Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Moldovit Taşı Nedir, Moldovit Taşı İşe yarıyor mu, Faydaları ve Özellikleri

0

Moldavit taşı, yoğun frekansı ve yüksek titreşimi olan değerli bir taştır. Antik çağda, dileklerin olumlu sonuçlanmasına ve iyi şanslar getirdiğine inanılan mistik taştır. Bu güzel yeşil kristaller, dileklerin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olmada çok güçlüdür.

Genellikle ‘Kutsal Kase Taşları‘ olarak adlandırılır. Ayrıca, moldavit taşı, adını ilk bulunduğu nehir olan Moldau Nehri‘nden alan dikkate değer bir şifalı kristaldir.

Bilim adamları, taşın oluşumuyla ilgili farklı bakış açılarına sahip olsalar da, hepsi taşın oluşumunun yaklaşık 15 milyon yıl önce Bohemya platosuna (Çek Cumhuriyeti) devasa göktaşının çarpması sonucu oluştuğu konusunda hemfikir. Taş genellikle derin orman yeşili, zeytin yeşili, yeşilimsi kahverengi ve soluk yeşil olmak üzere çok sayıda yeşil tonda bulunabilmektedir. Ancak en özgün özelliği ham ve cilasız değerli taşlarda görebileceğiniz desenleridir.

Doğanın bir mucizesi olarak görülen bu taşlar, mükemmel bir şekilde yontulmuş, oyulmuş ve kazınmışlardır. Bütün orijinal moldavit taşları, dünya üzerinde sadece Çek Cumhuriyeti‘nde bulunan Moldau Nehri‘nden çıkarılmaktadır.

Yaklaşık 15 milyon yıl önce, Çekoslovakya‘nın dağlık bölgesine devasa büyüklükte bir göktaşı düştü. Bu çarpmanın etkisinin atom bombası patlamasından daha güçlü olduğuna inanılıyor. Moldavit taşı, olağanüstü kuvvete sahip olan bu patlama etkinin ısısıyla oluşmuştur. Bu makalemizde Moldavitleri daha yakından inceleyeceğiz.

Moldavit Taşının Özellikleri

Bir çok değerli taş gibi bu kristallerin de kendine has özellikleri bulunmaktadır. En yaygın özelliklerini ve moldavit taşı faydalarını sizler için aşağıda listeledik.

 • Moldavit taşı taşıyan kişinin hayatında dönüm noktası yaratan sihirli güçlere sahip olduğuna inanıyor.
 • Moldavit taşı ruhsal evrimin hızlanmasını sağlayan taş olduğuna inanılır.
 • Rüyalarınızı kontrol etmenizde size yardımcı olur.
 • Kozmos ile etkileşime girmeye yardımcı olan iletişim taşıdır.
 • Hipnotik komutları etkisiz hale getirecek enerjiye sahiptir.
 • Zihninizdeki ve vücudunuzdaki kirli enerjiyi temizlemeye yardımcı olur.
 • Manevi bir koruyucu görevi üstlenir.
 • Zihninizi ve kalbinizi bütünleştirir, yani sağ duyu oluşumunuzu arttırır.
 • Moldavit taşı ile birlikte ametist, charoit, larimar, tanzanit gibi taşların güçlerini alarak etkisini daha da arttırdığı bilinmektedir.
 • Ruhu dinginliği kazanmanıza yardımcı olur.
 • Kozmik bilincinizin genişlemesine yardımcı olur.
 • Astral seyahat denemeleri için kullanışlı olduğu söylenir.
 • Geçmişte yaşadığınız kötü anıların üzerinizde ki etkisini azaltır.
 • Öngörünüzü arttırmanızda size fayda sağlayabilir.
 • Geleceğin sizin için ne getireceğinin farkında olmanızı sağlayabilir.
 • Ruhsal sorunlarınızı gidermeye çalışıyorsanız size fazlasıyla yardımcı olabilir.
 • Hayatınızda olumlu değişiklikler oluşturmanızda yardımcı olur.
 • Doğru yoldan sapmamanıza yardımcı olur.
 • Yüksek enerjisi ile negatif varlıkların auranızı etkilemesine izin vermez.
 • İlişkilerde ve yaşamda denge sağlamanıza yardımcı olur.

Moldavit Taşı Nasıl Kullanılır?

Bu taşı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. İsterseniz takı olarak taşıyabilir yada evinizde veya ofisinizde süs olarak kullanabilirsiniz. Ancak tektit olduğu için fiziksel olarak koruyucu değildir. Bu nedenle, çoğu insan vücutlarında enerji titreşimi hissedebilir. Hatta göğsünde çarpıntı hissi yaşayabilir yada ateşlenme gibi durumlar meydana gelebilir. Vücudunuzun moldavit taşı frekansına uyum sağlaması zaman alacaktır.

Yoğun enerjinizi, duygularınızı ve hislerinizi güçlendirdiği için, moldavit taşını yalnızca zihinsel açıdan sağlıklı durumdayken şifa amaçlı kullanmanız önerilir. Mümkünse bir süre kullanmayı deneyin ve her gün takmadan önce sizi nasıl etkilediğini gözlemleyin. Aynı zamanda fiziksel koruma sağlamak ve enerjilerini topraklamak için, moldavit taşı ile farklı şifalı taşlar kullanarak etkisini arttırabilirsiniz.

Moldavit Taşı ve Meditasyon

Moldavitin çok güçlü bir çakra açıcısı ve aktivatörü olduğu söyleniyor. Bu taş tüm çakraları harekete geçirmeye yardımcı olur. Böylece tıkanıklıkları gidermeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Moldavit, kalbin çakralarını açar ve uyarır. Duygularınızı serbest bırakmaya yardımcı olur. Taç çakra ile mükemmel bir şekilde rezonansa girer. Ruhsal gelişimi hızlandırmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda üçüncü göz çakrası ve boğaz çakrası ile de iyi bir şekilde rezonansa girer.

Moldavit Taşının Faydaları

Bu taşın en yaygın kullanım amacı sahibine iyi şans ve ruhsal sağlık açısından fayda sağlamasıdır. Özellikle moldavit taşı seyahat edenlerin sıkça kullandığı taşlardan birisidir. Kişiye ve çevresindekilere seyahat güvenliği sağlayabilir. Değerli taşın sahip olduğu enerjiler endişelerinizi yatıştırmaya yardımcı olabileceği gibi, parayla ilgili sorunları çözmenize de yardımcı olabilir.

Moldavit taşı, sahibine bereket sağlayan şifalı kristaller ailesinin bir parçası olan manevi bir tılsım görevi üstlenir. Hastalıkların teşhisi için de harika bir taştır. Bu, iyileşme sürecine yardımcı olmak için kaynağı aydınlatmak ve enerjileri serbest bırakmak adına hayati önem taşır.

Moldavit Taşının Yapısı

Bulunduğu Bölge Moldau Nehri (Çek Cumhuriyeti)
Renk Yeşil ve tonları
Geçişler Beyaz
Parlaklık Camsı
Diyafanite Şeffaf, yarı saydam, opak
Bölünme Yok
Sertlik 5 – 5.5
Kimyasal Bileşim SiO 2 (+ Al 2 O 3 )
Kristal Amorf

Moldavit Taşının Bakımı (Temizliği)

Her doğal taş gibi moldavitlerde zamanla kirlenecek ve etkisini yitirecektir. Eski enerjisine geri kavuşması için temizlenmelidir. Bu taşın bir kaç farklı temizleme yöntemi bulunur.

 • Ilık suyla temizleme: Su ve biraz bulaşık deterjanı ile durulayıp temiz su altında çalkalayıp güneş ışığında kurumaya bırakmak yeterlidir. Bu yöntem ile kabarcıklar arasında biriken tozlar temizlenebilir.
 • Fırçayla temizlemek: Moldavitleri fırça ile temizlemek en etkili yöntemdir ancak bazı tehlikeleri de vardır. Moldavit, ince ve çıkıntılı yapıya sahipse, büyük olasılıkla kırılacaktır. Taşın üzerinde herhangi bir çıkıntı olmadığından eminseniz fırça kullanın. Bu uygulamada yumuşak telli diş fırçası kullanabilirsiniz.
 • Ultrasonik temizleyici: Ultrasonik temizleyiciler, yüzeydeki kiri temizlemek için ultrason kullanan cihazlardır. Moldavit taşları bu ve benzeri cihazlarla da temizlenebilir.

Moldavit Taşı Nerede Bulunur?

Dünya üzerinde 15 milyon yıl önce gök taşının çarpması sonucu oluşan bu esrarengiz taşlar sadece Moldau Nehri (Çek Cumhuriyeti)’nde bulunur.

Moldavit Taşı Fiyatı Ne Kadar?

En değerli taşlar sınıfında olan bu kritaller ülkemizde ortalama 1 gramı 40 – 60 TL arasındadır (tabi ki bu değer değişkenlik gösterir). Ortalama bir kolye 12 gramdan oluşur buda 450 – 500 TL arasındadır. Değeri nedeniyle çok fazla taklit üretimi yapılmakta bu nedenle sertifikasız satıcılardan alım yapmayın.

Moldavit Taşı Takı Olarak Kullanılır Mı?

Evet, moldavit taşından yapılmış kolye, küpe, bileklik ve tespihler aynı etkileri sağlar.

Sahte Moldavit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Moldavit taşı, erimiş cam gibi ıslak veya parlak görünüyorsa, muhtemelen sahte bir taştır. Değer açısından değişken ve piyasası olan bir taş olduğu için yeşil camlardan sahte moldavit taşı üretilebilmektedir. Ayrıca moldavit taşları aynı dokuda ve çizgide olmazlar, doğal bir yapı izlenimi almıyorsanız sahte olma ihtimalı yüksektir. Bu değerli taşı satın almadan önce aşağıdaki nedenleri inceleyin.

 • Dokusunun ve gözle görülür şekillerin doğal görünmemesine dikkat edin.
 • Parlak / Islak görünümlü olmamasına dikkat edin.
 • Kabarcıklar veya kalıntıların bulunması gerekir.
 • Kusursuz veya cam gibi temiz görünmemeli.
 • Moldavitler, yalnızca doğanın yaratabileceği şekilde olmalıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.