Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Lipödem Diyeti Nasıl Yapılır? Lipödem Hastası Nasıl Beslenmeli?

0

Genellikle obezite olarak yanlış teşhis edilen lipödem, öncelikle kadınları etkiler. Alt ekstremitelerde orantısız yağ birikimi ile karakterize ilerleyici bir durumdur. Düzenli düşük etkili egzersiz ve diyet değişikliğinin lipödem ile daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olduğu gösterilmiştir. Lipödem diyeti kapsamında hangi gıda ürünlerinden kaçınmanız gerektiğini ve ne tür diyet ve egzersizin lipödem ağrısını ve rahatsızlığını azaltmanıza yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Lipödem Nedir?

Lipödem, özellikle vücudun alt yarısında iltihaplı yağ hücrelerinin ve orantısız yağ birikintilerinin bir hastalığıdır. Öncelikle kadınları etkiler ve kalça, pelvis ve bacak dokularında yağ birikmesine neden olur. Garip bir şekilde, ayakları ve elleri etkilemez. Lipödemli kadınların üst vücutlarına göre daha büyük kalçaları ve bacakları vardır.

Başlangıçta obezite ile karıştırılabilse de bacaklarda şişlik nedeniyle dayanılmaz ağrılara ve hatta hareketsizliğe yol açabilmektedir. Menstrüel döngüler veya menopoz sırasındaki hormonal dalgalanmalar potansiyel olarak semptomları daha da kötüleştirebilir.

Lipödem, vücuttaki yağ birikintilerinin konumuna göre aşağıdaki beş tipten birine sınıflandırılır:

Tip 1 – kalçalar ve pelvis.
Tip 2 – kalçadan dizlere kadar.
Tip 3 – kalçadan ayak bileklerine kadar.
Tip 4 – üst kollar.
Tip 5 – sadece alt bacaklar.

Lipödem Belirtileri

Lipödemli çoğu kadının alt vücutlarında düzensiz yağ birikintileri olur. Lipödeme eşlik edebilecek başka bazı yaygın semptomlar da vardır, ancak tüm kadınların bunlara sahip olması gerekmez.

 •  Ağrı: Kalçalarda ve bacaklarda biriken yağ, ağrılı hale gelebilir ve dokunmaya ve herhangi bir baskıya duyarlı hale gelebilir.
 •  Morarma: Vücudunuzun etkilenen bölgeleri kolayca morarabilir. Deri yüzeyine yakın uzanan minik örümcek damarlar bu morarmaya katkıda bulunabilir.
 •  Üst Kolda Yağlanma: Lipödemden etkilenen kadınların yaklaşık üçte birinin üst kollarında da aşırı yağ birikimi olabilir.
 •  Sert Nodüller: Masaj yapıldığında cilt altında bezelye büyüklüğünde sert nodüller veya yağ topakları hissedilebilir.
 •  Soğuk Cilt: Kalça ve bacakların etkilenen bölgesindeki cilt, vücudun geri kalanından daha soğuk görünebilir.
 •  Hareketsizlik: Durumun kötüleşmesiyle birlikte bacak büyüklüğündeki artış, ağırlık ve buna bağlı ağrı, eklem hasarına ve yürüyüşünüzde değişikliklere yol açarak yürümeyi hiç zorlaştırabilir.
 •  Fibrozis: Lipödemdeki kronik inflamasyon ayrıca fibroza veya yağ birikintilerinde skar dokusu oluşumuna yol açarak lenf dolaşımını daha da engelleyebilir.
 •  Lenfödem: Durumun ilerlemesiyle birlikte alt uzuvlarda ve kalça bölgesinde lenfödem (lenf sıvısının tıkanmasına bağlı şişlik) de oluşabilir.

Yukarıdaki semptomların yanı sıra, lipödemli kadınların daha yüksek migren, hipotiroidizm ve depresyon oranlarına karşı daha savunmasız olduğu bulunmuştur. Ancak, garip bir şekilde, yağın çoğu iç organların çevresinde değil, bacaklarda ve kalçalarda biriktiği için yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom riskleri daha düşük olabilir.

Hayatı değiştiren semptomları olan lipödem, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir. Bununla birlikte, uygun tedavi, egzersiz ve diyet değişiklikleri ile yukarıdaki lipödem semptomları bir dereceye kadar yönetilebilir. Peki, ne tür bir diyet, metabolizmalarını etkilemeden yağ birikintilerini, ağrıyı ve sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olabilir?

Lipödem Beslenme Tedavisi

Durumunuzda hemen bir iyileşme göremeseniz de, lipödemin kötüleşmesine neden olabilecek birkaç gıda ürünü vardır. Tüketiminden kaçınmalısınız:

 •  Pastörize süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt)
 •  Yüksek yağlı hayvan eti (domuz pastırması, kırmızı et, sucuk)
 •  Basit şekerler ve karbonhidratlar (beyaz pirinç, makarna, patates, bal veya tahıllar)
 •  Çok işlenmiş ve tuzlu yiyecekler (kurutulmuş dana eti, tütsülenmiş et, konserve et)
 •  İşlenmiş veya rafine un ürünleri (tortilla veya ekmek)

Bu temel diyet değişikliklerinin dışında, lipödemli birçok kadın, ketojenik diyeti takiben semptomlarında önemli ölçüde iyileşme bulmuştur.

Bir ketojenik diyet, şeker, pirinç, makarna, ekmek, patates ve çoğu meyve gibi herhangi bir karbonhidrat formunun diyet alımını kısıtlar. Bu, ketoz adı verilen metabolik bir durumla sonuçlanır; burada yağ, glikoz yerine vücudunuzun enerjisinin birincil kaynağı olur. Ancak ketojenik bir diyet, lipödem semptomlarını iyileştirmeye nasıl yardımcı olur?

Deniz ürünleri, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve meyveler, lipödem semptomlarını iyileştirebilen popüler keto dostu yiyeceklerdir.

Lipödem Diyetinin Faydaları

Doğrudan kanıtlar yetersiz olsa da, birkaç küçük çalışma, klinik deney ve anekdot niteliğindeki kanıtlar, ketojenik bir diyetin lipödem ile ilişkili yağ birikimini, ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Ketojenik diyetin lipödem için yararlı etkilerini belirten araştırma kanıtlarından bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Lipödemli kadınlar ketojenik diyete geçtiklerinde, metabolizmalarında bunun sonucunda bir değişiklik olur. Vücutları enerji üretmek için glikoz yerine yağları metabolize etmeye zorlanır. Bu, biriken fazla vücut yağının bir kısmının yanmasına neden olabilir. Pek çok çalışma, insanların karbonhidratları tamamen kesip yerine protein ve yağları tükettiklerinde daha az yemek yediklerini ve kilo verdiklerini doğrulamaktadır.

Sıvı Tutulmasını Azaltır

Lipödemin ilerlemesi zamanla lenfödeme neden olabilir. Bir araştırmaya göre, ketojenik diyet, lenf sıvısı tutulmasını ve uzuvların şişmesini azaltmada potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Ağrı ve İltihabı Azaltır

Lipödem yağıyla ilişkili ağrı, iltihaplanma ve allodini (sinir ağrısı) nedeniyle olabilir. Bir dizi çalışma, ketojenik bir diyetin kilo ve obezite ile ilişkili enflamatuar ve kronik ağrıyı azalttığını göstermiştir. Az sayıda hayvan çalışması, ketojenik diyetin allodini ve iltihaplanmayı azaltmadaki yararlı etkisini de göstermektedir.

Fazla Sıvıyı Çıkarmaya Yardımcı Olur

Lipödemli kadınlar, dokularındaki su kaybından fayda görebilir, bu da su tutulmasını ve buna bağlı olarak uzuvların şişmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Ketojenik diyetin diüretik etkisi vardır ve ilk birkaç gün su ve ardından yağ-kilo kaybını başlatır. Obezite ve lenfödemli kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ketojenik bir diyetin etkilenen uzuvlarında lenf sıvısı tutulum miktarını azaltmada etkili olduğu bulundu.

Fazla Tuzu Atmaya Yardımcı Olabilir

Lipödemli kadınlar, bacaklarında ve kalçalarında birikmiş yağ dokusunda daha yüksek sodyum konsantrasyonlarına sahip olma eğilimindedir. Ketojenik bir diyet, insülini düşürerek ve su ağırlığını serbest bırakarak, vücudunuzdan tuzun atılmasına da yardımcı olur.

Ruh Sağlığını İyileştirir

Lipödem teşhisi konan kadınların kendilerini düşük, moralsiz ve depresif hissettikleri bulunmuştur. Ağrı ve hareket eksikliği, zihinsel sağlıklarını da etkiler. Ketojenik diyetin, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık durumlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu, lipödemin kümülatif sağlık etkilerinden muzdarip kadınların yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Metabolik değişiklikleri içeriden kolaylaştırmak için diyette bir değişikliğe ihtiyaç duyulurken, lipödemde biriken sıvı ve yağın harekete geçirilmesine yardımcı olmak için bir miktar egzersizle desteklenmesi gerekir. Hangi egzersiz biçimlerinin mümkün olduğunu ve lipödemin farklı aşamalarında en uygun olduğunu daha derinlemesine inceleyelim.

Lipödem İçin Egzersizler

Ağrılı yağ birikimi, herhangi bir ağır egzersiz yapmanızı engelleyebilirken, orta derecede aktif bir yaşam tarzı sürdürmek, ağrı ve semptomların azaltılmasına yardımcı olmanın anahtarıdır. Nazik yürüme ve bacak hareketleri bile yağ birikintilerini ve lenf sıvısını harekete geçirerek iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltabilir.

Lipödemin ilk aşamalarında, kadınlar aktif bir yaşam tarzı denemeli ve sürdürmelidir. Haftada 4-5 kez 45 dakikalık hafif yürüyüş bile yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha sonraki aşamalarda lipödem teşhisi konan kadınlar, vücutlarının alt yarısında yağ birikmesiyle ilişkili ağrı nedeniyle hareket etmekte zorlanabilirler.

Bu gibi durumlarda, suda yürümek veya düşük etkili su aerobiği gibi hafif su egzersizleri biraz rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Su, vücudun hareket etmesine yardımcı olmak için kaldırma kuvveti sağlamaya yardımcı olur ve lenf dolaşımını kanalize etmek için bir miktar sıkıştırma sağlar. Çok az kadın ayrıca lipödem için ribaund (küçük trambolinler) kullanır veya titreşimli plakalar üzerinde egzersiz yapar.

Lipödem semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer tedaviler arasında liposuction (cilt altı yağının cerrahi olarak çıkarılması), masaj terapisi, kompresyon (titreşim terapisi olsun veya olmasın) ve manuel lenf drenajı yer alır.

Düzenli düşük etkili egzersiz ve lipödem diyetini takip etmek, bazı semptomları azaltmaya ve bu durumu daha iyi yönetmeye yardımcı olabilir.

Lipödem Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Lipödem tedavi edilmezse hipertansiyon, diyabet, kalp yetmezliği ve bazı yeme bozuklukları riskini artırabilir.

Obezite Nedir? Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılır? 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.