Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir? Lavanta Yağının Cilde ve Saça Faydaları

0

Lavanta yağı faydaları; Lavanta yağı, uçucu yağlar arasında kokusu ile en öne çıkan bir yağdır. İnsanda temizlik, saflık, yenilenmiş hissi uyandırır. Ruhu dinlendirici özelliği vardır. Bu özelliklerinden dolayı duş jelleri, çamaşır yumuşatıcıları, masaj yağları ve kremler içinde lavanta kokusu en çok beğenilen ve kullanılanlar arasındadır.

Lavanta yağı, alerjenler içeren bir yağdır. Derinizin bu yağa karşı olan hassasiyetini ölçmek için, bileğin iç tarafına bir damla damlatılıp bekletilir. Kızarma ve şişme oluyorsa, derinize temas eden kullanımından kaçınmalısınız. Alkollü olanlar, emziren anneler ve hamileler lavanta yağını kullanmamalıdır.

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta yağının faydaları arasında, kaygıyı ve stresi azaltmak, ağrıyı tedavi etmek, dinlendirici uykuyu teşvik etmek, solunum bozukluğunu onarmak, kan dolaşımını desteklemek, bağışıklığı arttırmak,  kansere karşı savaşmak, idrar sorunlarına yardımcı olmak, kardiyovasküler sağlığı desteklemek, sindirim sistemini desteklemek ve diyabeti (şeker hastalığını) kontrol altında tutmak bulunur.

Lavanta yağı, 4000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Bu yağ, lavanta bitkisinden presleme yöntemiyle elde edilir. Kozmetik ve ilaç sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca bu yağ birçok alternatif tıp uygulamalarında masaj yağı olarak tercih edilmektedir.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir

Lavanta yağının faydaları, lavanta yağının cilde faydaları ve lavanta yağının saça faydaları nelerdir ayrıntılı şekilde sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışacağım. Ayrıca lavanta yağı neye iyi gelir sorusu da cevap bulmuş olacak.

Lavanta yağı, antienflamatuar, antifungal, antiseptik ve antimikrobal özellikler içerir. Bu özellikler, insan vücuduna mükemmel bir etki sağlar. Şimdi lavanta yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Lavanta Yağı Kaygı Ve Stresi Azaltır

Stres, kaygı ve anksiyete, hem yaşlı hem de genç insanlar için ortak bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Lavanta yağı, sinirleri ve kaygı sorunlarını tedavi edebilen özelliklere sahiptir. Ayrıca, depresyon, baş ağrısı, migren ve duygusal stresi de tedavi edebilir. Bu yağ, zihinsel aktiviteyi de arttırır. Antik Mısırlılar döneminde bu yağ, uykusuzluğun iyileştirilmesi için yaygın olarak kullanılmıştır. Çünkü bu yağın ferahlatıcı aroması, huzursuzluğu ve sinir hallerini giderir. Yapılan bir araştırmaya göre, lavanta yağını doğrudan soluyan kişilerin bilişsel işlevsellikleri artmış, zihinsel stres ve kaygı önemli ölçüde azalmıştır.

 • Lavanta Yağı Uyku Sorunlarını Giderir

Yaşlı insanların çoğunda uyku sorunları vardır ve günümüzde bazı gençlerde de uykusuzluk sorunu baş göstermektedir. Lavanta yağının uyku ile ilgili problemleri gidermedeki faydasını saptamak için birçok çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, bu yağın uykusuzluğu hızlı bir şekilde giderdiğini göstermektedir. Siz de uyumadan önce yastığın üzerine birkaç damla lavanta yağı yayarak kesintisiz bir uyku çekebilirsiniz. Bir diğer önemli faydası ise bu yağın yatıştırıcı özelliklerinin olmasıdır.

 • Lavanta Yağı Olası Ağrıları Tedavi Eder

Lavanta yağı, kas ve eklem ağrısını hafifletmek için mükemmel bir seçenektir. Bu yağ, kasları ve kemikleri rahatlatan ve ağrıdan uzaklaştıran çeşitli antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yağ, kas ağrıları, romatizma, kramp, sırt ağrısı, lumbago ve burkulma sorunu yaşayan insanlara şiddetle reçete edilir. Lavanta yağı ile yapılan masaj sizin için harikalar yaratabilir. Eklem ağrısı için de faydalı bir yöntemdir. Ameliyat sonrası ağrı üzerine yapılan bir araştırmada, hastaların ameliyat sonrası oksijenle birleştirilmiş lavanta yağı buharı kullandıklarında ağrıda şiddetli bir düşüş yaşadıkları görülmüştür.

 • Lavanta Yağı Solunum Bozukluklarını Onarır

Lavanta yağı, öksürük, grip, enfeksiyon, sinüs tıkanıklığı, astım, boğmaca, bademcik iltihabı ve kronik sorunlar gibi solunum problemleri olan kişilere tavsiye edilir. Bu yağ, boyun, göğüs ve sırt bölgelerine uygulanabilir ya da buhar biçiminde doğrudan solunabilir. Lavanta yağı ayrıca, soğuk algınlığı ve kronik öksürüğü tedavi etmek için çeşitli buharlaştırıcılarda ve inhalatörlerde kullanılır. Bununla beraber, tonik tıkanıklığı ve solunum sağlığı koşullarıyla ilişkili diğer semptomları hafifleten uyarıcı bir yapıya sahiptir. Sinüslerinizi tıkayan aşırı balgamdan kurtulmanıza da yardımcı olur. Lavanta yağı, solunum bozukluklarına neden olan enfeksiyonlara karşı savaşabilen antibakteriyel özelliklerle doludur. Bu yağ, hızlı bir şekilde bu sorunlardan kurtarır ve çoğu durumda iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Lavanta Yağı Üriner Sorunlara Yardımcı Olur

Üriner bozukluklar, lavanta yağı ile rahatlıkla tedavi edilebilir. Bu yağın idrar üretimi üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır. İdrar sorunları sıklıkla sistit veya mesanenin iltihabı nedeniyle ortaya çıkar. Bu yağ, hormonal dengeyi geri yüklerken azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, idrar bozukluğu ile ilgili krampları da çok hızlı bir şekilde azaltır.

 • Lavanta Yağı Kan Dolaşımını İyileştirir

Lavanta yağı, kan akışını ve dolaşımını onarmak için çok etkili bir doğal ilaçtır. Yapılan bir araştırmada, lavanta yağının aromaterapide de sıklıkla kullanıldığı ve ayrıca, koroner dolaşımı ciddi oranda arttırdığı kanıtlanmıştır. Lavanta yağı, çoğunlukla hipertansiyon tedavisinde de kullanılmıştır. Hipertansiyonu olan insanlar için ideal bir tedavi yöntemidir.

 • Lavanta Yağı Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Lavanta yağı birçok sağlık sorununu tedavi edebilir. Çünkü lavanta yağı, antiviral ve antibakteriyel özelliklerle doludur. Bunun dışında bu yağ, çeşitli mikropları öldürerek bağışıklığı arttırmak için çalışır.

 • Lavanta Yağı Kanser İle Savaşır

Sayısız sağlık yararının farkına varıldıktan sonra lavanta yağının kanser hastaları üzerindeki etkileri de test edildi. Lavanta yağının diğer bitkisel yağlarla birleştirilmesi ile meme kanseri oluşumunu durdurmanın bir yolu olduğu varsayılarak yeni bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, lavanta yağının kanserojen maddelerle mücadele etme özelliklerinin bulunduğunun ve kanserli hücrelerinin oluşumunu tamamen durdurabileceğinin bir kanıtı olabilir.

 • Lavanta Yağı Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Kötü sindirim ve bağırsak sorunları çok fazla sağlık komplikasyonuna sebep olabilir. Lavanta yağı, sindirim sistemini iyileştirir. Bağırsakta yiyeceklerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur. Bu yağ, mide sıvılarını ve safra üretimini de uyarır. Kolik, mide ağrısı, kusma, şişkinlik ve ishali tedavi edebilir.

 • Lavanta Yağı Kardiyovasküler Sorunları Tedavi Eder

Lavanta yağının sakinleştirici özellikleri kardiyovasküler sağlığınızı da iyileştirebilir. Lavanta yağı, koroner dolaşımını ve vücuttaki kan akışını kesinti olmadan arttırdığı için kardiyovasküler sağlık büyük oranda artar. Lavanta yağı güçlü bir yağdır ve modern ilaç tedavisi arasındaki yerini korumaktadır. Yağın sadece bir hastalığı tedavi etmekle kalmayıp, aynı zamanda ağrı kesici de sağlama potansiyeli vardır. Birçok uzman, bu yağın avantajlarını gördükten sonra günlük yaşamda kullanmanızı önerir.

Lavanta Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağının cilde faydaları arasında ise sivilceyi azaltması, egzamayı tedavi etmesi, cildi yenilemesi ve yanıkları iyileştirmesi bulunur. Şimdi de lavanta yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

 • Lavanta Yağı Sivilce Ve Akneyi Azaltır

Lavanta yağı, sivilce sorunlarından kurtulmak için arayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden en etkili olanlardan biridir. Bu yağ, sivilce ve akneye sebep olan bakterilerle savaşabilen antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bir miktar pamuğa birkaç damla lavanta yağı sürerek sorunlu bölgelere uygulanması kısa sürede sivilceleri azaltacaktır.

 • Lavanta Yağı Egzama Tedavisine Yardımcı Olur

Egzama, çok sıkıntı verici bir cilt rahatsızlığı olabilir. Egzamayı doğal olarak tedavi etmek için lavanta yağı kullanılabilir. Bunun sebebi, bu mucizevi yağın olası kaşıntıları hafifletme ve semptomları azaltma yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca ciltte tahriş olmuş bölgelere doğal bir nem ekleyip hızlı bir şekilde dezenfekte ederek iyileşme süresini de hızlandırır. Bu amaçla kullanmadan önce bu yağın herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi önerilir.

 • Lavanta Yağı Yanıkları İyileştirir

Lavanta yağının antienflamatuar ve antiseptik özellikleri yine burada da büyük rol oynamaktadır. Bu yağ, yanıkların iyileşmesinde oldukça faydalıdır ve ayrıca yanıkların yol açtığı izleri (veya yaralanmaların sebep olduğu izleri de tedavi etmeye yardımcı olur.

 • Lavanta Yağı Doğal Bir Toner Olarak Çalışır

Lavanta yağı, ciltteki kan dolaşımını arttırdığı için cildi sıkılaştırır ve böylece cilt hücrelerine yeterli miktarda oksijen ve beslenme sağlar. Bu durum, hücrelerin sağlıklı kalmasına ve yenilenme sürecinin arttırılmasına yardımcı olur.

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı, saç uzamasını hızlandıran, saç dökülmesi, alopesi ve kepek gibi farklı saç sorunlarını tedavi edebilen mükemmel bir yağdır. Son olarak lavanta yağının saça faydaları neler detaylı bakalım;

 • Lavanta Yağı Saç Dökülmesini Engeller

Lavanta yağı, saç dökülmesinin tedavisinde de son derece etkilidir. Bu özellik bu yağın, saç dökülmesine bağlı uykusuzluk, stres, endişe ve depresyonu gidermesinden kaynaklanır. Bu yağla yapılan düzenli masaj, saç dökülmesini kontrol etmeye ve saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saç uzamasını artırmaya yardımcı olur.

 • Lavanta Yağı Alopesi Areata’yı (Saçkıran) Engeller

Alopesi areata veya bilinen adıyla saçkıran, yama şeklindeki saç dökülmesi ile karakterize otoimmün bir sorundur. Lavanta yağı ile yapılan kuru saç derisi masajı, bu durumun tedavi edilmesini sağlar ve birkaç ay içinde önemli miktarda saç uzamasının sağlanmasında etkili rol oynar.

 • Lavanta Yağı Kepeği Giderir

Lavanta yağı, kuru, kaşıntılı saç derisini onarır ve kepekten kurtulmanıza yardımcı olur. 15 damla lavanta yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağını karıştırın. Bu yağ karışımıyla saç derinize masaj yapın. 1 saat sonra şampuanla yıkayın.

 • Lavanta Yağı Doğal Bir Saç Kremidir

Lavanta yağı, doğal bir saç kremi olarak da kullanılabilir. Birkaç damla lavanta yağıyla birkaç damla hindistancevizi yağını karıştırıp doğrudan saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı Sivilce Tedavisi

Lavanta yağı ile sivilcelerinizi yok edebilirsiniz. Sivilceleri yok etmek için lavanta yağı ile beraber hazırlayacağınız karışımı direk cildinize uygulamanız yeterlidir.

Malzemeler

 • 30 ml jojoba yağı
 • 10 ml lavanta yağı
 • 10 ml çay ağacı yağı

Yukarıda saydığım bütün malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırın ve temizlenmiş olan cildinize, özellikle de sivilceli bölgeye uygulayın düzenli kullanıldığında sivilceleri kurutarak yok ettiğini kısa sürede göreceksiniz.

 Lavanta Yağı ile Cilt Bakımı

Lavanta yağını cilde sürüldüğünde etkili sonuç almanız mümkün, şimdi sizlere vereceğim lavanta yağı maskesi ile cilt lekelerini yok ederken cilt beyazlatıcı etkisinden de faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 Kaşık taze fasulye unu
 • 1 adet yumurta beyazı
 • 2 damla lavanta yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıyoruz. Karışım ağda kıvamına geldikten sonra göz çevresi ve dudaklar hariç yüzümüzün her yerine sürüyoruz. Ortalama 15 dakika bekledikten sonra sıcak su ile yıkayıp duruluyabilirsiniz. Zaten bu süre zarfında yüzünüzde hafiften yanma hissi oluşacaktır. Düzenli kullanıldığında cilt renginde açılma,  yağ ve sivilcenin yok olduğunu göreceksiniz.

Lavanta Yağının Zararları

Lavanta yağının faydaları olduğu kadar lavanta yağının zararları da bulunmaktadır. Dozunda kullanıldığında fazla yan etkisi görülmese de mutlaka kullanımında dikkat etmek gereklidir. İşte lavanta yağının zararları;

 • Erkeklerde meme büyümesi genelde uzun süre kullandıktan sonra ortaya çıkmaktadır.
 • Ciltte tahriş etme
 • Baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma
 • Ağız yoluyla alındığında yada bazı ilaçlar ile etkileşime girdiğinde sizi zehirleyebilir.
 • Boğazda ağrı ve yutkunma da zorluk
 • Bulanık görme
 • Karın ağrısı ve baş dönmesi

Lavanta yağının zararları genelde uzun süre kullanmaktan yada dozundan fazla kullanma sonucu görülmektedir. Asla ağız yolu ile tüketmeyin. Lavanta yağının zararları özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir.

Lavanta Yağı Kullananlar

Lavanta yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda lavanta yağının etkisi çok büyük olduğunun ve lavanta yağının saça, cilde iyi geldiğini söylemiştir.

Lavanta Yağı Nerede Satılır

Lavanta yağını nerede satılır yada lavanta yağını nereden bulabilirim diyorsanız bu yağı aktarlarda, eczanede ve internet üzerinden rahatlık temin edebilirsiniz.

Lavanta Yağının Fiyatı

Lavanta yağının fiyatı çok değişiklik göstermekle beraber 6 TL ile 70 TL arasında satılmaktadır. Lavanta yağı alırken organik lavanta yağı almak daha iyi olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.