Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Kreatin Saç Döker Mi?

0

Kreatinin saç dökmesi konusu özellikle spor yaparken besin takviyesi kullanmak isteyenlerin araştırdıkları konuların başında gelir. Sporda kas gücünü arttıran bir takviye olduğu bilinen kreatin, özellikle ağırlık çalışmalarında sık sık telaffuz edilen bir maddedir. Kreatin kullanımında bazı kişilerin saç dökülmesi sorunu yaşamasıyla birlikte Kreatin saç döker mi sorusu gündeme gelmiştir. Spor yaparken kreatin kullanmak isteyenleri yakından ilgilendiren bu sorunun yanıtını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Kreatin Kullanımı Saç Döker Mi?

Kreatin saç dökme problemi, bazı kişilerin tecrübe ettiği bir durumdur. Ancak saç dökülmesinin arkasında yatan temel sebep kreatin kullanımı değildir. Çünkü kreatin, insanlarda doğrudan saç dökülmesine neden olan bir madde değildir. Biyolojik olarak saç dökülmesine yatkın olan kişilerde, spor sırasında kreatin kullanımı saç dökülmesini hızlandırabilir. Fakat bu durumun doğrudan kreatin yüzünden kaynaklandığını söylemek doğru olmaz.

Kreatinle Saç Dökülür Mü?

kreatinle-sac-dokulur-mu
kreatin saç döker mi? 2

Kreatin saç dökülmesi sorunu olan kişilerin kullanmak istediği bir spor takviyesidir. Bir kişi kreatin kullandıktan sonra saçlarının dökülmesini fark etmişse temelde DHT hormonunda artış yaşanmış demektir. Vücuttaki DHT hormonu ne kadar artarsa saç dökülme hızı da o kadar artar. Kreatin maddesi genellikle uzman diyetisyenler ve doktor eşliğinde kullanıldığı için bu maddenin bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Dolayısıyla kreatin saç döker mi sorusunun yanıtını verirken her kişinin saç dökülmesine yatkınlığı ve DHT hormon miktarı göz önünde bulundurulmalıdır.

Kreatin Ne İşe Yarar?

Kreatin işlevi, özellikle sporculara kas gelişiminde önemli bir avantaj sağlar. İdeal dozda kreatin kullanımı vücudun güç dengesini arttırır ve kasların daha yüksek performansta çalışmasını destekler. Bir çeşit protein olan kreatin kasın iç dokusuna nüfuz ederek hızlı ve ideal oranda büyümesini sağlar. Bu yüzden özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar kreatin kullanımına önem verir.

Kreatin Faydaları Nelerdir?

Kreatin yararları denince akla ilk gelen kas gelişimini desteklemesidir. Spor sırasında daha fazla güç ihtiyacı duyan ve kaslarının maksimum seviyede çalışmasını isteyenler spor öncesi kreatin kullanabilir. Bu besin takviyesi, her kişinin metabolizma değerlerine göre farklı oranda fayda veya saç dökülmesi gibi sorunlar gösterebilir. Bu nedenle kreatin saç döker mi sorusuna yanıt arayanların kendi metabolizma durumlarına göre doktora danışmaları tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.