Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Kreatin Düşüklüğü Ne Demek? Kreatin Değeri Düşükse Ne Olur?

0

Kreatinin düzeylerinin düşük olmasının birçok nedeni vardır, bazıları düşük proteinli bir diyet kadar nispeten zararsızdır ve diğerleri ilerlemiş karaciğer hastalığı kadar ciddidir. Kreatin düşüklüğü tek başına genellikle ciddi bir tıbbi duruma işaret etmez ve birçok faktörden kaynaklanabilir.

Vücut enerji için amino asit kreatini kullandığında, kreatinin atık olarak geride kalır. Birinin karaciğer veya kas hastalığı olabileceğine dair bir endişe varsa, kan dolaşımındaki veya idrardaki kreatinin seviyeleri kontrol edilebilir.

Kreatin Nedir?

Kreatin adı verilen amino asit, vücut kütlesini artırabileceğine, kısa süreli yoğun egzersiz performansını iyileştirebileceğine ve iyileşmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar nedeniyle bir besin takviyesi olarak popülerlik kazanmıştır.

Kreatin enerji için kullanıldığı için parçalandığında atık ürün olarak kreatinin oluşur.

Kreatinin seviyeleri, vücut büyüklüğü, yaş veya cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişir, bu nedenle standart veya ‘normal’ bir seviye yoktur.

Kreatin düşüklüğü kaslar veya karaciğer ile ilgili bir soruna işaret edebilir, ancak yaşlı erişkinlerde kas kütlesinin azalması veya hamilelik gibi daha az ciddi bir şeye bağlı olabilir.

Kreatin Düşüklüğü Nedenleri

Düşük kreatinin dört ana nedeni vardır:

  • Düşük kas kütlesi
  • Karaciğer sorunları
  • Diyet
  • Hamilelik

Düşük Kas Kütlesi

Kreatinin seviyeleri genellikle kas kütlesi veya vücuttaki yaş veya hastalık ile azalabilen kas miktarı ile bağlantılıdır.

Kreatin düşüklüğü, örneğin kas distrofisi (MD) gibi bir hastalıkta kasların daha az güçlü olduğunu veya kötüleştiğini gösterebilir.

Daha yaşlı yetişkinler genellikle yaşla birlikte bazı kas kütlelerini kaybederler ve bu genellikle ciddi bir tıbbi sorun değildir.

Karaciğer Sorunları

Kreatin karaciğerde yapılır ve düzgün çalışmayan sağlıksız bir karaciğer normal miktarda kreatin üretemez.

Kronik karaciğer hastalığı için kreatin üretiminde yüzde 50 azalma olabilir. Bu, kanda daha düşük kreatinin seviyeleri olacağı anlamına gelir ve bu, serum kreatinin testi adı verilen basit bir kan testi ile kontrol edilebilir.

Diyet

Kreatin vücutta doğal olarak üretilse de, küçük bir miktarı yiyeceklerden gelir, bu nedenle kreatin düşüklüğü diyetle ilgili olabilir.

Kreatin çoğunlukla ette bulunur, bu nedenle vejeteryan veya düşük proteinli bir diyet uygulayanların et yiyen insanlardan daha düşük seviyelere sahip olması muhtemeldir.

Uzun süre yemek yememek veya birinin yemek yemesini engelleyen bir hastalığa sahip olmak, düşük kreatinin düzeylerinin başka bir nedeni olabilir.

Gebelik

Hamilelik genellikle, bir kadın doğum yaptıktan sonra normale dönmesi gereken düşük kreatinin düzeylerinin bir nedenidir.

Kreatin Düşüklüğü Belirtileri

Düşük kreatinin belirtileri altta yatan duruma bağlı olarak değişir ancak şunları içerebilir:

  • Düşük kas kütlesi: Güç eksikliği, egzersiz yapmada zorluk, zayıf veya kırılgan bir vücut.
  • Karaciğer hastalığı: Karnın sağ üst tarafında ağrıya, yorgunluğa veya mide bulantısına neden olabilen karaciğer iltihabı.
  • Diyetle ilgili: Baygınlık veya baş dönmesi hissetmek, kilo vermek.

Vakaların çoğunda, semptomların açıkça düşük kreatinin seviyelerine işaret etmesi olası değildir ve diğer sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Bir sağlık uzmanı, başka semptomlar varsa ve bir teste ihtiyaç varsa, teşhisin bir parçası olarak kreatinin düzeylerini test edecektir.

Kreatin Değeri Yüksekliği ve Düşüklüğü

Genellikle düşük kreatinin, vücutta çok az kreatin üretildiği anlamına gelir. Bu durum karaciğer, kaslar veya diyet ile ilgili olacaktır.

Yüksek kreatinin seviyeleri genellikle vücutta çok fazla kreatin olduğu veya kreatinin filtrelenmediği ve vücuttan düzgün şekilde atılmadığı anlamına gelir.

kreatin düşüklüğü
kreatin değeri yüksekliği ve düşüklüğü

Enerji için daha fazla kreatin yakıldığı için veya birisi yüksek proteinli bir diyet yiyebileceği için kreatinin seviyeleri genellikle yoğun egzersiz sırasında yükselir.

Yüksek seviyeler ayrıca böbreklerde bir sorun olduğunu gösterebilir, çünkü bu organlar kanı temiz tutmak için vücuttan atık ürünlerden kurtulur.

Kreatin Düşüklüğü Tedavisi

Düşük kreatinin seviyeleri çeşitli farklı durumları gösterebilir, bu nedenle doktor altta yatan sorunun ne olabileceğini bulmak için diğer kontrollerin yanı sıra test sonuçlarını da kullanacaktır.

Düşük kreatinin seviyeleri, diğer semptomların yanı sıra, bir kişinin karaciğer hastalığı olabileceğini gösteriyorsa, tedaviye muhtemelen ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile başlanır. Bu değişiklikler, daha sağlıklı bir diyet yemeyi ve alkolden vazgeçmeyi içerebilir.

Birinin kas hastalığı varsa, tedavi, hareketli kalmalarını desteklemek için fizik tedavi, ilaç tedavisi veya ameliyatı içerebilir.

Kreatin Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Kas kütlesini artırmak için hafif egzersiz veya diyette kreatin alımını artırmak, özellikle yeterli protein tüketmeyen vejeteryan diyeti uygulayanlar için yardımcı olabilir.

Yüksek yoğunluklu egzersiz yapan kişiler için, besin takviyesi olarak kreatin genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, vücut doğal olarak kreatin üretir ve dengeli bir beslenme alışkanlığı ve orta derecede aktif olan çoğu insanın beslenmesine takviye eklemesine gerek yoktur.

Düşük kreatinin seviyeleri, karaciğer hastalığı gibi altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir, ancak durum buysa, genellikle diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkar. Bu durumlarda, durum en iyi bir doktor tarafından test edilecektir.

Daha sık olarak, düşük kreatinin seviyeleri, yaşlanmanın normal bir parçasıdır veya diyet değişiklikleri ile çözülebilen geçici bir sorundur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.