Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Kirpikleriniz Uzun Ve Sağlıklı Kalsın

0

Cilt bakım rutininizi doğal olarak cildinizi düşünerek oluşturdunuz. Aynı şey saç bakım rutininiz için de geçerli. Şampuan, saç kremi, maske gibi adımlardan oluşan bakım rutininiz sırasında kirpiklerinize özel bir ürüne yer vermiyorsunuz. Oysa gözlerimizin hemen üzerindeki bu benzersiz kısmın, farklı ve daha nazik bir yaklaşıma ihtiyacı var.

Kirpiklerimiz de tıpkı saçlarımız gibi keratin proteininden oluşuyor, bir kıl folikülü tarafından üretiliyor ve yağ bezleri tarafından üretilen sebumla kaplanıyor. Dolayısıyla tüm saçlar gibi onlar da dökülmeden önce doğal bir döngüden geçiyorlar. Kirpiklerimiz temelde saçlarımız, cildimiz ve tırnaklarımızın da ait olduğu aynı mucizevi sistemin bir parçası. Bu yüzden de aynı özeni ve ilgiyi hak ediyorlar.

Kirpikleriniz Uzun Ve Sağlıklı Kalsın-1 - Saç Bakım Güzellik
Kirpikleriniz Uzun Ve Sağlıklı Kalsın-2 - Saç Bakım Güzellik

Maskaranızı çıkarırken nazik olun

Kirpik dökülmesini ve tahrişini, ayrıca olası göz enfeksiyonlarını önlemek için göz makyajınızı doğru şekilde temizlemeniz son derece önemli. Makyaj pamuğunuzu makyaj temizleyicinizle ıslatın ve birkaç saniye gözünüzde tutun. Bunu yapmak temizleyicinizin maskarayı nazikçe sökmesine yardımcı olur. Böylece pamukla sildiğinizde makyajınız kolayca çıkar ve kirpikleriniz zarar görmez.  Kirpikleriniz tamamen temizlenene kadar aynı işlemi nazikçe tekrarlayın.

Ayrıca Basit Ama Etkili: Kaşıkla Kirpik Kıvırma yazımız da ilginizi çekebilir.

Göz bezlerinin tıkanmasını önleyin

Göz makyajınızı temizledikten sonra temiz bir makyaj pamuğu ile üst göz kapağı kirpik çizgisinden yavaşça aşağı doğru itin. Ardından başka bir temiz pamukla alt kirpik çizgisinden yukarı doğru itin. Göz kapaklarımızın üst ve alt kısımlarında yüzlerce küçük bez bulunuyor. Göz kapaklarımız, meibomian bezleri adı verilen kirpik çizgisinin hemen arkasında yer alır. Bu bezler göz yüzeyindeki yağı salgılar. Onları bu şekilde temizleyerek tıkanmalarını önleyebilirsiniz.

Kirpikleriniz Uzun Ve Sağlıklı Kalsın-3 - Saç Bakım Güzellik
Kirpikleriniz Uzun Ve Sağlıklı Kalsın-4 - Saç Bakım Güzellik

Kirpik serumlarından destek alın

Kirpik büyümesi ve sağlığı için faydalı içeriklerden oluşan çeşitli ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bu tür ürünler geliştirilmiş formülleri ile kirpiklerin görünümünü iyileştirir ve onları kırılmalara, dökülmelere karşı korur. Aynı zamanda esneklik ve güç kazandırarak kirpiklerin uzamasına yardımcı olur.

Gözlerinizi kuru ve yorgun hissediyorsanız göz damlası kullanın

Göz damlaları göz kuruluğunu hızlıca giderecek hyaluronik asit içerir. Hyaluronik asit göz dahil vücudumuzun birçok yerinde bulunan doğal ve etkili bir bileşen. Siz de göz kuruluğundan şikayetçiyseniz doktorunuza danışarak bu tür damlalar kullanabilirsiniz.

Kirpikleriniz Uzun Ve Sağlıklı Kalsın-5 - Saç Bakım Güzellik
Kirpikleriniz Uzun Ve Sağlıklı Kalsın-6 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj temizleyici mendil seçerken dikkatli olun

Makyaj temizleme mendilleri göz kapakları ve hassas cildin günlük hijyeni için kullanılabilir. Yine de zararlı içerikler barındırmamalarına dikkat edin. Bu konu, gözlerinizi tahriş etmeden veya cildin dış katmanlarına zarar vermeden nazikçe temizlemek için oldukça önemli.

Kirpiklerinizi dinlendirin

Maskara genel olarak gözleriniz için zararlı değil, ancak su geçirmez maskaralar çıkmayacak şekilde formüle edilir. Bu da kirpiklerin normalden daha fazla dökülmesine ve kırılmasına neden olabilir. Eğer mümkünse ara sıra göz makyajı yapmayarak gözlerinizi dinlendirin. Makyaj yaparken de su geçirmez maskaralar yerine maskara sabitleyici ürünlerden destek alın. Küçük molalar, kirpiklerinizin toparlanmasına ve maksimum sağlıkta olmasına yardımcı olur. Elbette maskaranız güncel olduğu ve gözlerinizi düzenli olarak temizlediğiniz sürece kullanmaya devam etmeniz sorun olmayacaktır.

Unutmayın; sağlıklı ve uzun kirpiklere yapacağınız her makyaj, gözlerinizi ön plana çıkarabilir ve genel makyaj görünümünü muhteşem şekilde tamamlayabilir. Örneğin ela göz makyajı… İlham almak için yazımıza göz atın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.