Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Kekik Suyunun Bilinmeyen Faydaları

0

Tüm mutfaklarda kolaylıkla bulunabilen kekik suyu, kokusunun ve lezzetinin yanı sıra birbirinden farklı hastalıklara da şifa olabilecek türden bir bitkidir. Aynı zamanda zayıflamayı destekleyen kekik suyu birbirinden farklı özelliği ile yararlı olan bitkiler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Şimdi sizlerle birlikte kekiğin suyu nasıl elde edilir, kekik suyu nedir gibi soruları yanıtlamaya çalışacak ve bununla birlikte kekiğin suyunun bilinmeyen faydalarına da değineceğiz.

Kekik Nedir?

Kekik (Thymus), ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. 40 cm uzunluğa kadar erişebilir. Türkiye, kekik yetiştirmek için oldukça elverişlidir. Dünya’nın kekik ihtiyacının %70’i Türkiye’den karşılanır. Çok fazla yetişiyor olması farklı kekik türlerinin de oluşmasına olanak sağlamıştır. Genellikle baharat, tat ve koku verici olarak kullanılır. Bunun dışında farklı kullanım yolları da bulunur.

Kekik suyu olarak adlandırılan bu özsu, kekik bitkisinin damıtılması ile yaprakların ısıya maruz bırakılması sonucu elde edilen yerli bitkisel proteinlerin sıvıya dönüşmüş halidir. Aromatik bir yapıda olan kekiğin suyu bir miktar yağ da içerdiği için oldukça şifalı bir formüle sahiptir. Damıtma işleminin sonucunda elde edilen bu özsu etkili oranda kekik aroması içermektedir. Yemeklerde kullanılmasının yanı sıra yararlı birçok etkisi de bulunan kekiğin  suyu birbirinden farklı amaçlar için kolaylıkla kullanılabilir.

kekik suyunun faydaları

Zararsız içeriklere sahip olduğu net olarak bilinen kekik suyunun faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kekik suyu vücutta yer alan tüm zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Yağların yakılmasını sağlayan kekik suyu doğal yöntemle kilo vermeye yardımcı olur.
 • Günde en az 2 bardak kekiğin suyunun tüketilmesi önerilmektedir. Eğer kekiğin suyunu içmede zorluk çekiyorsanız içimini kolaylaştırmak için meyve suyunun içine karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Sindirim sistemi düzensiz olan kişiler kekiğin suyu yardımı ile sindirim sistemini düzenleyebilir.
 • Günlük rutin olarak ağzınızı bir miktar kekik suyu ile çalkaladığınız zaman ağzınızdaki zararlı bakteriler azalacaktır.
 • Eğer diş ve diş eti hastalıkları yaşıyorsanız kekik suyunu gargara olarak kullanabilirsiniz. Kekiğin suyu diş eti hastalıkları için mucizevi bir etki göstermektedir.
 • Tahriş ve küçük yaralarda bölgeyi kekiğin suyu ile temizlediğiniz zaman mikroplardan arınacaktır.
 • Kekiğin suyu mide hazımsızlıklarına ve şişkinliklere iyi geldiği için bu durumlarda tüketebilirsiniz.
 • Kekik suyu yaşlanmayı geciktirir.
 • Etkili bir bağışıklık güçlendirici olarak bilindiği için hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bunun için günde en az 1-2 yemek kaşığı kekik suyunu kullanarak hem kan şekerinizi dengeleyebilir hem de bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

kekik suyu faydaları

 • Cildiniz için doğal bir maske arıyorsanız kekiğin suyunu deneyebilirsiniz. Kekiğin suyu cildi temizlemenin yanı sıra yatıştırır ve dolgun bir görünüm sağlamayı kolaylaştırır. Özellikle sivilcelerden mustarip iseniz kesinlikle Kekiğin suyu akneli sivilceli ciltler için çok iyi bir dezenfeksiyon olacaktır. Mikrop öldürme etkisi bulunduğu için sivilceler için çok etkili olacaktır.
 • Saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak bir görünüm elde etmesi için kekik suyunu kullanabilirsiniz. Durulama suyunuza bir çay bardağı kekiğin suyunu ekleyerek saçlarınızı bu su ile durulayabilirsiniz.
 • İçeriğinde bulunan özler sayesinde yatıştırıcı ve dinlendirici bir formüle sahip olduğu için uyumadan önce bir bardak kekiğin suyu içerek daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.
 • Zayıflamada son derece etkili olan kekik suyu aynı zamanda idrar sökücü bir etkiye sahiptir. Bu durumda günde en az 2 bardak kekiğin suyu içerek etkisini gözlemleyebilirsiniz.
 • Kızarıklık ve kuruluk gibi problemler yaşıyorsanız kekiğin suyunu cildinize uygulayarak gerekli olan nemi elde edebilirsiniz. Başarılı sonuçlar elde etmek için kekiğin suyunu düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

kekik suyu faydaları

Yağlı Ciltler İçin Kekik Suyu

Eğer, “Çok yağlı bir cilde sahibim ve cildimi yatıştırıp arındıracak bir tonik arıyorum.” diyorsanız bu kesinlikle kekik suyu olacaktır. Yağlanma sorunları için bir miktar elma sirkesi, bir fincan papatya suyu ve bir fincan kekiğin suyunu bir kaba alarak iyice karıştırın. İçine yalnızca iki damla gliserin ilave ettikten sonra bu karışımı her gün uyumadan önce cildinize uygulayın.

Yağlı cilde sahip olanlar için inanılmaz bir etki gösteren kekiğin suyu cilt temizliğini etkili bir şekilde gerçekleştirecektir. Karışımı cildinize uygulamadan önce cilt tipinize en uygun sabun ile temizledikten sonra karışımı uygulayabilirsiniz. Doğal içeriklere sahip olan bu karışım cildinizin parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlamanın yanı sıra gün içerisinde yağlanmaya karşı korunmanızı sağlayacaktır. Daha kolay uygulayabilmek için hazırlamış olduğunuz tüm karışımı sprey şişe yardımı ile cildinize püskürterek kullanabilirsiniz. Günde en az 3 kez bu karışımı cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde cildinize kekiğin suyu ile tonik yaptığınız zaman farkı sizler de göreceksiniz.

termal su, buğday proteini, çerez

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.