Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Kaparinin Faydaları, Kapari Turşusu Nasıl Yapılır ve Kapari Hakkında Merak Edilenler

0

Doğada kendiliğinden yetişen kaparinin bir diğer adıyla gebre otu dikenli bir bitki türüdür. Peki kaparinin (Gebre otu) faydaları nelerdir? Küçük tomurcuklar şeklinde yetişen kaparinin genellikle turşusu yapılır. Sindirim sistemine oldukça iyi gelir. Sağlığa inanılmaz faydası olan kaparinin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında kaparine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kebere, keper, gebere, gebre otu, kedi tırnağı, menginik, karga kavunu ve  hint hıyarı olarak da bilinen kapari Ege Bölgesinde daha fazla yetişir. Tomurcukken de tüketilebilen bu meyve doğada kendiliğinden yetişir. Kısa boylu yer bitkisi olan kapari 200 yıl rahatlıkla yaşar. Gıda sektöründe sıklıkla kullanılan bu meyve aynı zamanda kozmetik sanayinde de kullanılıyor. Dünya genelinde bu meyvenin turşusu bile yapılıyor. Ülkemizde yeni yeni tüketimi artan bu meyve Avrupa da garnitürü olarak tüketilmektedir.

 • Antik Yunan çağlarında Aristo ve Hippokrat tarafından bazı hastalıklarda ilaç olarak kullanılmıştır.
 • Akciğer ve karaciğerin temizlenmesini destekler. Bu iki organda vücudun temel organları arasında yer alır. Özellikle karaciğer yağlanmasını önleyerek bölgesel kiloları ve cilt sağlığını olumlu destekler.
 • Flavonoid maddesi bakımından zengin olduğundan bu sayede yüksek oranda antioksidan etkisi gösterir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki tüm serbest radikalleri idrar yolu ile atar. Ödem toplanmasını önler.
 • Kalsiyum ve magnezyum deposu olan bu meyve kemik ve diş gelişimine katkı sağlar. Gelişimlerini desteklerken aynı zamanda daha güçlü olmalarına da destek olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan ciddi rahatsızlıkların riskini azaltmada vücuda destek olur.
 • Lif oranı yüksek olduğundan sindirim rahatsızlıklarının yaşanmasını önler. Kilo vermede yardımcı olur. Özellikle turşu hali tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi vermenin yanı sıra vücudu dinç tutan bir enerji de sağlar. Kronik yorgunluk gibi durumların yaşanma riskini azaltır.

kapari çayı ms, kapari faydaları cinsel, kapari faydaları kadınlar kulübü, kapari faydaları ms, kapari kullanan ms hastaları varmı, kapari ms, kapari ms hastalığı nasıl kullanılır, kapari ms pamukkale, kapari ms seti, kapari ms tedavisi, kapari turşusu, kapari turşusu bim, kapari turşusu faydaları, kapari turşusu fiyat, kapari turşusu migros, kapari turşusu nasıl tüketilir, kapari turşusu nasıl yapılır, kapari turşusu nasıl yenir, kapari turşusu nedir, kapari turşusu neye iyi gelir, kapari ve ms, kaparinin faydaları, kaparinin faydaları nasıl kullanılır, kaparinin faydaları nelerdir, kaparinin faydaları ve zararları, kaparinin faydaları zararları, kaparinin faydalarını, kaparinin kansere faydaları, kaparinin ms e faydaları, kaparinin ms hastalığına faydası

Kapari Nasıl Tüketilir?

 • Taze olanları önce tuzlu suda daha sonra sirkeli suda bekletilerek turşu yapılır.
 • Meyve olmadan tomurcuk hali de turşu yapılır. Genellikle pizza üzerine konulan malzemelerle beraber yer alır.
 • Geleneksel olarak balık, beyaz et ve kırmızı et gibi yemeklerin yanına pişirilerek eklenir.
 • Kış ayları için yapılan domates soslarının tadını güçlendirmek içinde kullanılır.

Kapari Turşusu Nasıl Yapılır?

Kapari Turşusu Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 kg kapari
 • Sirke
 • Tuz (diri hamur tuzu)
 • Limon tuzu
 • İsteğe göre sarımsak

Kapari Turşusu Tarifi Yapılışı

Önce yeşil kapari tomurcuklarını ve isteğe bağlı olarak kapari karpuzu (meyvesi) ve taze kapari dalı sürgün uçlarını ayrı ayrı bidonlarda %20 lik tuzlu suda 1,5 – 2 ay bekletin ve haftada bir suyunu değiştirmeden karıştırın. Tuzlu suyu yumurta yardımıyla ayarlayın. 5 lt bir bidonun 3 lt kadar suyla doldurun ve içine diri tuz atarak karıştırıp eritin. İçine çiğ yumurtayı atıp suyun üstüne çıkana kadar tuz ekleyin.

Kapari bidona doldurulur sirke, tuz, limon tuzu ilave edilir. Tamamı sirke ile kurulmaz yarıdan sonrasına su ilave ediniz. 20-25 gün sonra yemeye hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Kapari Çayı Nasıl Yapılır?

Vücudun bağışıklığını güçlendirmek için tüketilen kapari çayı için aktarlardan işlenmiş hali alınır. 2 su bardağı su iyice kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır. İçine bir tatlı kaşığı kapari otu atılır. 5 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra ılık halde bir bardak tüketilir. Kapari çayı taze tüketilmelidir. Ayrıca kaynatılan kapari çayı tonik olarak da kullanılabilir. Sivilce ya da yara temizlemede etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.