Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Kantaron Yağının Faydaları ve Zararları

0

Kantaron yağının faydaları ve Zararları ve insan vücuduna kazandırdığı olumlu özellikler, bu bitkisel yağı takviyede önemli bir faktör haline getirir. Son yıllarda, birçok sağlık probleminde potansiyel şifa veren bu bitkisel yağ, son derece popüler hale gelmiştir. Diğer bitkisel yağların aksine, kantaron yağının sağlığa olan faydaları çoğu bilimsel araştırma ile doğrulanmıştır ve bu yağ, tıp doktorları tarafından da çoğunlukla reçete edilir.

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron yağı, dünyada çok yaygın olarak kullanılan,  hypericaceae ailesindeki çiçekli bir bitki olan daha çok sarı kantaronun çiçeklerinden elde edilen bitkisel yağdır. Bu yağ, masaj yağı, krem veya merhem etkeni, nemlendirici etkinliğini geliştirici ve doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Kantaron yağı, farklı olumsuz yan etkilere sahip olabileceğinden ağız yoluyla tüketilmemelidir. Bu yağdaki aktif bileşenler ise hiperforin ve hiperisin, ayrıca antioksidan özelliklere sahip farklı seskiterpen, kaempferol, rutin ve kersetindir . Bu yağın ölçülü olarak kullanılması uzmanlar tarafından önerilir. Çünkü bu yağ, oldukça etkili ve güçlüdür, aşırı bir şekilde kullanıldığında istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağının faydaları arasında, sinüs tıkanıklıklarını gidermek, cildi onarmak, depresyonu tedavi etmek, kanseri önlemek ve hamilelik semptomlarını hafifletmek bulunur. Şimdi kantaron yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Kantaron Yağı Depresyonu Hafifletir

Depresyon, kişilerin normal ve mutlu bir hayat sürmesini engelleyerek hayatı, sorunlu bir hale getirir. Bu psikolojik problemi tedavi etmek için tüketilen çoğu depresyon önleyici ilaç veya madde, birçok yan etki ile birlikte gelmektedir. Böyle bir senaryoda, bir rahatlatmak yolu bulmak için doğal tedavi yöntemleri düşünmek oldukça mantıklı olabilir. Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalar ve çalışmalar, kantaron yağının kimyasal yüklü antidepresan haplara karşı mükemmel bir alternatif olarak çalıştığını kanıtlamıştır. Bu yağ, hafif ve orta şiddetteki depresyonun tedavisinde kullanılabilir. Diğer birçok antidepresandan çok daha az yan etkiye sahiptir ve birçok Avrupa ülkesinde bu kadar popüler olmasının sebebi de budur.

 • Kantaron Yağı Kaygıyı Kontrol Eder

Kaygı, bugünün dünyasında gelişen yeni bir sorun değildir. Önemli olaylar, yaşamı değiştiren kararlar, psikolojik dengesizlikler gibi birçok durum ve vaziyet kişileri endişelendirebilir. Birçok insan için bu durum, özellikle de orta yaşlı ve yaşlılar için hayatı tehdit edici bile olabilir. Yapılan bazı çalışmalar, kantaron yağının kaygıdan kurtulmayı sağlayabildiğini göstermiştir. Araştırmalar hala devam etmektedir.

 • Kantaron Yağı Obsesif Kompulsif Bozukluğunu (OKB) Kontrol Altında Tutar

Obsesif Kompulsif Bozukluk sorunundan muzdarip olan insanlar genellikle endişe ile ilgilenenlerdir. Bu tarz hastalar ayrıca nadiren güneşte kalırlar. Kantaron yağı, bu hastalığın semptomlarından bir miktar rahatlama sağlar, endişenin giderilmesine yardımcı olur ve dinginlik sağlar.

 • Kantaron Yağı Kulak Ağrısını Hafifletir

Kulak ağrısına neden olan kulak enfeksiyonları (otitis media olarak bilinir), kantaron yağının kullanımı ile rahatlıkla tedavi edilebilir. 100 çocuğu kapsayan bir çalışma, sarımsak ve kantaron kombinasyonunun kulak ağrısından kurtulmayı sağlamak için etkili bir bitkisel çözüm olarak çalışabileceğini kanıtladı.

 • Kantaron Yağı Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Sigara içmek kötü ve oldukça riskli bir alışkanlıktır. Neredeyse herkes bunu bilir ama sigarayı bırakmak oldukça zor gelir. Kantaron yağının en ümit verici kullanımlarından biri de sigarayı bırakmaya yardımcı olmasıdır. Bu yağ, nikotin isteğini ciddi oranda söndürür ve kişileri rahatlatarak, stres kaynaklı sigara içilmesi alışkanlığını azaltabilir. Alışkanlığı bırakmak isteyen tüm sigara içenlere bir umut ışığı vermek için çalışmalar sürdürülmektedir.

 • Kantaron Yağı Menopozal Ruh Halini Kontrol Eder

PMS (adet öncesi sendrom) ve menopozal ruh hali değişimleri oldukça sıkıntılı süreçlerdir. Bir kadının cinsel sağlığının bu evresi, zihinsel olarak ona zarar verebileceği için özellikle de zor geçer. Kantaron yağı, her iki dengesizlik türü için de yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kimyasal bileşimi özellikle menopoz halinde olan bir kadındaki hormonal dengesizlikleri azalttığı, böylece ruh hali değişimlerini kontrol altına aldığı, krampları giderdiği, tahrişe iyi geldiği, depresyon ve anksiyete seviyelerinin azaldığı görülmüştür.

 • Kantaron Yağı Antiviral Özellikler Sunar

Son yapılan çalışmalar, kantaron yağının bazı antiviral özellikler içerdiğini göstermiştir. Bu özel bitki yağının bu yeni bulunan faaliyetlerinin, AIDS, hepatit (A ve B) ve diğer birkaç ciddi viral durumun önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Ancak buradaki sorun dozajdır. Yapılan araştırmalara göre, bu bitkisel yağın antiviral bileşenlerinin çok etkili bir şekilde işleyiş yapması için ciddi yan etkilere neden olabilecek yüksek bir dozaj gerekmektedir. Bu bitki yağından mutlu bir çözüm bulmak için ek araştırmalar halen devam etmektedir.

 • Kantaron Yağı Hormonal Bir Denge Yaratmaya Yardımcı Olur

Dengesiz bir hormonal seviye, sivilce, hiper veya hipo-tiroidizm, kilo alımı ve kilo kaybı gibi bir dizi sağlık veya cilt koşullarına yol açabilir. Bu büyülü bitki yağı, hormonal dalgalanmaları kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Kantaron yağındaki aktif bileşikler, vücut sistemindeki hormonal regülasyon üzerinde güçlü etkiler sağlar ve onları kontrol altında tutar. Bu bitki yağı, tiroid bezinin hormonal salgısını düzenleyerek hipotiroidi ve hipertiroidizmi kontrol altında tutmaya da yardımcı olur.

 • Kantaron Yağı Eklem Ağrısını Hafifletir

Kantaron yağının güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri, gut, şiddetli eklem ağrıları ve kas bölgesindeki spazmlar için mükemmel bir çözümdür. Bu yağın, sakinleştirici doğası sorunu içten iyileştirir ve böylece birkaç gün içinde kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlar.

2-3 hafta boyunca günde 1 veya 2 defa ağrıyan bacaklara ve eklemlere bu yağ ile masaj yapın ve rahatlayın.

 • Kantaron Yağı Kan Basıncını Düşürür

Bu yağ, kalp ve damar sistemindeki iltihaplanmayı azaltıp kalbimizdeki stresi azaltan güçlü antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu durum da, kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

 • Kantaron Yağı Hamilelik Semptomlarını Azaltır

Hamilelik sırasında, vücutta alt karında ağrı ve hemoroid gibi ağrılı sorunlar ortaya çıkar.

Bu yağ ile etkilenen bölgelere düzenli olarak masaj yapılması ağrı ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olacaktır. Etkili bir antienflamatuar özelliklerle birlikte bu yağ, cilt üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve bu nedenle hızlı iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

 • Kantaron Yağı Kanser Önleyici Etkilere Sahiptir

Yapılan birçok çalışma bu bitki yağının düzenli kullanımının, lösemiyi tedavi etmesinin yanı sıra önlemeye de yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 • Kantaron Yağı Akşamdan Kalma Sorunlarını Önler

İnatçı bir akşamdan kalma kesinlikle gecenin eğlencesini bozar.  Yapılan bazı araştırmalar, bu bitki yağında mevcut güçlü bir aktif bileşen olan hiperforinin, akşamdan kalma ve alkolizm tedavisinde yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

 • Kantaron Yağı Parkinson Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Kantaron yağı, bir nörotransmitter olan dopamin miktarını arttırmada etkinliği ile parkinson hastalığının tedavisi için güvenilir bir ilaçtır. Yapılan bazı çalışmalar, dopamin işlev bozukluğunun bu zihinsel durumun arkasındaki nedenlerden biri olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bu yağın güçlü antioksidan özelliğinin, parkinson başlangıcına bağlı sinirsel dejenerasyona da yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 • Kantaron Yağı Sinüs Tıkanıklığını Açar

Kantaron yağının antibiyotik ve antiviral özellikleri, sinüs ve balgam tıkanıklığını, kronik öksürüğü, gribi ve bronşiti azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun için her gün birkaç defa boğaz ve göğüs bölgesine bu yağ ile masaj yapılması gerekir.

Kantaron Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Küçük kesiklerden kaynaklanan cilt yaralanmaları, yanıklar ve cilt tahrişleri, kantaron yağının uygulanmasıyla harika bir şekilde iyileştirilebilir. Bu sorunları tedavi etmek için kremler de mevcuttur, ancak bu yağ, iz bırakmadan rahatlamak için en iyi sonucu verir. Bu yağın, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri cilt üzerinde mükemmel bir şekilde çalışır ve bu durum da tahriş edici cilt koşullarından önemli bir miktar rahatlama sağlar.

Kantaron yağının cilde faydalarını ve cilde nasıl uygulanacağını ayrıntılı olarak incelemek için Kantaron Yağının Cilde Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kantaron Yağı Yaralarda Nasıl Kullanılır

Kantaron yağı yara, yanık ve sivilce tedavisinde sıklıkla kullanılan yağlardan biridir. Yanıklarda acı ve sızıyı azaltan etkisi olan bu yağ ayrıca yaraların bakteri ve enfeksiyon kapamasını önler. 1 yada 2 damla damlatılır ve masaj yapılarak cilt tarafından emilmesi sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında yara, yanık ve

Kantaron yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekse bu yağa karşı her hangi bir alerjiniz yoksa yüzünüze sürebilirsiniz. Cilde harici olarak sürelen bu yağ akşam yatmadan önce sürmeye özen göstermelisiniz.

Genelde sorulan diğer sorulardan biri ise kantaron yağı içilir mi sorusudur. Kantaron yağını günde bir çay kaşığı kadar içebileceğiniz gibi sıcak 1 çay kaşığı ekleyerek tüketmeniz mümkün.

Kantaron Yağının Saça Faydaları

Cilde ve sağlığa sayısız faydası olan kantaron yağı ayrıca saça sürüldüğünde saça faydası olan yağlardan biridir. Saç dökülmesine iyi gelen deri derisi sorunlarını ortadan kaldıran kantaron yağı ayrıca saçları kökten uca besleyerek canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.

 • Saç dökülmesini önler
 • Kepeğe karşı etkilidir
 • Saç kuruluğunu önler saçların nemli kalmasını sağlar
 • Saç görülen egzama ve kaşıntıyı önler
 • Saç kırıklarını ve elektriklenmeyi önler
 • Saçları kökten uza besler

Kantaron yağının saça faydaları ve nasıl uygulanacağı hakkında bilgi almak için Kantaron Yağının Saça Faydaları yazımızı ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

Kantaron yağını aktar yada kozmetik mağazalarından alabileceğiniz gibi evde kantaron yağı yapmak mümkün. İşte evde kantaron yağı nasıl yapılır sorusunun cevabı;

İlk olarak kantaron bitkisini güzelce yıkayıp sapları ile beraber bir cam kavanozun içerisine dolduruyoruz. Bitkislerin üzerine saf zeytinyağı ekleyerek kavanozun ağzını bit tülbent yada hava alan bir bezle kapatıyoruz. İlk 5 gün kavanozun kapağı kapatılmaz ve güneş gören bir yerde bekletilir.

5. gün sonunda kavanozun kapatığını kapatıp hava ile olan ilişkisi tamamen kesilir. Güneş görmeyen bir yerde ortalama 45 gün kadar bekletilir. Belli aralıklarla kavanozu çalkalamanız gerekmektedir. İşlem sonunda kırmızı renge dönene yağı süzerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Yağımız hazır ihtiyaç halinde kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağının Mideye Faydaları

Kantaron yağı mide ağrıları iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle mide ülseri için çok etkilidir. Mide sorunlarına karşı sıklıkla kullanılır.

Kantaron yağı aç karnına içilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse günde 1 çay kaşığı aç karnına içildiğinde mide sorunlarına karşı etkilidir. Ayrıca bu yağı dilerseniz yemeklerden sonrada tüketebilirsiniz.

Kantaron Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır

Bebeklerde pişik yada karın ağrısı için bu yağı su ile inceltip kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bebeklerde karın ağrısını yok etmek için karın bölgesine inceltilmiş yağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Kesinlikle bebeklere ağız yolu ile verilmesi asla önerilmez.

Kantaron Yağının Yan Etkileri ve Zararları

Faydaları saymakla bitmeyen kantaron yağının zararları olduğu bilinmektedir. Bilinçsiz olarak aşırı tüketilmesi ve cilde fazla sürülmesi yan etkilerin görülmesine neden olabilir. Genelde hassas cilde sahip olanlarda ve alerjiye yatkın kişilerde yan etkileri görülür.

 • Uzun zaman kullanıldığında ciltte alerji ve kaşıntıya neden olabilir
 • Çok fazla tüketildiğinde kan şekerini düşürebilir
 • Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin asla kullanmaları önerilmez
 • Yüze sürüldüğünde asla güneşe çıkılmamalıdır. Güneş çıktığınızda cilt lekelerine neden olur.

Kantaron Yağı Genital Bölgeye Sürülür Mü

Kantaron yağı genital bölgeye yada vajina bölgesine sürülmesine karşın kesinlikle yüzeysel olarak çok az sürülmelidir. Vajinal mantar, yara yada sivilce için kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Kantaron yağı göz altına göz çevresine sürülür mi sorusuna cevap evet ama ince yapıda olduğu tahriş olma olasılığı çok yüksektir. Bileklerine sürüp test etmeden asla göz altına sürmeyiniz.

Kantarın yağı makata sürülür mü

Kantaron yağı makat çatlağı yani anal fissür için kullanabileceğiniz yağlardan biridir. Ciddi anlamda rahatsızlık veren makat çatlağı yani anal fissür için kantarın yağını makat çevresine sürebilirsiniz.

Kantaron Yağı Tüylenme Yapar Mı

Kantaron yağını yüze ve cilde sürmek uzun süre kullanmak kıllanma yada tüylerde artışa neden olmaz.

Kantaron yağı zona hastalığına iyi gelir mi

Doğal kantaron yağı zona hastalığına iyi gelen ve bu yönde sıklıkla kullanılan yağlardan biridir. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zonaya kantaron yağını destekleyici tedavi olarak kullanabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda kantaron yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kantaron yağı kullananlar ve yorumları yorum kısmından okuyabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.