Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Kadınların Gözardı Etmemesi Gereken 15 Kanser Belirtisi

0

Kadınlar vücutlarında bebeklik ve ergenlikten annelik ve menopoza kadar değişiklikler yaşamaya devam ederler. Bazı değişiklikler doğaldır ve zamanla ortaya çıkar, ancak diğer değişiklikler genellikle ciddi hastalıkların, özellikle kanserin belirtileri olabilir.

Belirtileri dikkatli ve tutarlı bir şekilde tespit etmezseniz, kanser yavaş yavaş ve yavaş yavaş vücudunuza sürecek ve tüm organlarınızı kanserli hücrelerle enfekte edecek hastalık türüdür.

Vücudunuzda meydana gelen tüm değişikliklere dikkat ettiğinizden ve nedenlerini araştırmak için ciddi önlemler aldığınızdan emin olmalısınız.

Vücudunuzda yeni bir değişiklik varsa ve bunun için makul bir açıklama bulamazsanız, derhal doktorunuza danışmalısınız. Unutmayın, korunma her zaman tedaviden daha iyidir ve daha ucuzdur.

Asla görmezden gelmemeniz gereken 15 belirti:

1. Ağızdaki Yaralar

Zincir içiyorsanız, her ikisi de ağız kanseri belirtileri olduğundan, ağzınızı ve dudaklarınızı beyaz veya ateşli kırmızı lekeler açısından incelediğinizden emin olun. Bu belirtileri tespit ederseniz, gerekli testleri yapmak ve etkili bir tedaviye başlamak için diş hekiminize veya doktorunuza gidin.

2. Şişkinlik

Sadece kadınların şişmesi doğaldır, ancak iki haftalık diyet ve egzersizden sonra şişkinlik kaybolmazsa, ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ele alınmalıdır. Şişkinlik ayrıca kanamaya ve hızlı kilo kaybına eşlik ediyorsa, derhal doktorunuza danışın.

Araştırmalar, kalıcı şişkinliğin yumurtalık kanserinin en yaygın semptomlarından biri olduğunu ortaya koymaktadır. Doktorunuz, şişkinliğe neden olan rahatsızlığın kökünü dışlamak için ultrason, kapsamlı bir pelvik muayene ve bazı kan testleri de dahil olmak üzere çeşitli testler yapmak zorunda kalacaktır.

3. Adet Döngüsü arasında lekelenme

Dönemlerinizi düzenli saatlerinde alıyorsanız ve aynı zamanda adet döngünüz arasında fark görürseniz, derhal bir doktora danışmalısınız. Adet döngüsüne rağmen ortaya çıkan kanama, uterusun astarını etkileyen bir kanser türü olan başta endometriyal kanser olmak üzere birçok ciddi rahatsızlığın belirtisi olabileceğinden ciddi bir endişedir.

Kanser olmasa bile, menopozdan sonra veya adet döngüsü olmadan kanama asla normal değildir ve bir kerede doktorunuz tarafından muayene edilmeniz gerekir.

4. Cildinizdeki Değişiklikler

Cildinizde köstebek veya başka lekeler varsa ve boyut, renk veya şekil değişikliklerini fark ederseniz, bunun cilt kanserinin en yaygın semptomlarından biri olduğunu unutmayın.

Doktorunuza danışın, köstebekinizi iyice muayene ettirin veya daha iyisi, biyopsi yapmak her zaman en güvenlidir. Bu semptomlar son derece hassastır ve kendinizi muayene etmek için hiçbir zaman boşa harcamamalısınız.

5. tuvalette kan tespit

Kanlı dışkı veya idrar genellikle hemoroidlerden oluşur, ancak aynı zamanda kolon kanserinin en yaygın semptomlarından biri olarak kabul edilir. Araştırmalar, idrarda kan lekelenmesinin böbrek veya mesane kanserinin en erken belirtilerinden biri olduğunu ortaya koyuyor.

Vücudunuzun herhangi bir kısmından anormal kanamayı tespit ederseniz ve kanama iki günden fazla sürerse, doktorunuza danışın ve vücudunuzu iyice muayene edin.

6. Lenf Nodlarındaki Değişiklikler

Lenf düğümleriniz temel olarak vücudun her yerinde bulunan küçük, fasulye benzeri bezlerdir ve genellikle yaygın virüsler ve enfeksiyonlar nedeniyle değişir. Bununla birlikte, bazı kanser türleri, özellikle lenfoma ve lösemi, lenf bezlerinin anormal şişmesine neden olur.

Açıklanamayan şişlik veya bir aydan uzun süren bir yumru fark ederseniz, gereksiz gecikmeler olmadan doktorunuza danışın.

7. Yutma Sorunları

Zaman zaman yutma problemleri yaşamak normaldir ve reçetesiz satılan bazı ilaçlarla ortadan kalkma eğilimindedir. Bununla birlikte, bu sorun tekrar tekrar ortaya çıkıyorsa ve aynı zamanda hızlı kilo kaybı ve aşırı kusmaya eşlik ediyorsa, endişelenecek bir şeyiniz var. Doktorunuza danışın ve hem mide hem de boğaz kanserleri için kendinizi muayene edin.

Doktor, semptomlarınızı bir baryum röntgeni ve ayrıntılı bir boğaz muayenesi ile inceleyecektir. Bir baryum testi, doktorların boğazınızı röntgende daha fazla bilgi ile görmesini sağlayan belirli bir sıvı tüketmenizi gerektirir.

8. Açıklanamayan Kilo Kaybı

Kadınların istediği tek şey, tüm yağlarımızı parmağımızı kaldırmadan eritmek, ancak kilo vermeye çalışmadan kilo vermek son derece endişe verici ve ciddi. Gördüğünüz gibi, diyetinizi değiştirmeden veya herhangi bir yorucu egzersiz rutinine girmeden 10 kilodan fazla kilo verdiyseniz, kilo kaybı ciddi bir problemi tek başına çözebilir.

Bununla birlikte, açıklanamayan çoğu kilo kaybı vakalarının kanserlerle pek ilgisi yoktur, çünkü çoğunlukla tiroidler veya aşırı stres nedeniyle ortaya çıkarlar, ancak uzmanlar bunun akciğer ve mide kanserleri ile birlikte pankreas kanseri belirtisi olabileceğine inanmaktadır. Doktorunuz tanı koymak için çeşitli tıbbi muayeneler, görüntüleme testleri, BT taramaları ve kan testleri önerecektir.

9. Mide ekşimesi

Şiddetli kalp yanıkları, aşırı alkol tüketimi, aşırı yeme ve yönetilemeyen stres nedeniyle veya daha kötüsü, üçü de bir araya geldiğinde ortaya çıkar. Uzun süreli mide ekşimesi semptomlarını ortadan kaldırmanın en iyi yolu, diyetinizi bir hafta boyunca değiştirmek ve durumunuzun düzelip düzelmediğini görmek için belirtileri izlemektir.

Mide ekşimesi devam ederse, doktorunuza danışın, çünkü mide ekşimesi belirtileri bir hafta sonra hafifletmezse veya kötüleşirse, başta yumurtalık, boğaz ve mide kanserleri olmak üzere çeşitli kanser türlerinin bir belirtisi olabilir.

10. Kalıcı Ağrı

Çoğu kanser türü ağrı veya ağrıları tetiklemez, ancak kalıcı bir ağrınız varsa, özellikle beyin veya kemik kanseri olmak üzere belirli kanser türlerinin bir belirtisi olabilir.

Bir aydan uzun bir süredir ağrılara veya kalıcı ağrılara karşı mücadele ediyorsanız, doktorunuza danışın ve tarama testi yapın.

11. Yorgunluk

Modern yaşam telaşlı, yorucu ve yorucudur ve bir kadının günün sonunda yorgun ve yorgun hissetmesi doğaldır. Bununla birlikte, gün boyunca şiddetli yorgunluk yaşıyorsanız ve yorgunluk, vücudunuzu enerjilendirmek için kaç önlem almanıza rağmen gitmiyorsa, kesinlikle ciddi bir yanlışlık var.

Dışkıda kan gibi diğer semptomlarla birlikte uzun süre şiddetli yorgunluk belirtileri yaşıyorsanız, doktora başvurduğunuzdan emin olun. Doktor tüm tıbbi geçmişinizi soracak ve bu semptomlara neden olan hastalığı tespit etmek için bazı kan testleri yapmanız gerekecektir.

12. Ateş

Ateşiniz bir haftadan fazla devam ediyorsa ve belirgin bir nedenden dolayı ortaya çıkmışsa, şansınız kan kanseri veya lösemi belirtisi olabilir. Doktorunuza ayrıntılı tıbbi geçmişinizi sağlayın, daha sonra bir teşhis yapmak için birkaç fiziksel muayene yapacaktır.

13. Öksürük

Normal durumlarda, çoğu öksürüğün semptomları 3-4 hafta boyunca kaybolma eğilimindedir, ancak öksürüğünüz bir aydan uzun sürerse, ciddi şekilde endişelenmeniz gerekir.

Eğer bir zincir içiciyseniz ve aynı zamanda nefes darlığı yaşarsanız, şansınız, akciğerlerinizde bir miktar bozulma var, çünkü uzun süreli öksürükler akciğer kanserinin en yaygın semptomlarından biridir.

Öksürüğünüzde kan görürseniz, derhal bir doktor randevusu alın.

14. Göğüslerinizdeki değişiklikler

Çoğu kadının korktuğunun aksine, tüm göğüs topakları kanserli olma eğilimindedir, ancak göğsünüzde bir yumru tespit ederseniz ve haftalarca doğal olarak gitmezse, doktorunuz tarafından muayene edilmelisiniz.

Meme uçlarınız akmaya başlar, içeri doğru döner ve göğüslerinizdeki deri büzülmeye veya çukurlaşmaya başlarsa, bunlar meme kanserinizin olabileceğinin bir işareti olabilir. Ayrıca, göğsünüzü veya meme başı cildinizi şiddetli ölçeklenme ve kızarıklık belirtileri açısından inceleyin.

Bu belirtileri tespit ederseniz, derhal doktorunuza danışın. Tıbbi geçmişiniz hakkında onu bilgilendirin ve sonra doktor fizik muayene, mamografi veya biyopsi gibi çeşitli testler yapacaktır.

Biyopsi temel olarak, doktorların kanser belirtileri için incelediği küçük bir dokunun çıkarılmasını içeren bir testtir.

15. Depresyon ve Mide Ağrıları

Çoğu hastada görülmese de, bazı nadir durumlarda göbek ağrısı ve depresyon gibi belirtiler pankreas kanseri belirtileri olarak kabul edilir.

Ailenizde pankreas kanseri öykünüz varsa, endişelenmek ve kendinizi gecikmeksizin muayene etmek için ciddi nedenleriniz var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.