Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebek ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmeli?

0

Bebeğe ilk adım ayakkabısı alırken çoğu anne renge ve modaya önem veriyor. Halbuki tek kriter bebeğin yere sağlam basması olmalıdır. İlk adımlarını sorunlu atan bebekler güven sorunu bile yaşayabilir.

İlk adım ayakkabısı bebeklerin sağlıkları için oldukça önemlidir. Bebek, adım atmaya çalıştığı anda zorlanır ve çoğu zaman düşer. Bu yüzden bebeklerin kolay bir şekilde yürüyebilmesi için ilk adım ayakkabıları üretilmiştir. Bu tür ayakkabılar bebeklerin ayak bilek eklemlerini güçlendirerek onların daha sağlam yere basmasını sağlar. 

Bilekten destekli şekilde tasarlanan ayakkabılar, bebeklere ekstra güç veya kuvvet sağlar. Üstelik bebekleri bir sonraki adımı atması noktasında cesaretlendirir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre ilk adım ayakkabılarını giyen bebeklerin giymeyen bebeklere göre çok daha çabuk yürüdüğü ve daha dengeli adım attığı saptanmıştır. 

Annelerin bebeklerine alacakları ilk adım ayakkabısı kesinlikle yüzde 100 deriden olmalıdır. Kaydırmaz kauçuk baskılı ve iz bırakmayan bir tabana sahip olması asla atlanamaz. Annelerin bebeklerine istediği rengi veya tasarımı bulması açısından oldukça zengin modellere sahiptirler. Sıradan ayakkabılar ile kombinleyerek kullanılabilirler. Bebeklerin ilk adım ayakkabılarının nasıl olması gerektiği hakkında bir fikre sahip değilseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Ilk adim ayakkabisi nasil olmali Bebek ayakkabisi secerken nelere dikkat

İLK ADIM AYAKKABISI NASIL OLMALI?

Bebeklerin ilk adımları için geliştirilen ayakkabıların belli başlı özelliklere sahip olması gerekmektedir. İlk olarak ayakkabının tabanı esnek veya yumuşak olmalıdır. Bilek kısımları aşil kemiği saracak derecede sert olması gerekir. Ayrıca içerisinde ayak çukurunu dolduracak bir ortopedik pedin bulunması da önemlidir. 

Bebeklerin hareket kabiliyetinin sınırlanmaması için ilk adım ayakkabısı son derece hafif olmalıdır. Bununla beraber ayakkabının dış kısmı sıcaktan, soğuktan, sert yüzeylerden veya sıvıdan korunuyor olmalıdır. Şunu da unutmayalım ilk adım ayakkabıları rahat bir şekilde giyilmesi için cırt cırt pekâlâ zaruridir. 

İLK ADIM AYAKKABISI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

  • “İlk adım ayakkabısı nasıl olmalıdır?” sorusununa verilecek ilk cevap “Doğru büyüklükte” olmalı. Bebekler büyükler gibi ayakkabısından duyduğu rahatsızlığı söyleyemez. Bu nedenle canı yanana kadar daha küçük bir ayakkabı giydirme ihtimali vardır. Bu yüzden ayakkabının ön kısmı ile bebeğin baş parmağının deği mesafe kontrol edilmeli. Bu uzaklık ne sıfır olmalı ne de uzun… En idali yarım cm uzunluktur. 
  • Annelerin ikinci dikkat etmesi gereken nokta ise ayakkabının genişliğidir. Ayakkabı bebeğin ayağındayken yan taraflar uzunluk testinde olduğu gibi parmakla kontrol edilmeyi, boşluk sıfır ne de fazla olmalıdır. Serçe parmağınızın biraz zorlayarak sokabileceğiniz bir genişlik yeterlidir. 
  • Topuk testi ise ideal ayakkabı için önemlidir. Bebeğin ayak bileklerinden tutup ileri geri, aşağı yukarı oynatın. Eğer ayakkabı çıkmıyor ama ayak hareket rahat ediyorsa gönlünüz rahat olsun. Tam tersi, ayakkabı çıkıyor ya da ayak hiç oynamıyorsa büyüklük açısından ideal ediğildir.
  • Ayakkabının ağırlığı da önemli bir kriterdir. Bebek zaten güçlükle yürürken ağır bir ayakkabı hem ayak sağlığını hem de yürüme azmini olumsuz etkileyecek ve düşmesine neden olacaktır. 
  • Tabanı sert, ayağın şeklini almayan ayakkabılar hareket etmesini zorlaştırır. Kaslarının da zedelenmesine neden olacak sert ayakkabı yerine ucu 45 derece esneyebilin, ayakkabıları tercih edin. Tercih yaparken ayakkabıyı bükmek, eğmek yani esnekliğini göz kararı ile ölçmek doğru karar vermenizi sağlar. Bunun yanı sıra tabanın kaybaz olmasına özen gösterin. 

 

1675280376 343 Ilk adim ayakkabisi nasil olmali Bebek ayakkabisi secerken nelere dikkat

İLK ADIM AYAKKABISI NE ZAMAN ALINMALI?

İlk adım ayakkabısı bebeklerin ayağa kalmaya başladığı andan itibaren satın alınıp kullanılmalıdır. Sonradan alınan bir ayakkabı hiçbir işe yaramaz. Çünkü bebekler ilk anda dengelerini sağlayamazlar ve genelde sürünerek ilerlerler. İlk adımlar için tasarlanan ayakkabılar, bebeklerin yerde toslamasına gerek kalmadan yavaş yavaş yürümesine imkân verir. Bebek yürüdüğü zaman dışarıdaki tepkiler ile daha fazla motive olur. Bir zaman sonra ilk adım ayakkabısına gerek kalmadan bebek kendi kendine dengeli bir şekilde yürüyebilir. 

BEBEK AYAKKABI NUMARASI NASIL BELİRLENİR?

Peki ilkadım ayakkabısı alırken bebeğin ayakkabı numarası nasıl belirlenir. Bunun için yapmanız gereken topuk ile en uzun parmak arasındaki mesafeyi ölçmeniz yeterli. 11 cm bebek small bedendir ve 0-6 ay arasındaki bebeklere uygundur. İlk adım ayakkabısı ise 12.4 cm uzunluğa ve 6-12 aylık bebekler için geçerlidir. Yukarıdaki tabloya bakarak hem ilkadım ayakkabısı hem de diğer yaşlar için ayakkabı bedenini belirleyebilirsiniz. 

ORTOPEDİK BEBEK AYAKKABISI ALMAK ŞART MI? 

Anneler bebeklerinin sağlığı konusunda her zaman çok endişelidir. Ayakkabı seçiminde de en iyisi olmasını isterler. Bu yüzden ortopedik ayakkabı almaları gerektiğini düşünürler. Ortopedik ayakkabılar bebeğin ayak sorunarının ortaya çıkmasını engeller. Çünkü ayağa destek verir. Bu nedenle 1 yaş ayakkabısı yani ilkadım ayakkabısı seçerken ortopedik tercih yapmanız önerilir. Ancak şart değildir. Sadece çıkık ayak kemiği gibi problemler varsa ya da buna benzer sorunlara yatkınlık gözlemlenmişse mutlaka tercih edilmelidir. 

TÜM ANNE ÇOCUK İÇERİKLERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.