Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Havuç Yağının Cilde, Saça Faydaları ve Zararları

0

Havuç yağı, sağlık, güzellik ve cilt bakımı için eski zamanlardan bu yana doğal bir temel bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Genel olarak havuç yağının faydaları dezenfektan, antiseptik, detoksifiye edici, antioksidan ve antikarsinogenik gibi özellikleriyle ilişkilendirilebilir.

Havuç Yağı Nedir?

Havuç yağı, sindirimin düzenlenmesinden cildin beslenmesine kadar çok çeşitli tıbbi faydalarla doludur. Havuç yağı, çoğunlukla havuç bitkisinin kurutulmuş tohumlarından buharla damıtılarak elde edilir. Bu bitkiden elde edilen 2 farklı yağ bulunur. Birincisi tohumundan elde edilen esansiyel yağ, ikincisi ise havucun kendisinden elde edilen taşıyıcı veya baz yağdır.

Bilimsel olarak daucus carota olarak bilinen bu bitki, apiaceae veya umbelliferae familyasına aittir. Bitkinin kökenleri Fransa, Mısır ve Hindistan’a kadar uzanmaktadır. Bu yağ belirgin, topraksı, odunsu bir kokuya sahiptir. Uzun zamandır dünyanın çeşitli bölgelerinde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çin tıbbında havuç yağı, solucanları yeryüzüne çıkarmak ve dizanteriyi tedavi etmek için kullanılmıştır.

Havuç Yağının Bileşenleri Ve Tıbbi Özellikleri Nelerdir?

Havuç yağı, tıbbi kullanımlarının çoğunu veren çeşitli kimyasal bileşenlerden oluşur. Başlıca bileşikleri arasında, a-pinen, b-pinen, kampen, miren, limonen, sabinen, geranil-asetat ve karotol bulunur. Havuç yağı,  A vitamini ve karoten gibi doğal antioksidanlar açısından zengindir. Diğer pek çok esansiyel yağa oranla, havuç yağı bir dizi hastalığın tedavisine yardımcı olabilecek çok saygın tıbbi özelliklere sahiptir. Bu özellikler ise antiseptik, karminatif, depuratif,  emmenagog ve vermifuge veya antiparaziter eylemleri içerir.

Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

Havuç yağı insan sağlığına birçok fayda sağlar. Şimdi bu faydaları yakından bakalım;

Havuç Yağı Antibakteriyel Ve Anti-Mantar Özellikler Taşır

Bu yağ, yoğun bir şekilde araştırılmış, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla savaşma kabiliyeti nedeniyle çok önemli bir konuma taşınmıştır. Birçoğu gelişmekte olan ülkelerde yaygın olan çeşitli bakteri ve mantarlara karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Havuç yağının etkili olduğu kanıtlanan enfeksiyon çeşitleri arasında aşağıdakiler bulunur;

  • Escheria coli: Bu tipik olarak ishale neden olan ancak böbrek yetmezliği ve anemi gibi daha seröz koşullara yol açabilecek potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyondur.
  • Salmonella: Salmonella, dünyada yaklaşık 15 milyon kişiyi etkileyen, yaygın bir gıda kaynaklı hastalıktır. Ateş, mide krampları ve ishale neden olur.
  • Dermatofitler: Bunlar genellikle cildi, tırnakları ve saçı etkileyen bir mantar türüdür. Çalışmalar, havuç yağının mantarlara karşı etkili olduğunu göstermektedir.
  • Candida: Candida albicans mantarının neden olduğu yaygın bir durumdur. Bağışıklık sistemini etkiler, vücudu, başka tür rahatsızlıklara daha yatkın hale getirerek baş ağrısı, kafa karışıklığı ve yüksek ateş gibi çeşitli belirtilere neden olabilir.
  • Acinetobacter: Bu bakteri türü, zatürree, yara enfeksiyonu ve sekonder menenjit gibi çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. En sık hastane ortamında görülür.
  • Stenotrophomonas maltophilia: Bu genellikle hastanelerde ve benzeri ortamlarda görülen nadir bir türdür. Enfeksiyon nadirdir, ancak kanser hastaları, kistik fibroz hastaları ve immünosüpresif tedavi gören insanlar da dâhil olmak üzere bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda çıkması mümkündür.

Havuç Yağı, Kesikleri, Böcek Isırıklarını Ve Küçük Yaraları Tedavi Eder

Güçlü antiseptik özellikleri nedeniyle havuç yağını, çiziklere, böcek ısırıklarına ve küçük yaralara uygulayabilirsiniz. Bu yağ, bakterilerin vücutta tutunmasını ve ikincil sorunlara yol açmasını önler. Lütfen, seyreltilmemiş birçok bitkisel yağların asla açık yaralara uygulanmaması gerektiğini ve sadece küçük yaralanmaların tedavisinde ve temizlenmesinde kullanılması gerektiğini unutmayın.

Havuç Yağı Detoks Etkisi Yapar Ve Karaciğeri Yüksek Oranda Korur

Havuç yağı, kan ve iç organlar da dâhil olmak üzere vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olabilir ve daha organların verimli çalışmalarına yardımcı olur. Bu yağ ayrıca, safranın karaciğerden salgılanmasının düzenlenmesine ve hatta karaciğer enfeksiyonlarının tedavisine bile yardımcı olur. Bu yağın eski zamanlarda geleneksel olarak kullanım alanlarından biri de sarılık tedavisiydi.

Bununla beraber bu yağ, diüretik özelliklere sahiptir ve toksinlerin kandan atılmasını sağlar. Havuç yağı, kanı temizler ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu yağ, gut veya artrit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.

Havuç Yağı Anti Kanserdir

Yapılan laboratuvar çalışmalarına göre havuç yağı, kanserle mücadelede muhtemel rol oynayan birçok doğal üründen biridir. Şimdiye kadar yapılan laboratuvar testleri, havuç yağının, kolon, meme ve kan kanserlerine karşı etkili olduğunu doğrulamıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmaların büyük kısmı laboratuvarda gerçekleştirilmiş olsa da, sonuçların umut verici göründüğü bir çalışma daha yapılmıştır. 2012 yılında yayınlanan bir çalışmada, havuç yağının cilt kanseri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar bu yağın cilt kanseri üzerinde çok etkili olduğunu bulmuşlardır.

Havuç Yağı Adet Sancısını Giderir

Havuç yağı, kadınların adet dönemleri sırasında yaşadıkları ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur. Bu yağ, aynı zamanda düzensiz adet dönemlerden muzdarip kadınlara yardımcı olabileceği anlamına gelen emmenagogue özelliklerine sahiptir.

Havuç Yağı Stres Ve Kaygıyı Azaltır

Havuç yağı, aromaterapistler tarafından sıklıkla stres ve endişe çeken insanlara yardım etmek için kullanılır. Havuç yağının rahatlatıcı etkisi kısa sürede stres ve kaygıyı azaltmaktadır. Bunun için havuç yağı doğrudan solunabilir ve masaj yağı olarak kullanılabilir.

Havuç Yağı Sindirim Sistemini Düzenler

Havuç yağı, sindirim sisteminin çeşitli şekillerde artırmak için de kullanılabilir. Kapanan iştahı açar, şişkinlik ve gazı yok eder ve hatta hıçkırığı anında keser.

Havuç Yağı Parazitleri Yok Eder

Havuç yağı, çeşitli parazitler ve solucanlar için ölümcül olan vermifuge özelliklere sahiptir.  Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, parazit sorunlarında havuç yağını kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir.

Havuç Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Havuç yağı, cilt için mükemmel özellikler sunar. Bunlar;

  • Genel Cilt Sağlığı: Karotol açısından zengin olan bu yağı, cildinizin genel görünümünü ve sağlığını artırmakla beraber cilt hücrelerini gençleştirmek için cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu yağ, cildin tonlanmasına ve sıkılaşmasına da yardımcı olur.
  • Kırışıklıklar: Havuç yağı, doğal antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan kırışıklıklar ve ince çizgilere karşı savaşır.
  • Güneş Hasarı: Güneşin UV ışınları cildinize ciddi oranda zarar verebilir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Havuç yağının, yüze ve cildin diğer bölgelerine uygulanması güneşin zararlarına karşı yüksek koruma sağlar ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Güneş yanığı tedavisi için havuç yağını yatıştırıcı bir aloe vera jeli ile seyreltin ve cildinizin yanık kısımlarına uygulayın. Bu yağ, tek başına güneş koruyucu görevi göremese de herhangi bir kimyasal güneş koruyucularına daha sağlıklı bir alternatif oluşturmak için diğer doğal bileşenlere eklenerek uygulanabilir.
  • Enflamatuar Cilt Koşulları: Havuç yağı, mükemmel düzeyde antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra akne, gül ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilecek antiseptik etkilere sahiptir.

Havuç Yağının Saçlara Faydası Nelerdir?

Bildiğimiz gibi, havuç yağında A ve E vitaminleri gibi saçlar için önemli olan birçok besleyici madde bulunur. Bu yağ saç uzamasını teşvik eder ve hatta dolaylı olarak saç dökülmesini önleyebilir. Ayrıca havuç yağı saçı pürüzsüz, parlak ve yumuşak bir hale getirir. Saç derisindeki kan dolaşımını düzenler ve saç köklerini güçlendirir.

Havuç Faydaları ve Kullanımı

Havuç yağı, hastalıklara karşı savaşmaya, karaciğeri korumaya ve hücrelere zarar verebilecek ve oksidatif strese neden olabilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilecek birçok güçlü antioksidan özellik içerir. Bu yağ, kadınlarda ağrılı adet semptomlarının tedavisinde ve doğumdan sonra anne sütü üretiminin teşvik edilmesinde yardımcı olur. Havuç yağı aynı zamanda iştahı açar, lenf sistemini uyarır, karaciğer ve safra kesesi bozukluklarını (hepatit, enterit ve kolit gibi) tedavi eder.

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır

Havuç yağı yoğun yağlardan biridir cilde sürüldüğünde hemen emilmeyen etkiye sahiptir. Genelde diğer yağlar ile karıştırılıp kullanılması önerilir.

Havuç yağını saça uygulamak için saçınıza 4 yada 5 damla damlatıp uygulamanız yeterlidir. Saç diplerine masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir. Dilerseniz havuç yağını zeytinyağı ile karıştırıp saçlarınıza sürerek daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Havuç Yağı Güneş Koruyucu Etkisi

Havuç yağını güneş koruyucu etkisinden yararlanmak yada daha sağlıklı şekilde bronzlaşmak için kullanabilirsiniz. Güneşten koruyan en iyi yağlardan biri olmasına karşın çok fazla güneş altında kalmak cildin aşırı bronzlaşmasına neden olacağı asla unutulmamalıdır.

Kullandığımız pek çok güneş kreminin içerisinde havuç yağı bulunmasına karşı havuç yağı sürüp uzun süre güneş altında kalmak güneş yanığına, tahriş ve kızarıklığa neden olacağı asla unutulmamalıdır.

Havuç Yağı Yüze Nasıl Uygulanır

Havuç yağı yüze sürülür mü sorusu bu yağı kullanmak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır. Cilde harici olarak sürülen bu yağı direk yüzünüze uygulayıp masaj yaparak ovalamak yeterlidir. Dilerseniz bu yağı badem yağı karıştırıp kullanabilirsiniz.

Havuç Yağı İçilir Mi

Havuç yağı bazı mide sorunları, idrar söktürücü ve gaz giderici etkisi olduğundan aşırıya kaçmadan günde bir bardak suyun içerisine 2 yada 3 damla damlatılarak içilebilir. Fazla tüketilme asla önerilmez.

Havuç Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Havuç yağını göz altına ve göz çevresine sürerken dikkatli olmalısınız. Daha hassas ve ince yapıda olan göz altına az miktarda sürülür ve masaj yapılarak yedirilir. Göz altı morlukları için havuç yağını uygulamak morlukların kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

Havuç Yağı Kullananlar

Havuç yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda cilde ve saça faydası olan bu yağı cilde iyi geldiği gibi saçların daha hızlı uzamasını sağladığını söylemişlerdir.

Özellikle havuç yağı kullanalar sağlıklı şekilde bronzlaşmak için bu yağı tercih ettiklerini yorumlarda dile getirmişlerdir. Yan etkilerinin çok nadir görülmesine karşı ciltte tahriş ve kızarıklığa neden olduğu kullananlar tarafından aktarılmıştır.

Havuç Yağının Zararları

Faydaları saymakla bitmeyen havuç yağının bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Özellikle havuç yağının cilde zararları olduğu asla unutulmamalıdır. Bilinçsiz ve fazla uygulanması ciltte tahriş, yanma ve kızarıklığa neden olabilir. Havuç yağı içmek bazen mide sorunlarına neden olabileceği gibi ishal ve sindirim sisteminde yan etkilere neden olabilir.

Havuç Yağı Tüylenme Yapar Mı

Havuç yağı uzun süre kullanmak tüylenmeye neden olabilir.

Havuç Yağı Saç Rengini Açar Mı

Havuç yağını saça sürmek oldukça faydalıdır. Havuç yağını saça sürmek saç renginde değişme yada saç renginin açılmasına neden olmaz.

Sizlere bu yazımızda havuç yağının faydaları ve zararları nelerdir hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.