Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Göz Farı Nasıl Sürülür, Ne işe Yarar?

0

Göz farı, kusursuz bir makyajın olmazsa olmaz ögelerinden. Elbette eyeliner, maskara, göz kalemi gibi ögeler de önemli ama far yardımıyla, göz makyajının başka bir anlam kazandığı da gerçek. Bunun için öncelikle göz farını bir profesyonel gibi uygulamanız ve etkili bir şekilde kullanabilmeniz gerekli. Peki ama nasıl?

Göz farı nasıl sürülür, ne işe yarar; öğrenmek için göz farı rehberimizden yararlanın.

Göz Farı Nasıl Sürülür, Ne işe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik
Göz Farı Nasıl Sürülür, Ne işe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Göz farı çeşitleri

Göz farlarının birçok farklı çeşidi var. Üstelik her biri de farklı amaçlara hizmet üzere tasarlanıyor. İşte onlardan bazıları:

Krem göz farı

Krem göz farı, adından da anlaşılacağı üzere krem formunda olur. Göz kapağı üzerinde kolayca dağılır. Tek başına veya baz olarak kullanılabilir. Baz olarak kullanıldığında uygulanan toz farın kalıcılığını artırır.

Likit göz farı

Likit far, göze uygulandığında, kıvamı sebebiyle sabitlenmeden hızlıca dağıtılmalıdır. Toz göz farına kıyasla daha kalıcı olur. Bu nedenle genelde profesyoneller tarafından kullanılır.

Toz göz farı

Toz göz farı, sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış formlarda karşımıza çıkabilir. Sıkıştırılmamış olanlar kullanım bakımından daha az pratik olur. Daha etkili bir renk için uygulama ıslak far fırçasıyla yapılabilir.

Sıkıştırılmış toz göz farı ise en yaygın rastlanan göz farı çeşidi. Onu genelde birden fazla renk çeşidi içeren göz farı paleti şeklinde görürüz. Genelde yumuşak bir formüle sahip olur, güçlü renk etkisi ile kolayca uygulanabilir ve dağıtılabilir.

Göz Farı Nasıl Sürülür, Ne işe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik
Göz Farı Nasıl Sürülür, Ne işe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Göz farı nasıl sürülür?

Göz farını nasıl uygulayacağınızdan emin değilseniz, doğru yerdesiniz. Öncelikle göz farı modelleri arasından göz ve ten renginize uygun göz farı paletini (ela göz makyajı, badem göz makyajı) seçmelisiniz. Ardından çeşitli tonları göz kapağınıza nasıl katmanlayacağınızı öğrenin.

Göz kapağını doldurun

Yağlı göz kapaklarınız varsa veya bir yaz makyajı görünümü hazırlıyorsanız göz farından önce astar uygulamayı atlamayın. Astar sayesinde en nemli havalarda bile göz farınızın dağılmadığını göreceksiniz.

Astar uygulamak için parmaklarınızı ya da far fırçanızı kullanabilirsiniz. Eşit bir uygulama için biz fırça kullanmanızı öneririz.

Göz kapaklarınızın üzerine nötr bir renk sürün

Göz farı paleti, genelde birkaç farklı ton içerir. Göz kapaklarınız için en koyu veya en açık yerine; nötr bir ton seçin. Bu rengi tüm göz kapağına dağıtın. Daha dramatik bir görünüm için daha koyu yapabilirsiniz, ancak açık bir ten ve göz renginiz varsa, sert olabileceğinden daha açık bir gölge kullanmanızı öneririz. Olgun bir cildiniz varsa, ince çizgileri vurgulayabileceğinden ışıltılı farlardan uzak durmayı seçin (örneğin simli far).

Nötr gölge uygulaması, gözlerinizi öne çıkarır ve göz kapağındaki renk farklılıklarını kapatır.

Göz Farı Nasıl Sürülür, Ne işe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik
Göz Farı Nasıl Sürülür, Ne işe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kıvrımlara daha koyu bir renk uygulayın

Bir sonraki adım, kıvrımlara daha koyu bir gölge karıştırmak. Göz kıvrımlarının dışına doğru gittikçe kalınlaşan daha ince bir çizgi ile gözün içinden başlayın. Göz kapaklarının eşleştiğinden ve karıştığından emin olun. İyice dağıtın.

Eğer üç renkli bir göz farı paletiniz varsa, en koyu olanı seçin. Dört renkli bir göz farı paletiniz varsa, en koyu üçüncüyü seçin. Palet kullanmıyorsanız nötr renginizle aynı aileden bir renk kullanın.

Bu adım, gözlerinize drama ve tanım katar.

Göz kıvrımının üzerine vurgulayıcı ekleyin

Gözlerinizin hala daha fazla renge ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız paletinizdeki en açık rengi alabilir ve göz kıvrımının hemen üzerine uygulayabilirsiniz. Rengi kaş kemiğinden uzak tutmaya çalışın ve açık gölgeler kullanın.

Göz kapaklarınızı ışıktan karanlığa sorunsuz bir şekilde karışan bir gökkuşağı gibi düşünün. Makyaj uygyulama videoları izlerseniz, göz farını makyaj fırçası ile dağıtmanın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Gözün iç köşesine açık bir gölge yapın

Serçe parmağınızı paletin en açık rengine bastırın ve ardından parmağınızı gözünüzün iç köşesine bastırın. Bu, gözleri daha geniş ve canlı göstermenin etkili bir yolu. Hiçbir şey gözlerinizi bu tüyo kadar canlı gösteremez. Özel etkinlikler, randevular veya uykusuz kaldığınız günlerde bu tüyodan yardım alın.

Buradaki önemli nokta, daima serçe parmağınızı kullanmanız. Aksi takdirde görünüm doğallıktan uzak olacaktır.

Ayrıca kolay eyeliner nasıl çekilir öğrenmek için yazımızı inceleyin. Düşük göz kapağı makyajı yazımız da ilginizi çekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.