Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Göz Altı Kapatıcısı Uygulamanın En Doğru 8 Yolu

0

Uykusuzluk, genetik, hiperpigmentasyon, yaş ve hatta susuzluk gibi birçok faktör göz altı morluklarına sebep olabilir. Bu yüzden kapatıcılar makyajın olmazsa olmazlarındandır, ama eğer bu ürünü doğru kullanmıyorsanız tam tersi bir etki yaratıp görünümünüzü mahvedebilir. Bu listede göz altı kapatıcısının en doğru kullanımlarını birlikte inceleyeceğiz. Hadi vakit kaybetmeden başlayalım.

1. İlk olarak renk düzenleyici kullanın

göz altı

Göz altlarını aydınlık göstermek için genellikle ten renginden daha açık bir tonlu ürünler tercih ederiz. Ancak kapatıcıdan önce sıcak tonlu bir renk düzenleyici (color corrector) kullanmazsanız göz altlarınız gri ve mat görünebilir. Ten renginize göre kırmızı, turuncu veya şeftali tonlarında color correctorlar tercih edebilirsiniz. Bu tonlar, renk çarkında morun zıttıdır. Yani moru nötrler. Bu yüzden renk düzenleyicinin üzerine cilt tonunuza yakın kapatıcılar kullanırsanız göz altı morluklarını çok güzel kapatmış olursunuz. Sonrasında aydınlık bir görünüm için de daha açık tonlu ürün kullanabilirsiniz.

2. Kapatıcıları sadece göz altına uygulamayın

Kapatıcılar yanlış uygulandığında göz altı morluklarını kapatmak yerine öne çıkarabilir. En doğru teknik cilt tonunuza benzer bir kapatıcı alıp noktalar halinde ters üçgen şeklinde sürmektir. Gözünüzün her iki yanına kapatıcı ile bir nokta yapın sonra elmacık kemiğine doğru ters üçgen şeklinde küçük noktalar yapmaya devam edin. En sonunda kapatıcınızı yukarı doğru yayın. İşte bu kadar!

3. Nemlendiriciyi atlamayın

Göz altı oldukça hassastır. Özellikle de düzenli olarak makyaj yapıyor ama bölgeyi nemlendirmiyorsanız göz altınız kolayca kuruyabilir. Bu yüzden herhangi bir uygulama yapmadan önce mutlaka uygun bir ürün ile bölgeyi nemlendirmelisiniz. Yoksa kapatıcılar cildinizin yüzeyinde kalır ve çok çirkin bir görüntü oluşur. Ayrıca yeterince su içmek, uyumak ve sağlıklı beslenmek de önemlidir. Bu alışkanlıklar sağlığınız kadar cildiniz için de yararlıdır.

4. Pudra kullanın

göz altı

Hemen hemen herkesin göz altı bölgesinde küçük kırışıklıklar vardır. Bunlar normal de olsa çoğumuz bu kırışıklıkları kapatmak isteriz. Yanlış makyaj tekniği ise onları daha da belirginleşebilir ya da gözle görülmeyen kırışıklar görünür hale gelebilir. Kapatıcıyı sürdüğünüz yerde tutmak için pudra kullanmak çok önemlidir. Aynı zamanda makyajınızın uzun süre dayanmasına da yardımcı olur.

Kusursuz Bir Makyajın Olmazsa Olmazı Pudra Nasıl Sürülür? En İyi 8 Pudra Önerisi

5. Kapatıcıdan önce fondöten kullanın

göz altı

Makyajın sırası en az kullanacağınız malzemeler kadar önemlidir. Bazen insanlar fondötenden önce kapatıcı kullanmayı tercih eder, ancak fondöten, altındaki kapatıcı katmanını komple dağıtabilir. O yüzden göz altına uygulayacağınız ince bir fondöten katmanı, üzerine gelecek ürünleri de daha iyi tutar.

6. Makyaj yapmadan önce bölgeyi iyice temizleyin

göz altı

Makyajdan önce yüzünüzü iyice temizlemek kir ve yağ kalıntılarından kurtulmanızı sağlar. Böylece üzerine gelecek ürünler için temiz bir baz oluşur. Bunun için nazik makyaj mendilleri ya da micellar su kullanabilirsiniz.

Güzellik Rutininize Eklemeniz Gereken En İyi Makyaj Temizleme Mendilleri

7. Çok fazla kapatıcı uygulamayın

Her şey gibi kapatıcının da fazlası zarardır. Üstelik bu tarz ürünler birikerek göz altınızda bir yığın oluşturabilir. Kapatıcıyı ince bir katman halinde uygulayıp dağıtın. Gerekirse üzerinden bir makyaj süngeri ile geçin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.