Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Gebelik Reflüsü

0

Gebelik Reflusu SagliklimiyimCom

Midedeki veya göğüs kemiği arkasındaki yanma-ağrı hissi gebelik reflüsü ile açıklanabilir ve midedeki asidin yemek borusuna kaçması sonucu ortaya

çıkar.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ögretim üyesi Doç. Dr. Serhat Bor, gebelik reflüsü ile ilgili bilgiler verdi. İlginç olan “çocuk saçlanması” deyiminin yurtdışı bilimsel yayınlarına kadar girmiş olmasıdır. İngilterede yapılan bir gebelik reflüsü çalışmasında hastaların %9u yakınmalarının nasıl açıklanabileceği sorusuna benzer yanıtlar vermişlerdir.

Gebelik reflüsü nedir?
Reflü hastalığını asit başta olmak üzere mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu göğüs kemiği arkasında yukarı yükselen yanma ve/veya ağza acı-ekşi su, yemeklerin gelmesi olarak tanımlanır. Gebelik dışında reflü sorunu olmayanlarda ise sadece bu dönemde ortaya çıkan sorunlar “gebelik reflüsü” olarak kabul edilir. Gebelik dışı reflüde sık görülen ses sorunları, farenjit, öksürük gibi yandaş bulgulara gebelerde fazla rastlanmaz. Yakınmalar genellikle doğum ile birlikte hemen kaybolur. Ama gebelik reflüsü bulunanların yaşamlarının ileri yıllarında reflü hastası olma eğiliminde bir artma olabilir.

Görülme sıklığı
Yabancı yayınlarda %30-80 arasında bildirilir. İzmirde yapılan bir çalışmada anne adaylarının yarısı yukarıda sıralanan yakınmaları haftada bir veya daha fazla yaşadığını belirtmiştir. Bu da bu sorunun ne kadar çok sık rastlandığının bir göstergesidir.

Nedenleri
Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması için mideyi yemek borusundan ayıran kapağın iyi çalışmaması gerekir. Annenin büyüyen karnının artırdığı karın içi basıncının etkisiyle mide içeriği mekanik olarak yukarı itilirken, gebelikte artan hormonlar yüzünden yemek borusu alt ucundaki kapak da açık kalmaya başlar.

Tanı için can yakıcı veya bebek için risk oluşturacak işlemler gerekir mi?
Hayır. Reflü tanısı sadece yakınmalarla koyulur. Endoskopi gerekmez. Sadece hekimin belirleyeceği çok özel durumlarda endoskopi önerilir ki; bu işlemin bebeğe zararı olmaz.

Tedavisi
Pratik hekimlikte gebelik gidişinde hiç ilaç kullanılmaması eğilimi ağır basar. Anne adayları da bunu (bazen gereğinden de fazla abartarak) kabullenir. Fakat gebelik reflüsü kader ve katlanılması gereken bir hastalık değildir; bugün özellikle hamileliğin 3. ayı bittikten sonra bebeğe zararsız ve reflüye etkili tedaviler vardır. Bu etkili tedavilerin kullanılması anne adaylarının yaşam kalitesini arttırır.

İlaçlar bebeğe zararlı mıdır?
Tüm ilaçların doktora danışılması gerektiğini hep söyleriz (ve bu çoğu kere hastalar tarafından göz ardı edilir!) fakat hamilelik sırasında kullanılacak ilaçların mutlaka hekim tarafından verilmesi gerekir. Reflü tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar hamilelikte kullanılmaz. Kullanılması güvenli ilaçların da yakınma şiddetine göre belli bir sırayla verilmesi önerilir. Reflü yakınması bulunan hamilelerin aşağıda sıralanan yaşam tarzı değişikliklerini uygulamaları önerilir. Bazıları sadece bu tedbirlerle düzelirken bir kısmında ilaç gerekir.

Bu yazı gebelik reflüsü ne zaman geçer, gebelik reflüsü nedir, gebelik reflüsünün sebepleri nedenleri tedavisi, gebelik reflüsü nasıl geçer, gebelik reflüsüne ne iyi gelir konusunda yazılmıştır.

kliterus, gebelikte reflüye ne iyi gelir, gebelik reflüsü, gebelik reflüsüne ne iyi gelir, gebelikte reflü, gebelik reflusune sut iyi gelirmi, yhs-lavasoft, gebelikte mide reflüsü, gebelikte reflü icin bitkiler, Gebelıkte refluye ıyı gelen ılaclar nelerdır

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.