Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Exoderil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır

0

Exoderil krem denildiği zaman bir çok kişi tarafınca, kasık mantarı, kasık mantarı, ayak mantarı ve diğer cilt rahatsızlıklarının gidericisi olarak akıllara gelmektedir.

Exoderil kremi, ilacın kendi rehberinin içerisinde bulunmayan çeşitli amaçlar için de kullanabilirsiniz.

Kremin etken maddesi Naftifin HCL’dir. İlaç hassas olan mantarları öldürerek çalışmaktadır.

Exoderil %1 Krem Nedir?

Exoderil %1 krem ise harici kullanım olarak, antimikotik ve antienflamatuar bir çözüm olarak sunulmaktadır. Çeşitli cilt rahatsızlıklarında, el ayak mantarlarında, bakteriyel enfeksiyonlarda ve iltihap kapan cilt mikozlarında kullanılmaktadır.

Exoderil Kremi Ne İşe Yarar?

Exoderil krem genellikle ciltte meydana gelen mantar rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Aşırı kaşıntılı mantar enfeksiyonlarında, döküntü mantar enfeksiyonları, el ve ayak mantarı, tırnak mantarı gibi rahatsızlıkların yanı sıra kaşıntı nedeni ile meydana gelen kızarık ve iltihabı da gidermektedir.

Exoderil Krem Nasıl Kullanılır?

Exoderil krem, yalnızca cilt üzerinde kullanılmalıdır. Ayrıca doktorun belirtmiş olduğu talimatlar doğrultusunda kullanılmalı ve talimat dışına çıkılmamalıdır.

Kremin uygulanacağı bölge öncelikle iyice ve dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Daha sonra yaranın üstüne gelmemesine dikkat ederek etrafına ince bir katman şeklinde kremi sürüp masaj hareketleri ile derinize yedirin. Bu uygulamayı günde 1 defa yapmanız yeterli olacaktır. Tedaviyi çıplak el ile yaptıysanız eğer, tedavi sonrasında elinizi bol sabunlu ve ılık su ile yıkayın. Doktorunuz tarafınca belirtilmediği sürece kremi sürdüğünüz bölgeyi açık bırakın.

Kremi kesinlikle göz, burun, ağız veya Genital bölge ile temas ettirmeyin. Temas doğrultusunda vakit kaybetmeden bol su ile yıkayıp acile başvurun. Tedavi süresi tıbbi duruma ve cildinizin ilaca vermiş olduğu cevaba göre değişkenlik gösterebilir. Kremi verilen süre içerisinde kullanmanız en iyi seçenektir. Fazlasının size zarar vereceğini kesinlikle unutmayın..

İlacın göstermiş olduğu etkilerden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için her gün bir saatte kullanmalısınız. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtileriniz azalırsa bile reçete edilen tedavi sürecini tamamlamadan ilacı bırakmayın. Tedaviyi yarıda kesmeniz enfeksiyonun tekrarlanmasına neden olabilir. Tedavi sürecinde ilaç herhangi bir etki göstermez, aksine daha da kötüleşirse ilaç kullanımını bırakmalı ve doktorunuza başvurmalısınız.

Exoderil Kremi Kimler Kullanamaz?

Exoderil kremin herkese uygulanması doğru değildir. Kremin en doğru kullanımı dokturn tavsiyesi üzerinedir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanmanız size kötü sonuçlar doğurabilir.

 1. Yüksek alerjisi olanlar
 2. İlacın içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjisi olanlar
 3. Yeni doğmuş bebeklerde
 4. Açık yara ve enfeksiyonlu ciltlerde

Gibi sorunları olan kişilerin Exoderil Krem kullanması doğru değildir.

Exoderil Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Exoderil krem yan etkileri  oldukça az rastlanan bir durumdur. Ancak bazı durumlarda genede bu yan etkilere rastlanmaktadır. Exoderil kremin yan etkileri aşağıdaki gibidir.

 1. Cilt yüzeyinde yanma durumu
 2. Ciltte kuruma
 3. Ciltte kızarıklık
 4. Deride batma hissi
 5. Güneşe çıkınca etkilenme
 6. Deride duyarlılık

Gibi durumlar ile karşılaştığınız takdirde kremin kullanımını bırakmalı ve doktora başvurmalısınız.

Exoderil Krem Fiyatı 2021

Exoderil Krem fiyatı 2021 50,17 TL’dir. Krem SGK tarafından karşılanmaktadır.

Exoderil Krem Muadilleri Nelerdir?

Exoderil krem muadilleri aşağıda belirttiğimiz gibidir. Kremi bulamadığınızda veya ücreti sizi fazla geldiğinde aşağıdaki ürünleri de kullanabilirsiniz.

 1. Exoderil sprey
 2. Dermifin krem
 3. Dermifin sprey
 4. Oxezole krem
 5. Oxezole sprey
 6. Travazol krem
 7. Travogen krem
 8. Terbisil sprey
 9. Terbisil krem
 10. Terbonile krem
 11. Lamisil krem
 12. Trosyd krem
 13. Nizoral krem
 14. Mycospor %1 krem
 15. Funderyl %1 sprey
 16. Canestan krem

Exoderil Krem Kullananlar (Ekşi Sözlük, Kadınlar Kulübü, Kızlar Soruyor Yorumları)

Yorum 1: İşim gereği sürekli ayaklarım sürekli ayakkabının içerisindeydi. Kısa süre sonra ayağımda mantar çıktı ve mesai saatlerinde oldukça fazla kaşınıyordu. Doktora gittiğimde Exoderil Kremi tavsiye etti. Yaklaşık 2 hafta kadar kullandım ve kaşıntı büyük oranda azaldı. 2 ay oldu mantarların çoğu gitti azı kaldı. Düzenli kullandıktan sonra düzelmeye başladı.

Yorum 2: Kulağımda çıkan yüzücü kulağı (Kulak mantarı) rahatsızlığı için doktorum tavsiye etmişti. 3.haftaya girdim kulağımda herhangi bir kaşıntı kalmadı. Ara ara kaşınır gibi oluyor ellemediğim sürece kaşıntı kısa süre içerisinde geçiyor.

Yorum 3: Kasıklarımda meydana gelen mantar kısa süre içerisin yayılarak çok kötü kaşıntılara neden oldu. En son doktora gittiğimde artık kasıklarımda pul şeklinde dökülmeler yaşanıyordu. Doktorumun belirttiği şekilde Exoderil kremi kullandım ve kısa süre içerisinde kaşıntıdan kurtuldum.

Exoderil Krem Hakkında Bilinmesi Gereken İnce Detaylar

 1. İçeriğinde barındırdığı alkol nedeni ile bölgesel olarak deri tepkimeleri oluşabilir. Bu tarz durumlara karşı dikkatli olmalısınız.
 2. Uzun kullanım sonucu cilt sorunlarınızı gidermediğini gözlemlerseniz ilacı kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza başvurmalısınız.
 3. Göz, ağız, burun içi gibi yerlerle kesinlikle temas ettirmeyin. Ettiği takdirde bol su ile yıkayın ve doktora başvurun.
 4. Tedavi süreciniz bitene kadar sauna ve buhar banyosu gibi uygulamalara ara verin.
 5. Mantara neden olan bakteriler bulaşıcı olduğundan dolayı tedavi sürecinde sık sık kıyafetlerinizi değiştirin.
 6. Kremi ayağınızdaki mantar enfeksiyonunu gidermek için kullanıyorsanız eğer sentetik çoraplardan uzak durmalı ve tedavi sürecince çoraplarınızı değiştirmelisiniz.
 7. Duş ve banyo gibi uygulamalardan sonra enfeksiyonlu olan bölgeyi iyice kurulamalı ve günlük olarak havlularınızı değiştirin.
 8. 1 – 1,5 aylık süreçte enfeksiyonda azalma veya iyi yönde bir şey görmezseniz kremin kullanımını bırakmalı ve doktora başvurmalısınız.
 9. Enfeksiyonlu bölge ve 2 cm etrafına sürmelisiniz. Geniş yüzey kullanımından kaçınmalısınız.
 10. Enfeksiyonu atlattıktan sonra 14 gün boyunca kremi kullanmaya devam edin. Böylelikle enfeksiyonun tekrarlanmasını önleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Exoderil krem hakkında merak edilen tüm soruları sizler için cevapladık;

Sivilceye iyi gelir mi?

Sivilce veya akne için kullanılan bir krem değildir. Doktorlar tarafınca tavsiye edilmediği sürece kullanılması doğru değildir.

Genital bölgede kullanılır mı?

Exoderil kremin genital bölgede kullanılması doğru değildir. Doktorlar önermediği sürece kullanılmamalıdır.

Yüze sürülür mü?

Kremin dozunu az tuttuğunuz sürece yüzünüzde kullanabilirsiniz.

Hamileler kullanabilir mi?

Hamilelik kategorisi B’dir. Hamilelerin doktor tavsiyesi olmadan kullanmaları doğru değildir.

Emziren anneler kullanabilir mi?

Kremin süte karışıp karışmadığı bilinmemektedir. Doktor tavsiyesi ile kullanmanız daha doğru olacaktır.

Vajinaya sürülür mü?

Vajinaya doktor kontrolü altında sürülmelidir.

Kortizonlu mu acaba bu jel?

Exoderil krem kortizon içermemektedir.

Egzama için kullanılabilir mi ve fayda sağlar mı?

Egzama rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ancak doktorunuz verdiği sürece kullanmalısınız.

Hayvan için kullanılır mı?

Hayvanlarda meydana gelen mantar enfeksiyonu için kullanılabilir.

Exoderil merhem nerelere sürülür?

Göz, burun, ağız harici vücudun hemen hemen her yerine sürülebilir.

Tırnak mantarı ve ayak mantarı için faydalı oluyor mu?

Exoderil krem, mantar enfeksiyonları için oldukça etkili bir kremdir.

Hazırlamış olduğumuz Exoderil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Makalesinde Exoderil krem hakkında her türlü soruyu cevaplandırdık. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.