Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Evde Duvar Kağıtları Kullanma, Duvar Kağıdı Modelleri.

0

Duvar kağıdı, ev dekorasyonunda önemli bir rol oynar. Yaşanan atmosferi birçok boyutuyla taşıyan duvar kağıdı modelleri özellikle son yıllarda yeniden moda olmaya başladı. Geniş renk ve desen çeşitliliği ile evimizin hemen hemen her alanında kullanılan duvar kağıdı herkesin kolaylıkla bulabileceği dekoratif bir araçtır.

Arka plan resimlerinin kullanımı da çok kolaydır. Herkesin yapabileceği ve evinde bulundurabileceği duvar kağıtları, yılın her ayında değiştirmek isteyeceğiniz ev dekoruna kolaylıklar getiriyor. Seçeceğiniz duvar kağıdı ile evinizin tüm havasını beğeninize göre değiştirebilirsiniz. Duvar kağıdı, kolay olduğu kadar dikkat gerektiren bir iştir. Ve doğru yapılmazsa kötü görüntüler yaratır ve bu can sıkıcıdır.  Salonunuzu veya evinizdeki herhangi bir odayı duvar kağıdı ile kaplamak istiyor ancak bunu kendi başınıza yapmak istiyorsanız uygulama öncesi ve sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

 

Duvar Kağıdını Kaplamak İçin İpuçları

Duvar kağıdı tutkalla yapıştırılır ama tabii ki yapıştırmadan önce tutkalın uygun şekilde hazırlanması gerekir. Tutkal hazırlığı için duvar kağıdı döşenecek yüzeye göre değişmekle birlikte benim örneğimde 10 litre suya 1 kg toz tutkal bir kovaya konuluyor.  Bu iki maddenin iyice karıştırılmasına ve birbirine iyice karıştırılmasına özen gösterilir. Karıştırılarak hazırlanan yapıştırıcı 20-25 dakika bekletilir. Daha sonra kağıdın cinsine ve dokusuna göre kağıda mı yoksa duvara mı yapıştırıcı sürüleceğine karar verilir.

Duvara yapıştırıcı sürülecekse bir rulonun olması yararlıdır. Bunun sebebi bir rulo yardımıyla yapıştırıcının yapıştırılacak tüm yüzeye iyi bir şekilde yayılmasıdır. Köşeler ve zeminler için bir fırça kullanılır. Duvar kağıdı desenli ise, desenli kısım öne gelecek şekilde yukarıdan başlayıp aşağı kaydırarak yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Zaten rulo halinde olduklarından kendi kendilerine aşağı ineceklerdir. Hava kabarcıklarını önlemek için duvarı yukarıdan elle veya ütü gibi daha pürüzsüz bir duvar kağıdı ile yapıştırabilirsiniz. Tavanda ve zeminde kalan fazlalıkları dikkatlice bıçakla kesmelisiniz.

Desenli duvar kağıdını maskelemek, düz desensiz duvar kağıdını maskelemekten daha zordur. Çünkü duvar kağıdı rulosu üzerindeki desenin uç noktalarını diğer duvar kağıdı rulosu üzerindeki desenlerle doğru bir şekilde birleştirmek önemlidir. Aksi takdirde desenler arasındaki uyumsuzluk kötü bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. Bu sayede döşemeniz duvar kağıdı birleşim yerlerine dikkat ederek size uzun bir kullanım ömrü sunar. Uygulamayı doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra nemli bir sünger ile duvar kağıdının üzerinden geçmeniz yeterlidir.

Duvar kağıdının döşeneceği duvarın özelliğine göre işlem süresi ve işçiliği değişmektedir. Örneğin su bazlı boyalarda ve düz zeminlerde duvar kağıdı yapıştırmak daha kolay olurken, hasarlı ve delikli duvarlarda bu işlem ustalık gerektirebilir. Duvar kağıdını döşeyeceğiniz duvarda hasar varsa, önce onu çıkarmalısınız. Zımpara veya sıva yardımı ile duvarı olabildiğince pürüzsüz hale getirerek duvar kağıdı işini kolaylaştırabilirsiniz.

Birçok modeli ve renk çeşidi sayesinde duvarlarımıza renk, duygu, şekil ve enerji veren duvar kağıtları, evimizde ve ofisimizde farklı bir hava yaratıyor. Şimdi hangi duvar kağıtlarını hangi alanlarda kullanmanın daha iyi olduğu ve duvar kağıdı seçimi yapılırken nelere dikkat etmemiz gerektiği gibi bazı önemli bilgilere göz atalım.

Kaplamak istediğiniz odanın tarzına, amacına ve yapısına uygun duvar kağıdı seçimi için bazı önerileri aşağıda listeledik.

 

  • Öncelikle dekorasyonunuzun genel havasını ve tarzını belirlenmelidir
  • Duvar kağıdını mobilya, zemin ve aksesuarlara göre belirlerseniz seçim yapmanız daha kolay olur ve doğru seçim yapmış olursunuz
  • Seçtiğiniz duvar kağıdının silinebilir ve boyanabilir olmasına dikkat edin
  • Duvar kağıdının kaplamasını istediğiniz odanın tavan yüksekliği, alacağı ışık gibi önemli noktaları göz önünde bulundurarak renk ve desen belirlemeye çalışın
  • Küçük bir eviniz varsa, yoğun desenli ve koyu renkli duvar kağıtlarından uzak durun.

 

Çiçek Desenli Duvar Kağıdı

Çiçek desenli duvar kağıdı her mekana kolayca uyum sağlayabilen popüler duvar kağıdı modelleri arasındadır. Özellikle yaprak desenli ve botanik desenli büyük baskılı duvar kağıtları yemek alanında ya da geniş oturma odalarının giriş alanında kullanılmaktadır. Evin genel havasına ve mobilyalara uygun tonlarda seçeceğiniz çiçek desenli duvar kağıtları ile evinize oldukça şık ve modern bir hava kazandırabilirsiniz.

Taş Desenli Duvar Kağıdı

Otantik ve doğal tarza sahip kişilerin en çok tercih ettiği taş desenli duvar kağıdı, fazla para ödemeden evinizde dağ evi havası yaratmaya yetiyor. Taş desenli duvar kağıdı evde ya da kullanılan mekanlarda ortama sıcaklık ve samimiyet katacaktır.

 

Ahşap Desen Duvar Kağıdı

Sıcak ve dinlendirici bir oturma odası veya mekan istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey ahşap desenli duvar kağıdıdır. Bu duvar kağıdı desenini oturma odasındaki bir duvara ya da TV’nin bulunduğu duvara asarak country tarzı yaratabilirsiniz.

 

Tuğla Desenli Duvar Kağıdı

Rustik tarzdaki tuğla desenli duvar kağıdı, eskimiş tuğla görüntüsü ile duvarınızda duygusal bir hava yaratır. Tavanı çok yüksek olan evlerde tüm duvarlara döşenebilse de tüm duvarları tuğla görmek istemiyorsanız sadece bir duvarı bu şekilde kaplayabilirsiniz. Bu sayede ortama renk ve hareket katarak sıradanlığı ortadan kaldırırsınız.

 

Çizgi Desenli Duvar Kağıdı

Sade, sofistike bir tarzınız varsa çizgili duvar kağıdı modelleri tam size göre. Ancak seçtiğiniz renk de bir o kadar önemlidir. Çünkü gözü rahatsız eden çizgili duvar kağıdı bir süre sonra sizi öldürebilir.  Bu nedenle mat ve açık renklerden oluşan bir duvar kağıdı tercih etmeniz doğru olacaktır. Çizgili duvar kağıdını her odada kullanabilir, odalara hareketlilik kazandırabilirsiniz. Çizgili duvar kağıdı ağırlıklı olarak çocuk odalarında kullanıldığı gibi ofis, mağaza gibi mekanlar için de oldukça uygundur.

 

3 Boyutlu Duvar Kağıtları

Son yılların en popüler duvar kağıtları arasında yer alan üç boyutlu duvar kağıtları, gerçekçi görünümüyle evimizi, ofisimizi ve odalarımızı sanki oradaymışız gibi yansıtıyor. Doğa manzaralı, gökyüzü manzaralı, deniz manzaralı, hayvan manzaralı, çiçek, mücevher deseni, şehir sokakları, geometrik cisimler, kadın portresi, hareketli çizgiler gibi görünen desenli üç boyutlu duvar kağıdı ile üç boyutlu duvar kağıdı o kadar muhteşem bir görünüme sahiptir. Duvar kağıtları doğru yerde kullanılan doğru modelleri ile  çok daha güzel, birçok olumlu etki yaratır.

Günümüzde ev tekstilinden birçok obje ve hatta üç boyutlu objeler duvarlarımızda bambaşka bir hava yaratıyor. Psikologlarda çizgili üç boyutlu duvar kağıdı veya hastanın bilincine iyi gelen nesneler kullanılır. Aynısı anaokullarında ve hastanelerde kullanılır. Salon koltuğunun arka duvarında biten bir orman yolu düşünün, ne kadar sakinleştirici ve huzurlu bir atmosfer değil mi? Evinizin mobilyalarına ve genel atmosferine uygun olarak seçilen üç boyutlu duvar kağıtları ile evinize hareket ve canlılık getirin.

Bu yazılara da bakın:

Banyo Tadilatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

L Şeklindeki Masalar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.