Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

En Güzel Ucuz ve Farklı Balkon Fayans Modelleri

0

Balkonlar her evin dışarıya bakan gözüdür ve bir bakıma özgürlüğümüzdür. Kimine göre kış bahçesi, kimine göre yazlık bahçe, kimine göre gardırop kiminin olmazsa olmazıdır. Balkonlar neredeyse her evin en ferah alanlarından biri olarak bilinir. Tabi balkonunuzu düzgün ve özenle dekore ederseniz. Balkonlar, stresli zamanlarda nefes almak ve rahatlamak için yaşam alanlarıdır. Bu yüzden onların dekorasyonu da en az bizim evimizin dekorasyonu kadar önemlidir.

Güzel Balkon Fayans Modelleri

Balkon ve teras dekorasyonu yapılırken ilk akla gelenler koltuklar, yeşillikler, aksesuarlar ve yer döşemeleridir. Balkon zeminleri balkon dekorasyonunun ana konularından biridir. Balkon döşemesinde seramik, parke, fayans, ahşap, beton ve ahşap benzeri seramikler balkona daha şık ve ihtişamlı bir zemin kazandırmaktadır.

Balkon döşemelerinden biri olan ve en çok tercih edilen döşeme malzemelerinden biri olan karo, ekonomik olmasının yanı sıra işlenmesi de kolaydır. Balkon zeminleri için kaplama malzemelerinin bir parçası olan ve su geçirmez yapısı nedeniyle de tercih edilen karolar, geniş model çeşitliliği nedeniyle estetik ve dekoratif bir balkon tasarımı oluşturmak isteyen herkes için ideal bir seçenektir.  Balkonunuzda doğallığın ön planda olmasını istiyorsanız ahşap görünümlü yer karoları kullanabilirsiniz.  Balkonda fayans yerine farklı malzemelerden yapılmış zemin kaplamaları da tercih edebilirsiniz.  Ahşap yer karoları bu zeminlere örnek olarak verilebilir. Ağaç desenli ahşap efektli karolar, balkon zemini için oldukça uygun olan oldukça şık ürünlerdir. Bu gibi karoları tercih ettiğinizde hem su geçirmez hem de her türlü hava koşuluna uygun karoları tercih ederek uzun ömürlü bir kullanım sağlayabilirsiniz.

 

Balkon Döşeme Modelinin Avantajları

Balkon zeminleri modele, renge ve malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Balkon plakalarının üretiminden satış noktasına kadar olan süreçte bu fiyata etki eden unsurlardan biridir. Balkonunuz için fayans seçerken yer karoları arasından ve kullanılacak alandan dolayı kaymaz balkon karosu tercih etmeniz oldukça avantajlıdır. Balkonunuzu yıkarken kaymayan ve yağmur yağdığında düşme riski oluşturmayan balkon karosu tercih etmeniz büyük avantaj sağlar.  Bu karo çeşidini bahçede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Balkon fayansı seçerken hem kullanım kolaylığı hem de dekorasyon tercihi yapmalısınız. Rengarenk desenler, antika desenler ve klasik desenlerin yer aldığı balkon karolarını hırdavatçıdan kolayca alabilirsiniz. Tüm zemin kaplamaları karşılaştırıldığında karo dayanıklılığı açısından en üst seviyede olan zemin kaplamasıdır.

 

Fayans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle karoyu nerede kullanacağınız çok önemlidir. Banyo karolarını balkonda ya da mutfakta kullanamayacağınız kadar çok karo çeşidi ve modeli olduğundan, seçeceğiniz karonun kullanım alanına uygun olması birinci kuraldır.

Balkon için fayans seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de renktir. Çok açık veya çok koyu renkler genellikle kullanıcı memnuniyetsizliğine sebep olur. Bu kalite ile ilgili değildir.  Kullanım zorluğu ile ilgili bir memnuniyetsizlik söz konusudur. Çünkü çok açık renkli fayanslar hemen kirlenebilir ve çok koyu renkli fayanslar bile üzerindeki kiri hemen belli eder. Sürekli silinen ve hemen kurulan balkon fayansları özellikle yaz aylarında hemen kurutulursa matlaşabilir. Bu nedenle balkon fayansı seçerken renk çok önemli bir detay haline gelir. Orta nötr tonlar ve desenli balkon karoları yerine hem temizlik hem de balkon dekorasyonu açısından kesinlikle daha avantajlıdır.

Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesi ve yeni trendlerin ortaya çıkması ile birlikte ev dekorasyonu ve yapı malzemelerinde her geçen gün sürekli değişimler yaşanmaktadır. Özellikle bu tür yapı malzemeleri sürekli değiştirilebilen malzemeler olmadığı için klasik modellerin seçimi ile hemen sıkılmayacak, bu sayede balkon keyfini her zaman yaşayabileceksiniz. Seçim yaparken fiyatı uygun olduğu için modası geçmiş tavsiyelerden uzak durulması tavsiye edilir. Bazı tasarımcılar çok popüler olmayan karo modellerinden kurtulmak için bu karoları gündeme gelmektedir. Bu alanda yapılacak hataların önüne geçmek için aşağıdaki önerileri kullanabilirsiniz.

Kaliteli karo sınıfları vardır. 1. 2. ve 3. ve kusurlu seçim bu sınıflardandır. Fayansların kalitesi ne kadar düşükse, aşınma ve kırılma olasılığı o kadar yüksektir. Balkonunuz kullanmayı sevdiğiniz bir yer olduğu için gözünüzü yormayan ve kullanımı rahat olan desenleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda balkonunuza dekoratif bir dokunuş katmak için genel uyuma dikkat etmelisiniz.

 

Balkon İçin En Uygun Karo Seçimi

Balkonunuzda yaratmak istediğiniz bir mekanı anlatan ve birçok alternatif sunan balkon duvar karoları da bulunmaktadır. Öncelikle balkonunuza terasınız varsa daha da şanslısınız, alan olarak çok geniş bir alanınız var ve dekore edebileceğiniz alan sorunu yok. Balkon ve teras keyfini taş görünümlü, parke görünümlü ya da bambaşka bir desendeki karolarla kombinleyebilirsiniz.

Balkonunuzun duvarlarına uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı, aşınmaya dayanıklı balkon karoları döşeyebilirsiniz. Kare olmayan altıgenler gibi karolarla farklı bir boyut kazandırarak özgün ve modern bir mekan yaratmak sizin elinizde. Bu sayede tutarlı bir alandan çıkıp boyutlandırma sorunlarını ortadan kaldırmış olursunuz. Duvarda süsleyeceğiniz balkon fayansları ve çeşitli duvar seramikleri ile balkonunuzun dekorasyonunu büyük ölçüde tamamlayabilirsiniz.

Balkonun zeminini dekore ederken, sadece klasik standart karoları düşünmeyin. Elbette balkonunuzun ölçüsüne göre seçim yapmanız daha doğru olacaktır ancak iyi bir balkon karosu seçmek yeni bir yerde olma hissi yaratır. Bu nedenle balkonunuz için fayans seçerken yukarıdaki öğeleri seçmek daha uzun süreli kullanım gerektirecektir. Ayrıca balkon fayansları artık hemen hemen her ebatta üretimi yapılan malzemelerdir. 10×30 cm’den 120×120 cm’ye kadar balkon karoları bulunmaktadır. Aynı zamanda geniş renk yelpazesi, seçimi kolaylaştıracak kadar geniştir. Balkonunuzu zevkinize ve hayal gücünüze göre tasarlayabilirsiniz. Balkon seramiği porselen, kaymaz, mat, parlak, simli, renkli, desenli, monokrom, çizgili ve daha birçok tasarımda mevcuttur.

Farklı Balkon Fayans Resimleri ve Modelleri

Balkon İçin Fayans Satın Almadan Önce Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Balkon fayans modelleri oldukça çeşitlidir. Balkon için fayans satın almadan önce bilinmesi gereken önemli bilgiler bulunur. Bunlar gibi küçük ama önemli detaylara dikkat ederek fayans alırsanız hem paranız çöpe gitmez hem de emeğiniz boşa gitmez.  Böylece balkonunuzun keyfini yıllarca hiçbir endişe duymadan çıkarabilirsiniz.

Balkon için fayans almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda listeledik.

  • Karo kutusundaki kalibre numarası ve üretim tarihi eşleşmelidir. Çünkü ürün aynı olsa bile farklı bir tarihte üretilmişse karolar arasında ton farkı olacaktır.
  • Karoları satın aldığınız yerde dik olarak sakladığınızdan emin olun. Çünkü su almış karolar ile kuru kalan karolar arasındaki renk tonu farklı olabilir.
  • Fayans satın alırken kullanacağınız alana uygun ve o alana uygun aşınma direncine sahip karoları tercih edin.
  • Bir kutu ekstra karo satın aldığınızdan ve gelecekteki çatlak ve kırılmalara izin verdiğinizden emin olun. Çünkü ileride aynı karoları bulamayabilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.