Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Dondurma Diyeti Bozar Mı? Diyet Yaparken Dondurma Yenir Mi?

0

Diyet yaparken tatlı canımız çektiğinde, ufak tefek kaçamaklar yaparız. Özellikle yaz aylarında dondurma yemeden duramayan kişilerin aklına takılan en önemli sorulardan biri de “dondurma yedim diyetim bozulur mu” sorusudur. Dondurma diyeti bozar mı? Diyetteyken dondurma yenebilir mi? benzer soruların yanıtlarını açıkladığımız içeriğimize göz atarak tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Dondurma Kilo Aldırır Mı?

Dondurma, kilo almanın tüm kriterlerini karşılar. Kalori, şeker ve yağ oranı yüksektir. Bu üçlü kombinasyon, hızlı kilo alımına önemli bir katkıda bulunur. Bu faktörlerin kilo alımına nasıl neden olduğunu kontrol edelim.

Dondurmanın yüksek yağ ve şeker bileşenleri insanları kolayca şişmanlatabilir. Ayrıca bu iki bileşen kalori tüketimini artırır ki bu da obezite riskinin artmasının bir diğer nedenidir.

Dondurma diyeti bozar mı
dondurma yemek kilo aldırır mı

Bununla birlikte, dondurma az miktarda diyet lifi, protein ve kalsiyum içerir. Bu üç besin, kilo kontrolünde önemli bir rol oynar. Aslında bu üçlü kilo vermeye yardımcı oluyor. Bu nedenle kontrollü bir dondurma alımı ciddi kilo alımına neden olmayabilir.

Diyette Nasıl Dondurma Yenir?

Yaz aylarında pek çok kişinin severek tükettiği dondurma, özellikle diyet yaparken nasıl tüketilmeli? Dondurma yerken kilo almamak için aşağıdaki kurallara uymanız gereklidir.

  • Haftada 1 veya maksimum 2 kere dondurma tüketin. Tüketeceğiniz dondurma miktarı 2 küçük top veya 1 iri top olmalıdır.
  • Dondurmayı ara öğünlerde ayran, yoğurt, süt yerine tüketmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca tok karnına dondurma tüketmekten kaçının.
  • Dondurma yedikten sonra üzerine ılık su veya 1 fincan nane çayı için. Ayrıca dondurma yedikten sonra ılık su ile ağzınızı çalkalayarak diş sağlığınızı korumayı ihmal etmeyin.

Diyette Hangi Dondurma Yenir?

Diyette dondurma yenebilir ancak tüketeceğiniz dondurmanın gerçek sütten ve meyvelerden yapılması önemlidir. Ayrıca dondurma tüketirken fazla yememeye de dikkat etmeniz gerekir. Diyetteyken dondurma olarak Maraş, külah ya da Twister tüketebilirsiniz.

Dondurma diyeti bozar mı
diyetteyken hangi dondurma

Diyet yapanların bir diğer merak ettiği konulardan biri de “diyet yaparken Magnum yenir mi” sorusudur. Magnum dondurmalarının hemen hemen hepsinde şeker ve yağ oranı yüksek olduğundan kilo alımına yol açar. Bu sebeple, diyetteyken tüketilmemesi tavsiye ediliyor.

Dondurma Yedikten Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız?

Dondurmayı ara öğünlerde tüketmenizi uzmanlar öneriyor. Dondurma yiyeceğiniz ara öğünde meyve, yoğurt, süt, ayran, yulaf, mısır gevreği, peynir ve tereyağı gibi ara öğünlerde tüketeceğiniz besinleri diğer bir ara öğüne erteleyin. Ayrıca dondurma yedikten sonra, bir sonraki ara öğünü iptal etmeniz gerekir.

Dondurma diyeti bozar mı
dondurma yemek diyeti bozar mı

Özellikle tok karnına tüketilen dondurma, kilo almaya neden oluyor. Tok karnına yenen dondurma, vücutta glikoz birikimine ve fazla glikoz da karaciğerde depolanır ve yağa dönüşür. Haliyle kilo almaya yol açar.

Dondurmayı sadece yaz aylarında ve nadiren tüketiyorsanız, muhtemelen bünyeniz soğuk besinlere karşı hassas olabilir. Yani bademcik iltihabı, boğaz ağrısı gibi boğaz hastalıklarıma yakalanma riskiniz daha fazladır. Bu tür problemlerle karşılaşmamak adına dondurma yedikten sonra üzerine bir bardak ılık su içmeyi ihmal etmeyin. Ilık su, vücutta biriken yağları ve kalori yakmak için oldukça faydalıdır.

Kilo Verirken Dondurma Yenir Mi?

Diyette her gün dondurma yenir mi? Diyette dondurma yemek kilo aldırır mı? diye bir sürü soru diyet yapanların kafasını karıştırır. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığına sahipseniz ve ayrıca düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, haftada 2-3 defa dondurma tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.