Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Defne Sabunu Nedir, Ne İşe Yarar, Saça Faydaları Nelerdir

0

Defne sabununun cilde faydaları çoktur. Ayrıca defne sabunu kullanımı saçlara, vücudun çeşitli bölgelerine de yarar sağlamaktadır.

 

Temizlik için gereken en önemli maddelerden biri şüphesiz ki sabundur. Defne sabunu adından da belli olduğu gibi, defne yağıyla elde edilmektedir.

defne sabunu, defne sabunu ne işe yarar, defne sabunu saça faydaları, defne sabunu kullananlar, defne sabunu nasıl yapılır, defne sabunu fiyat, defne sabunu cilde faydaları, defne sabunu zararları, defne sabunu saç, defne sabunu nasıl kullanılır, defne sabunu nedir, defne sabunu ne kadar, defne sabunu nelere iyi gelir, defne sabunu ne işe yarıyor, defne sabunu nerelerde kullanılır, defne sabunu nasıl anlaşılır, defne sabunu n11, defne sabunu cilde faydaları, defne sabunu cildi kurutur mu, defne sabunu cilde iyi gelirmi, defne sabunu cinler, defne sabunu cesitleri, defne sabunu cilde yararları, defne sabunu korona, defne sabunu cilde ne işe yarar, defne sabunu cilt için nasıl kullanılır, antakya defne sabunu.com,

Defne Sabunu İşe Yarar mı?

 1. Defne sabununun saçlarda kullanımı öncesinde su ile iyice köpürtmek gereklidir. Saç diplerinize masaj eşliğinde uygulamanız ve bunu yaparken saç derinizi nazikçe ovalamanız lâzımdır. Belirli aralıklarla kullanmayı sürdürürseniz defne sabununun saçlara faydaları sizde de görülecektir.
 2. Öte yandan defne sabunu cildi güzelleştirir, parlatır.
 3. Cilt lekelerine birebirdir. İster güneşe, ister yaşlanmaya veya başka bir faktöre bağlı olsun; tüm cilt lekelerinin iyileştirilmesinde etkilidir.
 4. Defne sabunu cilt güzelliği için güvenle kullanılabilir. Mantar ve egzama rahatsızlıklarına şifalıdır. Diğer taraftan, birçok deri rahatsızlığına da faydası vardır.
 5. Ciltteki lekeleri geçirir.
 6. Akne, sivilce ve siyah nokta oluşumuna engel olur.
 7. Sivilceleri kurutan bu sabun, yeni sivilcelerden de korur.
 8. Ciltte peeling etkisi oluşturur. Gözenekleri açarak cilde nefes aldırır.
 9. Kuru ciltler için doğal bir nemlendiricidir. Cildinizin kuruluğundan şikayetçiyseniz bu ürünü en az 1 ay boyunca aksatmadan kullanmanız önerilir. Problemleriniz belirgin şekilde hafifleyecektir.
 10. Bebeklerde pişik sorunu için de kullanılabilir.
 11. Piyasadaki tıraş köpükleri çeşitli kimyasallar içerir. Erkeklerin defne sabununu tıraş sırasında köpük niyetine kullanması tavsiye edilir. Islak cilde uygulandığında tıraş köpüklerinden ve jellerinden daha iyi etki eder. Cildi yumuşatma konusunda oldukça başarılıdır.
 12. Özellikle cildi kuru olanlar bu sabunu mutlaka kullanmalıdır. Çünkü defne sabunu cildin nemini dengeler, parlaklık kazandırır; cansız görünümden eser bırakmaz.
 13. Kızarıklıkları ve kaşıntıları giderir, yaraların iyileşmesine yardımcıdır.
 14. Sivilcelerin bıraktığı izlerin geçmesine destek olur.
 15. Cilt hassasiyeti olanlar tercihini bu sabundan yana yapmalıdır.
 16. Dolaplara da bu sabundan koymalıdır. Kötü kokuyu engeller.
 17. Romatizma ağrılarının dindirilmesinde etkili olduğu bilinmektedir.
 18. Cilt çatlaklarına karşı koruyucudur, cildi pürüzsüzleştirir.

Defne Sabununun Saça Faydaları Nelerdir?

 1. Saç için defne sabunu kullanmak daha canlı ve parlak görünmelerine yardımcı olur. Saçları güçlendiren bu sabun, onları besler ve ışıltı katar.
 2. Saçlara kökten uca bakım yapan defne sabunu saçların dayanıklılığını artırır ve dökülmeyi azaltır. Böylece daha güzel ve hacimli saçlara kavuşturur.
 3. Saçlarınızı 2 günde bir defne sabunuyla yıkarsanız kepeklenme problemini ortadan kaldırır.
 4. Defne sabunu saçlı deriye yerleşen mikropları öldürür ve cildin yenilenme sürecini hızlandırır. Bu sayede saç derisinde ortaya çıkan yaraları ve kabuklanmaları tedavi eder.
 5. Saç dökülmesi için defne sabunu kullanmak oldukça isabetli bir tercihtir.
 6. Defne sabunu saç derisinde bulunan gözeneklerdeki tıkanıklıkları giderir. Bu da saçlara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Kan dolaşımını harekete geçirir, saçlara güç verir, yıpranmasının önüne geçer.
 7. Defne sabunu ile daha sağlıklı ve yumuşak saçlara sahip olmanız mümkündür.
 8. Saçlarınızı düzenli bir şekilde defne sabunuyla yıkamaya devam ederseniz kolayca şekil aldıklarını, ipek gibi yumuşacık ve pürüzsüz olduklarını gözlemlersiniz.

Defne Sabunu Nasıl Yapılır?

Defne sabunu yapımı; zeytinyağı ve defne yağının karıştırılması ile mümkündür.  Defne ağacının meyvelerinden çıkan yağa defne yağı denir. Bu doğal yağ cilde kolayca nüfuz eder ve son derece faydalıdır. Ayrıca defne sabunu hazırlanışı için bir de kostiğe ihtiyacınız olacaktır. Bu madde, kimyada sodyum hidroksit diye bilinir. Sabunun katılaşarak kalıp hâline gelebilmesinde büyük rol oynar.

Malzemeler:

 • 5 gram defne yağı
 • Bir çimdik kaya tuzu
 • 13 gram kostik
 • 28 gram Saf su arıtıcı
 • 86 gram zeytinyağı

Önce su ile kostiği karıştırın. Fakat bunu asla kapalı alanda yapmayın. Koruyucu gözlük, eldiven ve maske takmayı da sakın unutmayın. Aksi takdirde bu karışımın meydana getirdiği zehirli gaz cildinizi tahriş eder. Pencerenin önünde veya balkonda yaparsanız oluşan gazdan zarar görmezsiniz.

Kostikli su karışımının sıcaklığı başlangıçta çok yüksek olacaktır. Onun için malzemeler karıştırılıp bir müddet soğuması beklenmelidir. Daha sonra 5 gram defne yağıyla 86 gram zeytinyağı bir kapta karıştırılır. Ardından kostik karışımı yağın içine yavaş yavaş eklenir. Bu sırada bir yandan da karıştırmaya devam edilir. Bir süre karıştırılır ve tuz ilâvesi yapılır. Yağ ve kostiğin iyice birbirine karışması sağlanmalıdır. Hazırlanan formül 35-40 dakika boyunca, puding kıvamı alana kadar karıştırılmalıdır.

Tamamlanınca kalıplara aktarılır ve 6 hafta beklemeye bırakılır. Böylece sabunlaşma süreci başlamış olacaktır. 6 hafta dolana dek, buna kesinlikle temas edilmemelidir. 1,5 ay sonra artık ev yapımı doğal defne sabunu gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Defne Sabunu Kullananların Yorumları

Defne sabununu cildinizde veya saçınız da kullanıyorsanız bu sabunu ait kendi kullanıcı yorumlarınızı bizimle paylaşmayı ve cildinize olan etkilerini aşağıda bulunan yorumlar kısmından yazmayı unutmayın lütfen.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.