Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Çok Susadığınızda Çok Fazla Su İçerseniz Ne Olur?

0

Görünüşe göre birçok insan nereye giderse gitsin yanında bir şişe su taşımaya başladı ve bu susuz kalmamak için iyi bir yol. Su, vücut besinlerini taşımamıza, tükürük oluşturmamıza, vücut sıcaklığımızı korumamıza ve daha pek çok şeye yardımcı olur. Ancak, çok fazla (saatte birden fazla litre) su içmek, tam tersi etki yapabilir ve sağlık sorunları oluşturabilir.

Çok fazla su içerseniz neler olun ? Gelin beraber bakalım.

1. Kaslarınıza kolayca kramp girer.

kas kramp

Sağlıklı kanı, kas fonksiyonunu ve kalp atış hızını korumak için elektrolitlere ihtiyacımız var. Ancak çok fazla su içmek vücudumuzdaki elektrolit sayısını düşürür. Bu seviyeler düşük olduğunda, kas spazmları ve krampları yaşayabiliriz .

2. Karnınız şişebilir.

cok su

İnsanların, özellikle kadınların yaşadığı en yaygın mide problemlerinden biri şişkinliktir. Çok fazla su içmek bütün bir yemeği yemiş gibi hissetmenize ve şişkin hissetmenize neden olabilir. Ayrıca, suyu hızlı içerseniz, büyük olasılıkla hava yutarsınız ve bu size tokluk hissi verebilir. Neyse ki bu sadece geçici bir sorundur.

3. Elleriniz ve ayaklarınız şişebilir.

eller ayaklar

Çok tuzlu yemek yedikten sonra üzerine çok su içerseniz, bu vücudunuza ödem olarak geri döner. Vücudumuzdaki sodyum seviyelerinin çok yüksek olduğu ve içme suyunun özellikle ayaklarda şişmeye neden olabileceği anlamına gelir. Aynı şey elimiz için de geçerlidir.

Daha sonraki aşamalarda ödem, beyin sapını etkileyen bir beyin durumu olduğundan, merkezi sinir sisteminde de işlev bozukluğuna neden olabilir.

4. Mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

mide bulantisi

Çok fazla su tükettiğimizde beynimizdeki hücreler şişmeye başlayabilir. Bu, kafatası üzerindeki baskıyı arttırır. Çok fazla su içtiğimizin bir işareti olarak ortaya çıkabilecek semptomlardan 2’si mide bulantısı ve kusmadır .

5. Aşırı hidrasyon belirtileri alabilirsiniz.

hidrasyon

Özellikle erken evrelerde, çok fazla su içme belirtilerini fark etmek genellikle mümkün değildir. Yaşayabileceğiniz en yaygın belirtilerden biri baş ağrısıdır. Ayrıca, mide bulantısı, kafa karışıklığı ve şaşkınlık hissedebilirsiniz.

Su zehirlenmesinin bazı ciddi belirtileri çift görme, nefes almada zorluk, kan basıncının artması ve uyuşukluk olabilir.

Ne kadar su içiyorsun? Hiç aşırı hidrasyon belirtileri fark ettiniz mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.