Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Çocuklar Güneş Gözlüğü Kullanmalı Mıdır?

0

Güneş ışınlarına korunmadan uzun süre maruz kalmak, kısa veya uzun vadede ultraviyole ışınların neden olduğu göz hasarı riskini arttırmaktadır. Çocuklar, yetişkinlere göre dış ortamda daha uzun vakitler geçirmektedir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, göz bebeğinin küçülmesine ve göz içine giren ışık miktarını azaltmaktadır. Erken çocukluk döneminde çocuklardaki iris yapısındaki pigment tam olarak sentezlenememiştir bu sebeple ultraviyole ışınları filtre edememektedir. Bu sebeple yetişkinler de olduğu kadar çocuklarda da güneş ışınlarından korunmanın önemi vardır. Güneş ışınlarından korumak için çocukları kapalı alanlara mahrum etmek yerine güneş gözlüğü kullanılması önerilmektedir.

Güneş gözlüğü nedir? Ne işe yarar?

Güneş gözlüğü, optik gözlüklerden farklı olarak görme bozukluklarını gidermek için değil, güneş ışınlarının zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için renkli veya koyu camlardan ve çeşitli biçimlerde yapılan ürünlerdir. Güneş gözlükleri, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden gözleri korumaya yardımcı olduğu gibi aksesuar olarak da kullanılabilmektedir. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarda ve bu ışınların sebep olabildiği göz hastalıklarından korunmak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Tüm yaş grubundaki insanlar için renk, model çeşitliliği ile göz sağlığına faydalı olduğu kadar stil yaratabilme özelliği de vardır.

Güneş gözlüğü kaç yaşında kullanılmalıdır?

Uzmanlar erken yaşta güneş gözlüğü kullanma alışkanlığının kazandırılmasını önermektedir. Genel görüş 2 yaş itibariyle kullanılmasına yönelik olsa da yenidoğan döneminden itibaren kullanılması mümkündür. Burada önemli olan koruyucu özelliklere sahip olan çocuk güneş gözlüklerinin tercih edilmesidir. Çocukların hareket alışkanlıklarına uyumlu, zarar görmeye karşı dirençli ve tarzlarını yansıyan modeller ile kullanım teşvik edilmektedir.

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanımı nasıl olmalı?

Çocuklar için alınacak güneş gözlüğünün ultraviyole ışınları en az %99 oranında bloklamasına dikkat edilmelidir. Gözlüğün çerçevesinin yüze tam oturması, burun ve kulaklara baskı yapmaması önemlidir. Çerçevenin hafif olması gözlüğün kullanımını kolaylaştırabilmektedir. Güneş ışınlarının yoğun olarak hissedildiği hava koşullarında istisnasız kullanılması tavsiye edilmektedir. Rahat ve tarzını yansıtan bir güneş gözlüğü ile çocuklar için özendirici davranış haline getirilebilmektedir. Aile boyu kullanılabilecek modeller ile çocuklar için teşvik edici bir alışkanlık haline getirilebilir.

Çocuklar için güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  1. İlk olarak çocuğun göz doktoruna muayene ettirilmesi ve genel göz sağlığının incelenmesi gerekmektedir. Çocuğun gözünde herhangi bir sağlık problemi olmadığı ve doktorun önerileri doğrultusunda tercihte bulunulmalıdır.
  2. Çocuk güneş gözlüğü markaları arasından mutlaka koruyuculuğuna güvenilen markalar tercih edilmelidir. Ultraviyole ışınlardan koruma özelliğine sahip cam kullanılan gözlük modelleri tercih edilmelidir.
  3. Çocuklar için güneş gözlüğü seçiminde ultraviyole korumasının en az %99 olmasına dikkat edilmelidir. Koruyucu özelliği yetersiz gözlüklerin kullanımı göz sağlığına zarar vermektedir.
  4. Çocuklar için güneş gözlüğü modellerinde gözlük camının kırılmaya ve çatlamaya karşı dayanıklı malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Hareketli ve hızlı olmalarıyla çabuk zarar görecek modellerden kaçınılmalıdır.
  5. Çocuk güneş gözlüğü modellerinde polikarbonat malzeme kullanılan ürünler tercih edilmelidir. Bu camlar hem dayanıklı hem de %100 ultraviyole koruması özelliği ile tercih edilmektedir.
  6. Çocuk güneş gözlüğü modellerinde cam kadar çerçevenin yapıldığı malzeme de önemlidir. Çerçevenin kırılmayan bir malzemeden yapılmış olması tercih edilmelidir. Hafif olması da çocukların kullanımını kolaylaştıracaktır.

Çocuk güneş gözlükleri nereden alınır?

Çocuklar için güneş gözlüğü modellerine https://www.ozkanoptik.com/cocuk-gunes-gozlugu internet sitesinden, optik eczanelerden ulaşabilirsiniz. Kalitesine güvendiğiniz ve model seçenekleri olan yerleri seçmeye özen gösterilmelidir. Garanti süresi verilen, gözlük ayarlarının kullanıma bağlı bozulması durumunda yardımcı olan ve temizliği için gerekli malzemeleri bulunduran yerlerden alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.