Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır, Gözenekler Kapanır Mı?

0
Vücut sağlığının yanında cilt sağlığı da oldukça önemli! Cilt sağlığını korumanın yolu ise cildimizi iyi tanımaktan geçiyor. Böylece cildimize uygun bir rutin oluşturabilir ve doğru ürünleri tercih edebiliriz. Cilt sağlığı söz konusu olunca çoğumuzun problemi geniş ve tıkalı gözenekler olabilir! Hatta bazı zamanlarda makyaj altında dahi dikkat çeken gözenekler can sıkıcı hale dönüşebiliyor. Peki gözenekleri sıkılaştırmak hatta tamamen yok etmek mümkün mü? Gözenek nedir ve neden genişler? Detaylara birlikte bakıyoruz ve sağlıklı cilt görünümüne gölge düşüren gözeneklerle nasıl baş etmemiz gerektiğinin yanıtını birlikte keşfediyoruz.

Gözenek nedir, neden genişler?

gözenek

Cilt yapısı pek çok katmandan oluşur. Bu katmanları tanıyarak cildi kontrol altına alabilir ve çeşitli içerikler ve proteinden oluşan katmanları çözümleyebiliriz. Peki ama nasıl? Öncelikle gözenek nedir bunu tanımlamakla başlayalım. Gözenekler, her bir kıl kökünün dibinde bulunan, cildin hava almasını sağlayarak, nemini ve parlaklığını koruyan yuvalar olarak isimlendirilir. Kıl folikül hacmi ise cilt üzerinde mikro büyüklükte çukurlar meydana getirir. Bunun sonucunda ise deri altındaki yağ tabakasına uzanan kıl boyunca gözenek yuvası açılır.

Cilt gözenekleri kısaca ciltteki yağ bezlerinin açıldığı küçük deliklerdir. Peki gözenekler neden genişler? Gözeneklerin genişlemesi, çeşitli faktörlere bağlı olabiliyor. Bu faktörler arasında genetik, hormonal değişiklikler, yaşlanma, stres, cilt tipi, cilt bakımı ve çevresel faktörler listelenebilir. Gözeneklerin genişlemesi, ciltteki yağın birikmesi, kir, ölü cilt hücreleri ve diğer yabancı maddelerin birikmesi sonucunda görülür. Tüm bu iç ve dış etmenler sonucunda ise istenmeyen gözenek problemleri ortaya çıkar.

Nasıl sıkılaşır?

gözenek

Peki gözenekler nasıl sıkılaşır? Gözenek sıkılaştırmanın farklı yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemlerden biri doğal yollarla gözenek görünümünü kontrol altına almak olacaktır. Doğal yöntemlerle gözenekleri sıkılaştırmak için, buz uygulaması, limon suyu, bal, papatya çayı, nane yaprağı gibi doğal malzemeler tercih edilebilir. Alerjen durumuna göre kullanılan içeriğe mutlaka dikkat edilmelidir. Bunun yanında düzenli egzersiz yapmak, dengeli su tüketimi, sağlıklı beslenmek gibi destekleyici rutinler de gözenekleri sıkılaştırmaya destek olur.

Gözenek sıkılaştırmanın bir diğer yolu ise doğru cilt bakım ürünleri ile bir rutin oluşturmak. Cilt bakım ürünleri arasında gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan tonikler, maskeler ve serumlar yer alır. Bu ürünler arasında salisilik asit, glikolik asit, alfa hidroksi asit (AHA), beta hidroksi asit (BHA), retinol, C vitamini ve hyaluronik asit gibi aktif bileşenler, doğru kullanım sonucunda gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Gözenek sıkılaştırma sürecinde doğru ve dengeli beslenmek de oldukça önemli. Size biraz gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan yiyeceklerden söz etmek isteriz. Bu yiyecekler arasında antioksidan bakımından zengin olan meyve ve sebzeler, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon, ceviz, keten tohumu, yeşil yapraklı sebzeler ve protein açısından zengin gıdalar listelenebilir.

Gözenekler tamamen kapanır mı?

gözenek

Evet hepimizin aklından bu soru mutlaka geçmiştir; Gözenekler tamamen kapanır mı? Öncelikle büyük gözeneklere sahip olmanın bir sağlık sorunu olmadığını söylemek isteriz. Bunun yanında büyük gözeneklerden tamamen kurtulmak mümkün olmasa da görünümlerinin azaltılabileceğini hatırlatalım. Bunu yapmanın en iyi yolu ise cildi nemlendirerek cildin yumuşak kalmasını sağlamak ve cildi arındırarak gözeneklerin tıkalı kalmamasını kontrol etmek olacaktır. Gözeneklerin arınması ve cildin sıkı bir yapıya ulaşabilmesi için gündelik yaşamda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor.

Bu maddeler arasında düzenli cilt temizliği, belirli günlerde peeling uygulamak, daima olarak cildi nemli tutmak, makyaj kullanımını azaltmak ve dikkatli bir şekilde kimyasal peeling kullanmak listelenebilir. Bu maddelerden en önemlisi ise cildinizi tanıyıp doğru ürünlerle bir cilt bakım rutini oluşturmak olacaktır. Rutininizi oturttuktan bir süre sonra cildinizdeki değişimi siz de fark edeceksiniz bizden söylemesi!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.