Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?

0

Bu ev yapımı çilekli smoothie’yi çok seveceksiniz, sadece çocuklara değil size de tavsiye ediyoruz… Meyveli smoothieler çocukların meyve tüketmesi için harika, sağlıklı ve basit bir yoldur . Bu smoothie’de çilekler büyük miktarda C vitamini sağlarken, diğer yandan süt çocukların doğru büyümesi için gerekli olan kalsiyumu sağlar.

Çileklerin asitliğini önlemek için şeker ekliyoruz ve bu nedenle çocukluk diyabeti durumunda diğer tatlandırıcılarla değiştirmemiz gerekiyor.

Ev Yapımı Çilekli Smoothie Tarifi

İçindekiler

 • 400 gr çilek
 • 1 litre süt
 • 100 gr şeker

 

Çileklerin Sizi Şaşırtacak 8 Faydalı Özelliği

Antioksidandır , kemikleri güçlendirir, iltihap önleyici etkisi vardır , kilo vermeye yardımcı olur , savunmayı güçlendirir, bağırsak geçişini arındırır ve düzenler

Çilekler çoğunlukla sudan oluşur ve bu nedenle çok az kalori sağlarlar . Bağırsakların işleyişini destekleyen lifler açısından zengindirler . Ayrıca, savunmayı güçlendiren, bir antioksidan olan ve kolajen oluşumu, kırmızı kan hücreleri, kemikler ve dişler sürecinde gerekli olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca besinlerde bulunan demirin vücudumuz tarafından emilmesine yardımcı olur. Daha az oranda da olsa çilekte bulunan bir diğer vitamin de antioksidan etkiye sahip olan E vitaminidir .

Çileklerde bulunan ve sağlığımız için son derece önemli olan diğer besin maddeleri , dezenfektan özelliklere sahip olan ve C vitamininin etkisini artıran sitrik asit ; anti-inflamatuar ve pıhtılaştırıcı olan salisilik asit ; potasyum , sinir sistemi ve kasların çalışması için gereklidir .

Besin değerleri

100 gram yenilebilir kısım şunları içerir

 • Kalori>> 35 Kcal
 • Karbonhidratlar>> 7 g
 • Fiber>>  2.2g
 • C vitamini>>  60mg
 • E vitamini >> 0.2 mg
 • Folatlar (folik asit)>> 62 mcg
 • Potasyum>>  150mg
 • Magnezyum>> 13mg
 • Kalsiyum>> 30mg

Çileklerdeki kaloriler

Görüldüğü gibi 100 gr çilek sadece 35 Kcal içerir. Bir su bardağı çilek yaklaşık 150 gramdır, yani bize sadece 52 Kcal verir. Açıkça şeker veya çırpılmış krema eklersek kaloriler çok artar.

Çileğin sağlığa faydaları

Çileğin faydalarını aşağıdaki noktalarda özetleyeceğiz :

 1. Harika bir  C vitamini kaynağıdır
 2. Antioksidan etkiye sahiptir
 3. Kemikleri güçlendirir
 4. Savunmaları artırın
 5. Antiinflamatuardır
 6. Kilo vermek için diyetlerde ideal
 7. Arındırıcı ve  idrar söktürücüdür
 8. Bağırsak geçişini düzenler

C vitamini kaynağı

100 gr çileğin bir portakaldan daha fazla C vitamini içerdiğini öğrenince şaşırabilirsiniz… Bunu biliyor muydunuz?

C vitamininin kolajen, kemikler ve dişler, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olduğunu söylemiştik . Ayrıca yiyeceklerde bulunan demirin emilimini destekler ve enfeksiyonlara karşı direnci arttırır . Yaşamın herhangi bir aşamasında, ancak özellikle çocukluk döneminde temel bir vitamindir. Ancak fetüste kolajen oluşumuna yardımcı olduğu için hamilelik sırasında da faydalıdır ve demirin emilimini destekleyerek bu aşamada yaygın olan demir eksikliği anemisiyle mücadelede faydalıdır. Hamilelik sırasında C vitamininin bir diğer katkısı da cildi iyileştirmesi ve çatlakları önlemesidir , çünkü kolajen üretme yeteneği nedeniyle dokuları onarmaya yardımcı olur.

Vücudumuz bu değerli vitamini tek başına üretemez, bu nedenle günlük alımı önemlidir. Bir fikir edinmek için 1-3 yaş arası bir çocuğun günde yaklaşık 15 mg C vitaminine ihtiyacı vardır; 4-13 yaş arası 45 mg; ve yetişkinler için kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg , emzirme döneminde bu oran günde 120 mg’a yükselir .

150 gr çilek günlük C vitamini ihtiyacımızı fazlasıyla karşılar.

Antioksidan

Çilek , etkisini artıran C vitamini ve sitrik asit bakımından zengindir . Ancak C vitamini bu meyvede bulunan tek antioksidan madde değildir: aynı zamanda flavonoidler ( meyvenin renginden sorumlu bir bitki pigmenti olan antosiyanin) ve antioksidan etkisi olan tüm maddeler olan E vitamini içerirler.

Ancak: Bir antioksidan nedir? Diğer moleküllerin oksidasyonunu geciktiren ve savaşan bir moleküldür. Oksidasyon, kardiyovasküler, dejeneratif ve kanser gibi birçok hastalığa neden olan hücre yaşlanmasından sorumlu serbest radikaller üreten kimyasal bir reaksiyondur .

Yıllar geçtikçe, serbest radikallerin etkisi bazı hücrelerin işlevselliğini azaltır ve kanser gelişimini destekleyebilecek genetik değişiklik riskini artırır.

Antioksidanlar vücudumuza zarar veren serbest radikallerle savaşır

Kemikleri güçlendirir

Çilek, kemik sağlığı için tüm önemli besinler olan potasyum, magnezyum ve K vitamini içerir. Potasyum , vücudun pH seviyelerinin dengesinde, yani asitler ve alkaliler arasındaki dengede rol oynar. Kemikler bir alkalin rezervi görevi görür ve potasyum açısından zengin meyve ve sebzelerden fakir bir diyet, asit üretiminin artmasına neden olur, bu nedenle vücut pH’ı dengelemek için kemiklerin alkali rezervlerine saldırır, kalsiyum kaybına ve osteoporoz gibi hastalıklara neden olur.

Öte yandan, magnezyum , kalsiyumun dengelenmesine yardımcı olduğu için kemiklerin ve dişlerin bakımında rol oynar ve K vitamini , vücudun protein yoluyla sağlıklı kemikler ve dokular oluşturmasına yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.