Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Cildin Yenilenmesi İçin Yapılması Gereken Şok Dokunuşlar

0
Cildimiz en önemli organlarımızdan birisi olarak kabul edilir. Önemi de bütün vücudumuzu kapsamasından kaynaklanır. Yılların etkisini en çok gördüğümüz organlarımızdan olduğu için cilt hücrelerinin yenilenmesi önemli bir problemdir. Her zaman parlayan, ışıl ışıl ve canlı görünen bir cilt için yapılması gereken bazı şeyler söz konusudur. Eğer solgun ve cansız görünen bir cildini varsa ve kısa sürede toparlamak istiyorsanız da size bazı çözümler önerebilir. Cildin yenilenmesi için yapılması gerekenler nelerdir diye sorarsanız size bir kaç ipucu verebiliriz.

 

  • Sağlıklı Bir Uyku ve Düzenli Beslenme

Sağlıklı bir uyku ve düzeli beslenme belki de hemen kazanılabilecek bir alışkanlık gibi gözükmeyebilir. Bu yüzden cildin hızla yenilenmesi için gerçek bir çözüm gibi gelmeyebilir. Ama siz ne derseniz deyin eğer cildinizin toparlanması gerekiyorsa ne kadar çabuk düzenli bir uyku sistemine geçerseniz o kadar iyi sonuç alacağınızı unutmayın. Düzenli uyumak hem genel sağlığımız hem de cildimizin yenilenmesi için elzemdir. Öte yandan sigara ve alkolden uzak durmak ve düzenli beslenmeye başlamak da cildinizin hızla toparlanmasına yardımcı olur. Özellikle sağlıklı yağlar ve mineraller içeren balık, yeşil sebzeler, domates gibi besinleri yeterince alıp almadığınıza dikkat etmelisiniz.

  • Evde Yapılabilecek Olan Maskeler

Cilt için en gerekli mineraller likopen, laktik asit ve E vitaminidir. Her üçünü de barındıran bir maskeyi evde de hazırlayabilirsiniz. Mesela süt ve domates püresinden elde edebileceğiniz bir maskeyi yüzünüzde bir süre bekletmek cildinizi yenileyecektir. Bununla birlikte cildi tazelemek, gözenekleri sıkıştırmak ve kırışıklıkları azaltmak için de yine süt ve yumurta akından bir maske hazırlayabilir ve yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu konuda kısa bir araştırma yaparak daha pek çok seçeneğiniz olduğunu da görürsünüz.

 

Cildin yenilenmesi ölü deriyi üzerinizden atmak ve cilt üzerinde kalkması gereken tabakayı ortadan kaldırmak için yüzünüze peeling, vücudunuza ise ese ya da fırçalama yapabilirsiniz. Yüzünüz için peelingi evde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için toz şeker Hindistan cevizi yağı ya da kayısı yağı gibi maddelerden yardım alabilirsiniz. Öte yandan ünlü markaların farklı peeling ürünlerini deneyebilirsiniz. Cildiniz için kendi alabileceğiniz gereçlerle kese ya da fırçalama yapma şansınız vardır. Ayrıca hamam gitme de iyi bir seçenek olabilir.

 

 

Son yıllarda herkesin genel sağlığı için unutulmaması gereken konulardan birisi de su tüketimini arttırmaktır. Su içmek çoğu kişinin es geçtiği ya da ihmal ettiği bir konudur. Ama bu ihmal cildiniz üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Her daim canlı bir cilt için cildinizin nem dengesini korumak gereklidir. Su içmeyi ihmal etmemek ve düzenli olarak yeteri miktarda su tüketmek de cildinizin nem dengesini korur ve daha canlı görünmesini sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.