Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bu 6 ipucu yağlı saçlara karşı yardımcı olur

0
Cildimizin her yerinde yağ bezleri bulunur. Özellikle yüzde, göğüste, mahrem bölgede ve özellikle kafa derimizde çok fazla var. Saç derisindeki ve saç köklerindeki yağ bezleri cildin kurumasını önler. Ayrıca sebum sayesinde kafanızda asidik bir ortam oluşur. Patojenik mikroplar, bakteriler ve virüslerin cilde nüfuz etme şansı yoktur. Ancak sebum kafa derisinde kalmaz, zamanla yayılır ve saç başının yağlı görünmesine neden olur.
Yağlı saçlara karşı 6 ipucu
Hızlı yağlanan saçların çeşitli nedenleri vardır. Yanlış saç bakımı veya saç yapısının yanı sıra hormonal nedenler, ilaçlar, sağlıksız beslenme veya stres de söz konusu olabilir. Aşağıda, saçların hızla yağlanmasını önlemek için faydalı ipuçları sunuyoruz.
1. Saçınıza daha az dokunun
Saçınızı serbest bırakırsanız, yüzünüzdeki can sıkıcı bukleleri fırçalamak veya ellerinizle saçınızı gevşetmek kolaydır. Köklerden tellere doğru çekersek, sebumu dağıtırız. Sonuç: saçlarımız tekrar daha hızlı yağlı ve telli görünüyor. Bunu önlemek için sık sık saçlarınızı örgü şeklinde örebilirsiniz.
2. Saçınızı her gün yıkamayın
Hızlı yağlı bir yaklaşımın en yaygın nedenlerinden biri, saçınızdaki yağları sıyırıp kuru bir saç derisine yol açabilen günlük saç yıkamadır. Sonuç: Sebum üretiminiz daha da artar. Bu nedenle, saçınızı daha az sıklıkta yıkayarak saçınızı “yeniden eğitmeye” çalışın. Zamanla sebumunuz buna alışır ve daha az sebum üretir. İpucu: Günlük saç yıkamanız olmadan yapmayı zor buluyorsanız, en azından hafif yüzey aktif maddeler içeren bir şampuan seçmelisiniz.
3. Saçları çok sıcak yıkamayın
Saçınızı yıkamaya gelince bir başka ipucu su sıcaklığıdır. Saçınızı çok sıcak suyla durulamayın. Bu, saç derinizi kurutur ve sebum üretiminizi daha da uyarır. Daha iyi: Saçları ılık suyla temizleyin.
4. Papatya çayı ile saçı durulayın
Papatya çayı sadece mide ve bağırsakları değil aynı zamanda aşırı aktif yağ bezlerini de yatıştırır. Sıcak çayı saç kremi olarak yıkanmış saçınızın üzerine dökün. Bukleleriniz sadece daha uzun süre taze kalmakla kalmaz, aynı zamanda papatya çayı saç kremi sayesinde güzel, doğal bir ışıltı kazanır.
5. Saçı düzgün bir şekilde tarayın
Çok sık ve yanlış tarama da yağlı kökleri daha çabuk destekleyebilir. Saçınızı çok sık fırçalarsanız, sebumu köklerden boylara doğru yayın. Daha iyi: Saçınızı aşağıdan yukarıya doğru tarayın. Uçlardan başlayın ve yavaşça yukarı çıkın. Sadece saçlarını açmak istiyorsan ya da kıvırcık saçların varsa bunun yerine geniş dişli bir tarak kullanabilirsin. Çok sık taramanın yağlı kökleri tercih etmesinin bir başka açıklaması: Fırçalama hareketleri sayesinde sebum üretiminiz uyarılır. Saçınızı mümkün olduğunca uzun süre taze tutmak için sadece sabah ve akşam taramanız gerekir.
6. Daha az başlık giyin
Özellikle kış aylarında yağlı kökleri daha hızlı alma probleminiz mi var? Bereler, şapkalar ve bereler saç derinize yeterince temiz hava almayarak yağ bezlerinin aşırı uyarılmasına neden olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.