Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

British Shorthair Özellikleri Nedir ve Bakımları Nasıl Yapılmalıdır

0

Dünyanın en sevimli kedi türlerinden biri olan British Shorthair Özellikleri, iri yanakları, bakır renginin farklı tonlarına sahip gözleri, kısa tüyleri ve tombul yapısıyla dikkat çekmektedir. İngiltere’de, uzun yıllar boyunca, tıpkı İran kedileri kadar ilgi gören bu türün kökeni Büyük Britanya’ya kadar dayanmaktadır. British Shorthair cinsi içinde en yaygın bilineni British Blue adıyla tanınmaktadır. Yine British Shorthair türüne ait olan ve kısa kulaklarıyla ilgi gören bir cinsi ise Scotish Fold adıyla bilinmektedir. British Shorthair kedi türünün tüyleri griden çikolata rengine kadar değişiklik gösterebilir.

Bu sevimli kediler, gülümseyen bir yüz yapısına sahip olduğu için özellikle çocuklar tarafından çok sevilirler. Dost canlısı bir kedi olan British Shorthair, kendileriyle ilgilenen kişilere sadık olurlar. Fazla hareket etmeyi sevmeyen bu kediler, evde kedi beslemek isteyenler için idealdir.

Peki, bu kedilerin bakımı nasıl olmalıdır? British Shorthair kedilerinin özelliklerini ve bakımları sırasında dikkat edilmesi gerekenleri kısaca özetlemeye çalışalım.

 

British Shorthair Kedisinin Bilinmesi Gerekilen Özellikleri

 

British Shorthair Özellikleri, tek katlı bir yapıya sahip, sık ve parlak tüylü bir kedidir. Genellikle kahverengi ve gri olan tüylere sahip bu kedilerin melez olanlarında farklı renkler görülebilir. Sık yapılı tüyleri ve kısa kuyrukları nedeniyle bu kedi türü genellikle pelüş oyuncaklara benzetilmektedir. British Shorthair kedisinin gözleri ise bakır veya altın rengine benzeyen tonlara sahip olabilir.

Yaşam süresi olarak bakıldığında bu kedilerin ortalama ömrü 15 veya 20 yıldır. Karakter olarak ele aldığımızda, British Shorthair kedileri genellikle sakin bir yapıya sahiptir. Tam bir ev kedisi diyebileceğimiz bu tür kediler genellikle sokağa çıkmayı sevmezler. Genellikle diğer hayvanlara ve çocuklara karşı cana yakın olan bu kediler zaman zaman içe kapanık davranabilirler.

British Shorthair Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalı?

British Shorhair, kısa ve sık tüylere sahip bir kedidir. Bundan dolayı tüylerin bakımı pek zor sayılmaz. Haftada bir veya iki kere bu tüyleri taramak ve dökülmüş tüylerden arındırmak yeterli olacaktır. Diş ve kulak sağlığına da gereken özenin gösterilmesi gerekir. Kulak temizliğinde kulak çubukları kullanılmamalı, bunun yerine yumuşak ve hafif nemli bezler tercih edilmelidir. Dişleri günde bir kere veya iki günde bir fırçalamak yararlı olabilir. Tırnakların uzunluğuna dikkat etmeli ve haftada bir kesim yapılmalıdır. British Shorthair kedisinin kumu düzenli değiştirilmelidir. Besin olarak onun ihtiyacını karşılayacak mineral ve vitamine sahip mamalar tercih edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.