Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Biotin Eksikliği Nasıl Giderilir? Biotin Eksikliğine Ne İyi Gelir?

0

Biotin eksikliği, vücutta yağ asitlerinin, amino asitlerin ve glikozun metabolizması için gerekli olan bir koenzim görevi gören suda çözünen bir vitamin olan biotin (veya B7 vitamini) eksikliğidir.

Bazı bebekler, kalıtsal bir enzim eksikliği nedeniyle biyotin eksikliği ile doğarlar ve yetişkinler de hastalıklar veya ilaç kullanımı nedeniyle yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde eksiklik geliştirebilirler. Başka bir deyişle, bu tür bir eksiklik ya doğuştan ya da sonradan kazanılmıştır.

Biotin Nedir?

B7 veya vitamin biotin, günlük gıda tüketimimizde yağları, karbonhidratları ve diyet proteinini metabolize etmeye yardımcı olan suda çözünen temel bir besindir. Biotinin işlevi kısmen önemlidir, çünkü protein, vücudu onarmak ve hücre sağlığını korumak için gereklidir, ancak vücut onu doğal olarak üretemez.

biotin
biotin nedir

Biotin, sağlıklı sindirim, sinir, metabolik ve kardiyovasküler fonksiyon için gerekli olan bir grup besin olan B vitamini kompleksinin bir parçasıdır. Biotin aynı zamanda hücre çoğalması, DNA onarımı ve normal bağışıklık işlevinde de rol oynar. Ayrıca, biotin ayrıca cilt sağlığını geliştirdiği ve güçlü saç ve tırnaklar için keratin üretiminde rol oynadığı biliniyor.

Biyotin Eksikliği Nedir?

Vücudunuz yeterince biotin alamadığında, biotin eksikliği yaşayabilirsiniz.

Azalmış biotin seviyeleri ve bir biotin eksikliği çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Biotin eksikliği, tedavi edilmezse ciddileşebilen bir beslenme bozukluğudur. Ancak doktor, biotin eksikliğinin diğer vitamin eksiklikleri kadar yaygın olmadığına dikkat çekti.

Biotin eksikliğinin tedavisi önemlidir çünkü biotin birçok metabolik, sindirim, nörolojik ve kardiyovasküler süreçte önemli rollere sahiptir. Örneğin, aşağıdaki işlevlerden bazıları için biotine ihtiyacımız var:

 • Karbonhidratlardan elde edilen glikozun kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesi
 • Yağ içeren gıdalardan yağ asitlerini aktive etmek
 • İnsülin aktivitesini kolaylaştırarak kan şekeri seviyelerini düzenlemek
 • Sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar oluşturan proteinler oluşturmak
 • Sinir sinyalizasyonunu ve nörotransmitter aktivitesini desteklemek
 • Kolesterol seviyelerinin düzenlenmesi
 • Tiroid ve adrenal aktiviteyi desteklemek

Biotin Eksikliği Neden Olur?

Biotin eksikliği, bazı ilaçlar, bağırsak bozuklukları, uzun süreli diyet, biyotinidaz eksikliği ve diğer genetik nedenlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Biyotinidaz Eksikliği (BTD)

Biyotinidaz eksikliği, vücudun biotini geri dönüştüremediği ve biotin eksikliğine yol açan nadir görülen kalıtsal bir metabolik hastalıktır. Bir biyotinidaz eksikliği ile BTD geni, biyotini gıdadan çıkaramaz ve bu da biotin eksikliğine yol açar. Enzimler, yağları, proteinleri ve karbonhidratları parçalamak için serbest biotin gerektirir. BTD ile enzimler bozulur.

Biyotinidaz eksikliğinin veya kısmi bir biyotinidaz eksikliğinin, yeni doğan 60.000 bebekten birini etkilediği tahmin edilmektedir. Biyotin metabolizması ile mücadele eden bebekler, yaşamın ilk birkaç haftasında semptomlar gösterir. Derin bir biyotinidaz eksikliği, nöbetleri, zayıf kas tonusunu, saç dökülmesini, işitme problemlerini ve daha fazlasını tetikleyebilir. Doğum öncesi yapılan testler, doğmamış çocukta biotin eksikliğini tespit edebilir.

Gebelik

Doğmamış bir çocuk, düzgün bir şekilde gelişmesine yardımcı olmak için biotin de dahil olmak üzere temel besinler için annesine bağımlıdır. Hamile kadınların üçte biri biotin emilimi ile mücadele ediyor ve bir biotin eksikliği geliştiriyor. Hamilelik sırasındaki kan testleri, biotin durumunu ve serum biotin düzeylerini belirlemede etkilidir ve oral biotin takviyelerinin gerekli olup olmadığına karar vermeye yardımcı olabilir.

Bazı İlaçlar

Antibiyotikler bakteriyel bir enfeksiyondan sonra iyileşmenize yardımcı olabilir, ancak ne yazık ki sizi bağışıklık sistemi işlevinde bozulmaya da bırakabilirler. Bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri yok edebilir ve biotin taşınmasını engelleyerek enflamatuar barsak hastalığına ve marjinal biyotin eksikliğine yol açabilirler. Uzun süreli antibiyotik kullanımı, gastrointestinal sistem tarafından biotin üretimini engelleyebilir. Uzun süre antibiyotik kullanıyorsanız, muhtemelen ek biyotine ihtiyacınız olacaktır.

Sigara İçmek

Araştırmalara göre, sigara içmek biotin metabolizmasına müdahale eder ve biotin eksikliğine yol açabilir. Biotin tedavisi ve takviyesi, sigarayı bıraktıktan sonra vücudun tekrar yoluna girmesine yardımcı olabilir. Sigara içmek vücutta tahribata neden olur, bu nedenle daha sonra değil, bir an önce bırakmak en iyisidir.

IV Beslenme

IV tüp ile besleniyorsanız, biyotin emiliminiz düşebilir. Biyotin takviyesi olmadan, biotin eksikliği geliştirme riski altında olabilirsiniz.

Uzun Süreli Diyet

Uzun süre kısıtlı yemek yeme, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri alamamasına neden olabilir. Biotin eksikliğini önlemek için mineraller ve vitaminler açısından zengin, dengeli bir diyet sürdürün.

Biyotin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Biotin eksikliğinin yaygın semptomları arasında saç incelmesi, saç dökülmesi ve hatta saç renginin kaybı yer alır. Deri döküntüleri de çok yaygındır ve sıklıkla seboreik ve egzamatöz olarak bulunurlar.

biotin eksikliği
biotin eksikliği olduğunu nasıl anlarız

Fiziksel olarak gözlemlenen semptomların yanı sıra, biotin eksikliği olan hastalarda ayrıca depresyon, uyuşukluk, halüsinasyonlar ve hatta ekstremitelerde parestezi veya iğnelenme hissi gibi semptomlar da görülebilir. Biotin eksikliği genellikle cildi ve saç ve tırnaklar gibi diğer deri uzantılarını etkiler.

Biotin eksikliğini teşhis etmek zor olabilir, ancak bazı belirtiler şunları içerebilir:

 • Ciltte kırmızı döküntüler
 • Göz kuruluğu
 • Saç kaybı
 • Tükenmişlik
 • Çok kuru veya pullu cilt
 • Mide bulantısı
 • Uykusuzluk
 • Depresyon
 • Kas ağrısı

Biotin Eksikliği İçin Ne Yemeli?

Sağlıklı ve dengeli bir diyet yemek, biotin tükenmesi ile mücadele etme olasılığınızın daha düşük olacağı anlamına gelir. Birçok gıda, vücudun sağlıklı bir biotin durumunu korumasını sağlayan yüksek dozda biotin içerir.

Olası bir biotin eksikliğini önlemek için, diyetinize dahil etmeniz gereken yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Badem
 • Ay çekirdeği
 • Avokado
 • Brokoli
 • Muz
 • Mantar

Kalsiyum Eksikliği Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Ferritin Eksikliği Nasıl Giderilir? Ferritin Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Folik Asit Eksikliği Nasıl Giderilir? Folik Asit Tedavisi Nasıldır?

B12 Eksikliği Nasıl Giderilir? B12 Eksikliği Ne Yemeli?

Demir Eksikliği Ne Yemeli? Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.