Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bebeklerde sarı kaka neden olur? Bebeğimin kakası sarı, bu ne anlama gelir?

0

Bebeklerin kakasının hardal sarı renkte olması normal kabul edilir, herhangi bir soruna işaret etmez.

Bebeklerin kaka rengi ve yoğunluğu sağlık durumu hakkında çeşitli ipuçları verir. Sağlıklı bebek kakası hardal ve sarımsı renktedir. Bebeğiniz sağlıklı besleniyor, iyi uyuyor ve kilo alıyorsa aslında kaka rengi hakkında pek de endişe etmeye gerek yoktur. Bebeklerin ek gıdaya geçmesiyle birlikte kaka rengi yediği yiyeceklere bağlı olarak yeşil, kahverengi, açık sarı gibi çeşitli renkler alabilir.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE SARI KAKA NEDEN OLUR?

Ebeveynler yeni doğan bebeklerinin dışkısına çok dikkat ederler. Olağandışı görünen herhangi bir şeyden dolayı çok fazla kaygıya kapılabilirler. Anne sütü alan bebeklerde kaka hardal renkte ve sıvı kıvamlı olmalıdır. Kakanın içerisinde ufak sarımsı tanecikler görülebilir. Tüm bunlar gayet normaldir. Bebeklerin bağırsakları henüz yeterince gelişmemiş olduğundan tam olarak sindirilemeyen anne sütünün yağı kakada bu değişimlere sebep olabilir.

Bebeklerde sari kaka neden olur Bebegimin kakasi sari bu ne

BEBEKLERDE SARI KAKA NEDEN OLUR?

Bebeğin kakasının sarı renk olması normal kabul edilir, herhangi bir sorun işaret etmez.

Bebekler doğduğunda ilk 3 gün boyunca siyaha çalan katranlı renkte mekanyum denilen kaka yaparlar. Bunun nedeni bebeğin anne rahminde yuttuğu sıvılardır. 3 günden sonra bebeğin beslenmesiyle kaka rengi yeşile döner. 8.-10.günlerde anne sütü içen bebeklerde kaka altın sarısı rengini alır. Bu pütürlü, diş macunu kıvamında sıvı bir kakadır. Mama alanlarda ise bu renk daha açık sarı olur.

Ek gıdaya başlayan kadar bebeklerin kakası altın sarısı ve açık sarı renktedir. Ek gıdaya başladıktan sonra bebeğin kakası sarıdan kahverengiye, yeşile kadar çeşitli renkler alabilir. Tüm bunlar normaldir.

Anne sütü alan bebeklerin kakasının da hardal sarısı renkte olması doğaldır. Kaka kıvamı suludur ve çok kötü kokmaz. Anne sütü yerine formül mama tüketen bebeklerde kaka rengi biraz daha koyu sarı olabilir.

BEBEKLERDE SÜMÜKSÜ SARI KAKA NEDENLERİ NELERDİR?

Bebeklerde sık sık sümüksü sarı renk kaka görülmesi besin alerjisine bağlı ortaya çıkabilir. İnek sütüne karşı alerji sümüksü sarı kakaya yol açabilir. Bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa, ancak anne inek sütü ve inek sütü ürünleri tüketiyorsa,  içilen süt anneden bebeğe geçip sarı sümüksü kakaya neden olabilir.

Bebeklerde sümüksü sarı renk kaka ve sarı ishal ise enfeksiyona özellikle bağırsak iltihabına işaret edebilir. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra kaka rengi de normale dönecektir.

SAĞLIKLI BEBEK KAKASI NASIL OLUR?

Yalnızca anne sütü alan bebekler günde 8-10 kez kaka yapabilir. Genellikle kakanın kıvamı yumuşak, pütürlü ve açık sarı olur.

BEBEKLERDE KAKA RENKLERİ VE ANLAMLARI

Sarı kaka: Normal, sağlıklı ve anne sütü alan bebeklerin kakası sarıdır.

Turuncu kaka: Bebeğin kakasının turuncu renk olması anne sütü ve formül mama ile beslenen bebeklerde görülür ve çoğu zaman normal kabul edilir.

Siyah kaka: Demir ilacı kullanan bebeklerde kaka siyah olabilir.

Kırmızı: Bebeğin kakasında kan görüyorsanız doktora başvurun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.