Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bebeklerde pişik nasıl geçer? Bebekte pişiğe iyi gelen 12 farklı yöntem

0

Mısır nişastası bebekteki pişiğin 1-2 gün içerisinde tamamen geçmesine yardımcı olacaktır.

Bebeklerde pişik; bebeğin poposunda mantar, bakteriyel enfeksiyonlar, emziren anne olarak yediğiniz gıdaların bebeğe dokunması, bebeğin diş çıkarma dönemi, antibiyotik kullanımı gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bebeklerde pişiğin geçmesi için şu yöntemler denenebilir:

BEBEKLERDE PİŞİK NASIL GEÇER?

Bebeklerde pişiğin geçmesi için eczanede satılan eczacınızın önereceği pişik kremlerini deneyebilirsiniz. Yahut aşağıda bildireceğimiz doğal yollar da pişiğe çözüm olabilir. Mısır veya buğday nişastası, siyah çay, hakiki zeytinyağı gibi bitkisel ürünler pişiğin hızlı bir şekilde geçmesinde etkili olacaktır. Bebeklerde pişiğin geçmesi için şu yöntemlerden dilediğinizi deneyebilirsiniz:

MISIR NİŞASTASI

Mısır nişastası ve buğday nişastası bebeklerdeki pişikten kurtulmak için en etkili doğal yöntemdir. Bebeğinizin poposunu güzelce temizleyin, su ile yıkayın ve kurulayın. Ardından popoya buğday veya mısır nişastasını bol bol serpin.

ZEYTİNYAĞI

Bebeklerde pişiği önlemek için ıslak mendil kullanmayın sık sık altını değiştirin, havalandırın. Saf zeytinyağını küçük bir cezvede iyice kızdırın soğuyunca sürün her bez değişiminde bunu yapın.

SİYAH ÇAY

Siyah çay pişiğe çok iyi gelecektir. Öncelikle bebeğin poposunu suyla silin daha sonra pamuk yardımıyla çayı sürüp kurumaya bırakın. Ve bezini başlayın. Her bez değişiminde buna devam edin.

Bebeklerde pisik nasil gecer Bebekte pisige iyi gelen 12 farkli

REÇETESİZ KREM KULLANIMI

Eczaneden reçetesiz olarak da temin edebileceğimiz Sudocrem, Travazol ve Trosyd gibi kremler de bebeğin pişiğinin kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır.

BEZ MARKASINI DEĞİŞTİRİN

Piyasada pek çok markada bebek bezi satıştadır. Kullandığınız bez bebeğinizde pişik yaptıysa başka markayı deneyebilirsiniz. Her seferinde farklı bebek bezi deneyerek bebeğinize iyi gelecek bezi bulabilirsiniz.

ARKO KREM KULLANIMI

Yeşil tüpte arko kremler eczanelerde ve kozmetikçilerden satın alabilir. Bebeğinde pişik sorunu olan pek çok anne bu kremler sayesinde pişik derdinden kurtulduğunu bildiriyor. Pişik kremi yerine bu kremi kullanabilirsiniz.

VAZELİN

Bebeğinizin poposunu suyla yıkayıp temiz bir parça pamukla kurulayın. Ardından vazelin sürün. Vazelin hem bebeğin hassas cildini nemlendirir, hem de pamuk gibi yumuşacık yapar.

KANTARON YAĞI

Bebeklerde pişikten kurtulmakta etkili bir diğer doğal yöntem kantaron yağıdır. Bebeğinizin poposunu suyla yıkayıp temiz bir bezle kurulayın. Biraz kantaron yağını avucunuza döküp bunu bebekte pişik olan bölgelere sürün.

BEBEK PUDRASI

Bebek pudrası kullanmak da bebeklerde pişiğin geçmesinde denenebilecek yöntemlerdendir. Gül suyu ve pudrayı karıştırıp sürmek de pişiğe iyi gelecektir.

DİĞER ÖNERİLER

  1. Bebeğinizin poposunu temizlerken ıslak mendil kullanmayın. Bunun yerine popoyu suyla yıkayıp pamukla temizleyin.
  2. Bebeğin bezini sıkı bağlamayın.
  3. Bebeğin bezini sık değiştirin. Özellikle büyük abdest yaptıktan sonra hiç bekletmeden hemen değiştirin. Bebeğin bezinin pis olması pişik ihtimalini artıracaktır.
  4. Yukarıda bildirdiğimiz yöntemleri uygulamadan bebeğin poposunu suyla yıkayın ve ardından pamukla kurulayın. Kuru popoya bu yöntemleri deneyin.
  5. Denediğiniz yöntemler cevap vermiyorsa bebeğin pişiği bir türlü geçmiyorsa emziren anne olarak yedikleriniz bebekte pişik yapıyor olabilir. Domates, acılı yemekler ve süt ürünleri tüketmeniz anne sütü yoluyla bebeğe geçip pişiğe yol açabilir.
  6. Sana yağ gibi margarin kullanımı da anneler tarafından pişik için uygulanan yöntemlerdendir.
  7. Yumurta akı sürülmesi de pişiğin geçmesinde kullanılabilecek alternatif yöntemdir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.