Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bebeklerde isilik nasıl geçer? İsiliği geçirecek krem önerileri

0

İsilik, genel olarak sıcak ve nemli havalarda cilt üzerinde beliren bir rahatsızlıktır. İğneleme hissiyle beraber yanma gösterir. Bu hastalık her insanda meydana gelse de cilt hassasiyetine bağlı olarak görülme sıklığı değişkenlik gösterir. Bebeklerin cildi yetişkinlerden daha hassas olduğu için, bebeklerde isilik çok daha fazla ortaya çıkar. Narin ciltli bebeklerde görülen isiliğin mutlaka geçirilmesi gerekiyor.

Bebeklerin cildinde rahatsızlığa neden olan isilik için çeşitli yöntemler bulunuyor. Peki, bebeklerde isilik neden oluşur ve nasıl geçer?

BEBEKLERDE İSİLİK NEDEN OLUR?

İsilik, deride bulunan ter bezi kanallarının herhangi bir düzeyde tıkanmasıyla oluşan çeşitlik döküntüler olarak biliniyor. Bebeklerde bu rahatsızlığın meydana gelmesine neden olan pek çok etken var. Bebeklerde isilik şu etkenlere bağlı olarak gelişir:

  • Ateşli hastalık
  • Sıcak ve nemli ortam
  • Aşırı terleme
  • Hava almayan giysiler
  • Uygun olmayan bebek bezi

Normal şartlar altında çevresel sıcaklığın yükseldiği durumlarda vücut, ısı dengesini koruyabilmek için fazla ısıyı ter bezlerinden yayılan terle beraber dışarıya atar. Terin buharlaşması sonucunda vücudun soğuması sağlanır. Fakat ter kanallarındaki tıkanıklık sebebiyle ter dışarı atılamadığında isilik ortaya çıkar. Cildin alt tabakalarından üst kısmına sızan ter, kızarıklık ve kabarıklıklar oluşturur, ardından döküntülerin yaşanmasına neden olur.

Bebeklerde isilik nasil gecer Isiligi gecirecek krem onerileri

Bebeklerde isilik görülmesinin en büyük nedeni ise genellikle hava almayan kıyafetlerin kullanılmasıdır. Bebeğinizin cildinde döküntülerin meydana gelmesini istemiyorsanız pamuklu ve hava alan giysileri tercih edin. Ayrıca giysilerin parfümlü deterjanla yıkanmaması da gerekiyor.

BEBEKLERDE İSİLİK NERELERDE OLUR?

Küçük ya da büyük bebeklerde isilik görülme olasılığı yüksektir. Hassas bebek cildi ve kızarıklıkların kaşınması isilikleri çoğaltır. Bebeklerde isilik nerelerde olur diye merak ediyor olabilirsiniz. Birçok vücut bölgesinde görülebileceği gibi çoğunlukla baş ve boyun bölgesinde, bir de bebek bezi kaynaklı popo bölgesinde meydana gelir. 

BEBEKLERDE İSİLİK İÇİN NE İYİ GELİR?

İlk olarak, bebeğin vücudundaki isilikli alana yapılması gereken müdahale soğuk bezin o alan üzerinde tutulmasıdır. İsilik olan alanı ovalamak veya dokunmak tahrişe sebep olacağından fiziksel temas kurulmaması önerilir.

Ciltte meydana gelen kabarmaların ve pul pul dökülmelerin sadece isilikten oluştuğu tespit edildiği takdirde endişe edilecek herhangi bir durum yoktur. Bunun nedeni bebeklerde isilik rahatsızlığınınoldukça yaygın olarak görülmesidir. Doğru kremlerin kullanılmasıyla beraber bebekler hızlı bir şekilde bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

BEBEKLERDE İSİLİK KAÇ GÜN SÜRER?

İsilik, terlemeyi tetikleyen etkenlerin ortadan kaldırılması sonucunda 3-7 gün içerisinde geçer. Fakat bu sürenin ardından deri döküntülerinde herhangi bir azalma yaşanmazsa enfeksiyon, virüs veya alerji gibi durumlardan şüphelenmelidir. Bebeklerde isilik son bulmuyorsa doktora başvurarak nedenini öğrenmek doğru olacaktır.

BEBEKLERDE İSİLİK İÇİN HANGİ KREMLER KULLANILIR?

Bebeklerin hassas ciltlerini rahatlatmak son derece önemlidir. Kaşıntıya fırsat vermeden isiliklerin geçirilmesi, ileriye dönük izlerin kalmasını engeller. İsilik oluşumunu engellemek ve azaltmak amacıyla uygulanan yöntemlerden biri isilik kremleridir. Ebeveynlerin tavsiye ettiği ve memnun kaldığı kremler aşağıdaki gibidir. Ayrıca uzmanların isilik tedavisinde onayladıkları kremlerdir.

•    Bepanthol Baby Pişik Kremi: Oldukça etkili bir isilik kremidir. Yoğun nemlendirme ve onarma özelliği sayesinde cilde iyi gelir ve bebeğinizi rahatlatır.
•    Mustela Pişik Kremi: Doğal içerikli olduğu için yenidoğan bebeklerde kullanılır. Tercih eden pek çok ebeveyne göre isiliği gideren bir kremdir.
•    Sebamed Pişik Kremi: İyileştirici özelliği sayesinde derinin yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildin pH. seviyesini korur.
•    Uni Baby Pişik Kremi: Bebeklerde isilik yaşanmaması için özel geliştirilen bir üründür. İçerisinde bitki özleri bulunur. 

Bu kremlerin içerikleri bebeklerin hassas tenine uygun olarak üretilmiştir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ve bebeğinizin cildini rahatlatabilirsiniz. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.