Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bebeklerde Egzama Nasıl Geçer?

0

Bebeklerde egzama; Atopik dermatit olarak ortaya çıkan ve çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir cilt problemidir.

Bu sorun her yaştan insanda görülme potansiyeline sahiptir. Bebeklerde daha çok 2-3 aylık bebeklerle yeni beslenmeye başlayan 4-5 aylık bebeklerde görülür. Ancak yeni doğan bebeklerde de görülebilen bir sorundur. Araştırmalar bu sorunun 5 yaşından itibaren ortadan kalkmaya başladığını gösteriyor.

Egzamalı bebeklerde tedavi için mutlaka doktordan yardım almak gerekir.

Bu soruna çözüm bulunmazsa astım gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Bebeklerde egzama tedavisi için mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Şimdi size bebeğinizdeki egzamayı yok etmek için evde neler yapabileceğiniz konusunda tavsiyeler verelim;

Bebeğinizin Alerjik Besinlerini Belirleyin

Bebeğinizin Alerjik Besinlerini Belirleyin

 

Bebeğinizin bir yiyeceğe alerjisi varsa egzama tetiklenebilir. Bu nedenle, süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş, tohum, buğday gibi tüm ürünlere alerjisi olup olmadığını belirleyin. Ayrıca alerji testi yaptırmak için doktorunuza danışabilirsiniz. Çocuğunuza alerjik yiyecekler vermekten kaçının.

Ilık Su İle Bebek Duşu Yaptırın

Egzamalı bebeklerde duş süresi daha kısa olmalıdır. Süreyi uzatırsanız cildi kurutabilir ve bu da egzamayı tetikleyebilir. Ayrıca duş alırken suyun ılık olduğundan emin olun. Duş sırasında  hassas cilt yapısına ve PH değerine uygun egzama önleyici şampuan kullanın. Ayrıca, duştan sonra bebeğinizi nazikçe kurulayın. Ayrıca, duş süresini 2-3 günde bir artırın.

Nemlendirici Losyon Kullanın

Egzamayı önlemek için bebeğinizin cildini gün boyunca nemli tutmanız önemlidir. Bu yüzden nemlendirici vücut losyonu kullanın. Bu sayede bebeğinizin doğal nemi korunacak, kaşıntı ve kızarıklıklar ortadan kalkacaktır. Bebeğinizin sağlığı için kullanacağınız nemlendirici vücut losyonları paraben, boya ve mineral yağ içermemelidir.

Bebeğiniz İçin Rahat Kıyafetler Seçin

Bebeklerde egzamanın etkilerini azaltmak için cildini tahriş edecek ve rahatsızlık verecek kıyafetler seçmeyin. Terletmeyecek ve bebeğinizin nefes almasını sağlayacak giysiler seçin. Terleyen giysiler egzamayı tetikler.

Bebeklerinizin Tırnaklarını Düzenli Olarak Kesin

 

Bebeklerinizin Tırnaklarını Düzenli Olarak Kesin

Egzama olan bebeklerde sürekli kaşıntı olur. Bebeğinizin tırnakları uzunsa rahatsız olduğu için cildi kaşıyarak tahriş edebilir. Egzaması olan bebeklere de soğuk kompres önerilir.

Bebeklerde egzama için doktora başvurmak en doğru yaklaşımdır. Doktorunuz tedavi süreci için size rehberlik edecektir. Tedavi sürecinde cildin doğal nemini korumak için nemlendirici bir vücut losyonu kullanmak da oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.