Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

0

Kış ayları geldiğinde annelerin en çok şikâyet ettiği konu burun tıkanıklığıdır. Aynı zamanda bu bebeklerin kendilerini en rahatsız hissettiği durumdur. Bebeklerde burun tıkanıklığı basit gibi görünür fakat tedavisi yapılmadığında oldukça rahatsız edici bir durum haline gelebilir. Peki, bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Bu başlığımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz.

BURNU TIKALI BEBEK NASIL RAHATLATILIR?

Bebeklerde burun tıkanıklığının başlıca nedenleri arasında ortamın nem oranın yetersiz olması yatıyor. Nem oranı tam anlamıyla sağlanamadığında burun tıkanıklığı baş gösterebilir. Bunun çözümü de odanın sık sık havalandırılmasıdır. Belirli aralıklarla havalandırdığınız oda, nem oranını koruyacak ve bebeğinizin tıkalı burnunu açmaya yardımcı olacaktır. 

Bebeklerde burun tikanikligina ne iyi gelir

‘Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir?’ derseniz eğer; cevabımız ılık banyo olacaktır. Bebeğinizin burnunu rahatlatmak için ılık bir banyo yaptırabilirsiniz. Banyo, bebeğinizin solunum yollarının açılmasına ve rahat nefes alıp verebilmesine olanak sağlar. Aynı zamanda tıkalı olan burnu açar, biriken mukusu yumuşatır.

Bebekleri rahatlatacak diğer bir yöntemse yatma pozisyonunun düzeltilmesidir. Yanlış yastık veya kafa postürü, bebeğin burnunun tıkanmasına yol açabilir. Bu yüzden anne ve babaların, bebeklerinin yastık şeklini devamlı kontrol etmeleri gerekir. Bebeğin yastığı tamamen düz olmalı, boyun veya omurga rahatsızlığına yol açmayacak derecede yükseklikte olmalıdır. 

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI VE HIRILTI NASIL GEÇER?

Nefes alıp verirken bebeklerde hırıltı oluşabilir. Peki, hırıltıyla beraber bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir? 

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi yolları sonuç vermiyorsa, o zaman başka bir yola başvurabiliriz. Doktorunuzun onayı dahilinde bebeğinize burun spreyi sıkabilirsiniz. Belli günlerde veya günün belli zamanlarında sıkılan burun spreyi, bebeğinizin tıkanık burnunu açacak ve hırıltılı sesini düzeltecektir. 

Bebeğin burnunu açmak için uygulanabilecek diğer bir yöntem de doktorunuzun önerisiyle satın alıp kullanabileceğiniz bebek aspiratörleridir. Aspiratörlerin mantığı basittir. Çalıştırdığınız anda hafif bir şekilde vakum veya çekim yaparak bebeğinizin burnunda birikmiş olan mukusu alması üzerine tasarlanmıştır. Tıpkı burun spreyleri gibi bu tedavi yolunu da belli zamanlarda kullanmanız uygun olacaktır. 

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI BELİRTİLERİ NELER? 

Bebekler henüz konuşamadıkları ve kendilerini net bir şekilde ifade edemedikleri için hissettikleri rahatsızlıkları ailelerine anlatamazlar. İşte bu sebeple ailelerin bazı belirtileri dikkate alması gerekiyor. Bebeğinizin burun tıkanıklığı olup olmadığını anlamak için de takip edebileceğiniz bazı belirtiler bulunuyor. Bu belirtiler, uzun dönemde bebeğinizin zarar görmemesi için önemli olacaktır.  

Bebeğinizin burun tıkanıklığı yaşayarak zorlanmasını istemiyorsanız takip edebileceğiniz belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Huzursuz davranışlar 
  • İştahsızlık 
  • Nefes almada zorluk 
  • Öksürük (genellikle balgamlı bir öksürüğün bulunması) 
  • Bebeğin beslenmesinde zorluk 
  • Uykuya dalma sorunları 
  • Uyku sırasında sık uyanma 

Eğer siz de bebeğinizde bu belirtileri görüyorsanız burun tıkanıklığı yaşıyor olabilir. Ayrıca geçmeyen bir burun tıkanıklığı varsa bunun doğuştan olma ihtimali vardır. Doktorunuza gittiğinizde bu durumu söylerseniz, ‘burun tıkanıklığına ne iyi gelir?’ sorusuna uzman bakış açısıyla yanıt alabilirsiniz ve bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.