Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Bebeğinizin narin cildine üst düzey koruma! Hametan krem pişiğe iyi gelir mi?

0
Pişik, 8.-12. ayları arasındaki bebeklerin yüzde 35’inde görülen bir cilt sorunudur. Yaygın görülmesiyle, annelerin sürekli çözüm arayışında olmasına sebep olur. Bu sorunu bebeğinde yaşayan annelerse çözüm arayışında birçok alternatife rastlarlar.

Yazımızda Hametan krem üzerine olan bilgi ve kullanan annelerin tecrübelerini paylaşmaya çalışacağız.

HAMETAN KREM NE İŞE YARAR? BEBEKLERDE KULLANILIR MI?

Bebeğinizin sağlığı için aklınızda dolaşan çok fazla soru olabilir. Bu sorulardan biri de eminiz ki; “Hametan krem bebeklerde kullanılır mı?” sorusudur. Bir diğeri de “Hametan krem pişiğe iyi gelir mi?” oluyor. Bu yüzden anneleri ve babaları bu konuda bilgilendirmemiz iyi bir fikir olacak. Peki, sizce Hametan krem pişik kremi olarak kullanılır mı?

Bebeklerin konforlu bir yaşam sürdürmelerine engel olan pişik sorunu için Hametan krem uzmanlar tarafından önerilen bir çözümdür. Sarı formu bebeklerde yaygın görülen pişik sorununda uzman tarafından yazılır.

İçeriğinde bulunan Hamamelis virginiana distilatı etken maddesi doku büzücü, iltihap giderici, kanama durdurucu özelliktedir. Bu özellikler sayesinde cilt sorunlarının iyileşmesini sağlar. Mavi yani pomad olan kreme göre daha yağlı bir forma sahip olsa da her ikisi de pişikte kullanılır.

Rujlukiz.com’daki bilgilere göre; bebeklerin pişik problemlerinde bile annelerin severek kullandığı Hametan krem, kesinlikle kortizon içermez. Hametan krem pişik tedavisinde kullanılacaksa doktor tavsiyesi alınmalıdır. Bu krem cildi çok hassas olduğu için bez bölgesi çabuk pişen, kızaran bebekler için dermatolog doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Söz konusu kremin pişik harici ayrıca şu cilt sorunlarında da olumlu etkiler gösterdiği bilinir:

  • Bebek ve küçük çocuklarda pişik sorunu.
  • Yarılmış, çatlamış ve kurumuş cilt bakımı.
  • Emziren annelerin meme ucu bakımı.
  • Kesik ve çizik gibi yüzeysel lezyonların tedavisi.
  • Güneş yanıkları.
  • 2. derece yanıklar.
  • Mavi ambalajlı olan ise sivilce gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Sahip olduğu iyileştirici özelliği yanında güvenli olmasıyla bu krem, bebekler gibi yaşlılarda da alt açma ve yatak yaralarının tedavisinde kullanılır.

HAMETAN KREM CİLDE ZARAR VERİR Mİ?

Öncelikle söylemeliyiz ki; her ilgili anne araştırmacı ve detaycıdır. Ve bebeğinde karşılaştığı her olumsuz koşulda ‘Ben mi yetersiz kalıyorum?’ diye kendimi sorgular. İşte bu etapta Hametan krem ile ilgili tüm bilgileri en ince detayına kadar irdelerler.

Bu kremi, pişik ile zor anlar ve huzursuzluk yaşayan bebeğinizde propektüs yönergelerine göre kullandığınızda hiçbir sorun yaşamazsınız. Zaten genelde uzman hekimler de bu kremin diğerlerine göre daha az yan etkileri olduğunu dile getirirler.

Krem kullanırken günlük olarak 1-2 defa ince tabaka halinde pişik olan bölgeye masaj yaparak sürmelisiniz. Faydalarını da inanın çok kısa sürede göreceksiniz. Ancak bebeğinizin cildi çok hassas ise ve içeriğindeki bileşenlere karşı tolerans geliştiriyorsa durum değişir. Bu durumu uzmana belirtmenizde yarar var. Çünkü alerjik reaksiyona neden olabilir. Ve genelde bu bileşenlerin olmadığı başka bir pişik kremi reçete edilir.

HAMETAN KREM FİYATI 2023

Reçeteli olarak satışa sunulan Hametan krem, pomad ve krem olarak iki farklı formda bulunur. Ambalaj rengine göre sarı ve mavi renkli olarak anılan bu tıbbi ürünler farklı amaçlara hizmet eder. Örneğin mavi ambalajlı olan içeriğindeki çinko bileşeni ile iltihaplı cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan bir pomattır. Dolayısıyla sivilce tedavisinde etki gösterir. Mavi ambalajlı olanın 2023 fiyatı 43 TL şeklindedir.

Sarı ambalaj ile satışa sunulan ise bebek ve küçük çocuklarda görülen pişik sorunlarında yoğun olarak kullanılır. Krem formunda olan bu ilaç, 2023 yılı itibariyle 48.90 TL etiket fiyatı ile satıştadır.

Perakende eczane satış fiyatları olan bu rakamlarla aldığınız bu krem muadil birçok ürüne göre daha düşük fiyatlıdır. Nitekim bebeğinizin alt bakımında diğerlerine göre daha az yan etkiye sahip olması sayesinde de çoğu zaman iyi bir seçimdir.

Son olarak Hametan krem hakkında şunu söyleyebiliriz ki; pek çok anne bebeği büyüyene kadar bu kremden çok fayda istifade eder. Hatta ecza dolabında bebeği büyüdüğü zaman bile bu kremi bulundurmaya devam eder. Çünkü bu krem yanık, çatlak veya kurumuş ciltte ellerinin altında olması gereken bir şifa yurdudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.