Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Barefoot Ayakkabı Nedir? Bebek Gelişimi İçin Neden Önemlidir?

0

Bebeklere ilk adım ayakkabısı almak çoğu anne baba için heyecan vericidir. Zira bu durum, bebeğin aslında geliştiğinin ve önemli bir dönüm noktasına ulaştığının en güzel kanıtlarından biridir. Öte yandan, ilk adım ayakkabısı satın alırken ebeveynlerin çok dikkatli ve seçici davranması gerekiyor. Çünkü bebeğin tüm organları gibi ayakları da henüz gelişme aşamasındadır. Yanlış ayakkabı seçimi, uzun vadede ayak sağlığını olumsuz etkileyebileceği gibi bebeğin duyusal motor becerilerinin ve denge kabiliyetinin gelişmesini de geciktirebilir. Bu nedenle uzmanlar, ayak fizyolojisine uygun olan ayakkabılar tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu noktada ise karşımıza barefoot ayakkabılar çıkıyor. Peki, barefoot ayakabı nedir ve bebekler için neden önemlidir?

Barefoot ayakkabı nedir?

barefoot ayakkabı

Barefoot ingilizce bir kelime olup, çıplak ayak anlamına gelmektedir. Barefoot ayakkabılar ise neredeyse yalın ayak yürüyormuş hissi uyandıran, konforlu ve ayak fizyolojisine uygun ayakkabılardır. Bu ayakkabılar standart ayakkabılardan belli başlı özelliklerle ayrılır. Örneğin barefoot ayakkabıların ön kısmı daha geniş bir tasarıma sahiptir. Bu durumda bebeğin parmakları özgür olacağı için denge kabiliyeti zamanında gelişecektir. Ayrıca barefoot ayakkabıların tabanları daha ince ve esnek bir yapıdadır. Bu da bebeğin farkındalığını artırarak duyusal motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Tüm bu özellikleri nedeniyle barefoot ayakkabılar, bebekler için en iyi ayakkabı seçeneği olarak nitelendiriliyor. Gelin şimdi bebeğiniz için neden barefoot ayakkabı tercih etmelisiniz daha detaylı inceleyelim.

Barefoot ayakkabı bebek gelişimi için neden önemli?

barefoot ayakkabı

Araştırmalar, yeni adım atmaya başlayan bebeklerin mümkün olduğunca çıplak ayakla yürümeleri gerektiğini gösteriyor. Çünkü çıplak ayakla yürümek, bebeklerin ayak gelişimini desteklediği gibi farkındalıklarının artmasına, duyusal motor becerilerinin ve denge kabiliyetinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, mevsim koşulları veya sokakların çıplak ayak için pek de güvenli olmaması gibi sebepler, elbette evin dışında ayakkabı giyinilmesini zorunlu kılıyor. İşte tam da bu noktada ayak fizyolojisine uygun olan ve bebeğin gelişimini olumsuz etkilemeyen barefoot ayakkabılar karşımıza çıkıyor. İşte, barefoot ayakkabıların bebek gelişimi için 3 önemli faydası…

1. Optimum ayak gelişimi sağlar

Doğumdan sonraki ilk aylarda bebeklerin ayak kemikleri yumuşak olur. Bebek büyüdükçe kemikleri sertleşir; eklemleri, bağları ve kasları gelişir. Bu dönemde bebeğe sıkı, sert ve esnek tabanlı olmayan ayakkabılar giydirmek ise ayak gelişimini olumsuz etkileyecektir. Çünkü ayakları doğal bir şekilde gelişmek yerine ayakkabı kalıbına uyum sağlayarak gelişebilir. Bu yüzden uzmanlar, ev dışında ayağın doğal gelişimini destekleyen barefoot ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

2. Duyusal motor gelişimini destekler

barefoot ayakkabı

Bir ayak tabanında yaklaşık 200.000 sinir ucu bulunur. Bu da yürümeyi öğrenmedikleri dönemde dahi bebeklere vücutları ve çevreleri hakkında fikir edinme olanağı verir. Örneğin bebeğin yatağa, parkeye, araba pusetine veya kucağa yalın ayak basması, bebeğin farklı dokuları ve sıcaklıkları tanımasını sağlar. Böylece duyusal motor gelişimleri desteklenir, bebeğin çevresinde olup bitenleri anlamlandırması kolaylaşır. Barefoot ayakkabılar da ince, esnek ve hafif bir tasarıma sahip olduğundan, bebeğin zarar görmeden zemin dokusunu hissedebilmesine olanak tanır.

3. Denge kabiliyetlerinin oluşmasına yardımcı olur

Standart bebek ayakkabılarının çoğunun burun kısmı sıkı ve dar bir tasarıma sahiptir. Bu durum bebeklerin ayak parmaklarının yayılmasını önlediği için dengede kalmalarını güçleştirir. Barefoot ayakkabıların en öne çıkan özelliği ise ayakkabının ön kısmının olabildiğince geniş olmasıdır. Bu durumda ayak parmakları özgür olacağı için bebeğin denge kabiliyeti tam zamanında gelişecektir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Doğada Çıplak Ayakla Yürümenin İnsan Sağlığı Üzerindeki 5 Olumlu Etkisi

Kaynak: 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.