Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Banyo Tadilatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0

Temizlik ve bakım açısından en az mutfak kadar özen ve dikkat gerektiren banyolar, sürekli olarak su ve neme maruz kalmaları nedeniyle zaman içerisinde yenilenme veya tadilat ihtiyacı duyabilmektedir.  Banyo yenilemek pahalı ve göz korkutucu bir iş olsa da, sonunda gülen siz olacaksınız. En son mobilya trendlerine göre döşenmiş temiz bir banyo tadilatından sonra iyi bir ruh hali içinde olacaksınız.

Güzel, bakımlı ve göz alıcı bir banyo doğal olarak herkesin dikkatini çeker. Bu nedenle banyonun yenilenmesi gerekiyor. Evin her köşesinde olduğu gibi banyoda da dekorasyonuna özen gösterilmelidir.  Banyonuzu yenileyerek hem ferah hem de kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Küçük bir banyonuz varsa, bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Banyonuzu doğru bir şekilde dekore ederek ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle banyo tadilatı oldukça basit bir işlem haline gelmiştir.  Bazı banyo tasarımları sizi kendinize çekecek kadar güzeldir. Özellikle cam tasarımları herkesten tam not aldı.

Banyonuzu yenilerken açık renklere önem veriyorsanız banyonuz ferah ve ferah görünecektir. Bu nedenle küçük banyosu olan kişiler banyolarını döşerken mutlaka açık renkler kullanmalıdır. Renkli bir duş için küvet ve duş teknesi tercih ederek herkesin beğeneceği bir banyoya sahip olabilirsiniz. Bu yılın trendi olan ahşap ürünler banyolarda sıkça tercih ediliyor. Aslında dekorasyon trendinin vazgeçilmezi olan kullanılmış ahşap ürünleri bulabilirsiniz. Kullanılmış banyo dolaplarının ya da ikinci el banyo ürünlerinin altında şu anda mağazalarda bile bulamadığınız parçaları bulabilirsiniz.

Ahşap banyolar genellikle farklı bir hava yakalamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Ahşap banyolar ile bulunduğunuz ortamı kolayca güzelleştirebilir ve modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.  Banyolarınızı beğenmiyorsanız bir tadilat ile kolayca modern bir görünüm yaratabilirsiniz. Banyo yenileme işlemi tamamen sizin isteklerinize bağlıdır. Banyoyu yenilerken hangi işin yapıldığı, banyonun ne kadarının yeniden yapıldığı ve işçilik maliyeti de oldukça önemli konulardır. O halde banyonuzu profesyonellere emanet edin.

 

Banyo Tadilatı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyo tadilatı öncesinde tüm aşamalar ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken noktalar; doğru malzeme seçimi, banyonun hem duvarlarında hem de zemininde kullanılan malzemeler, zemin etüt ekipmanı, su geçirgenliği ve yapıştırıcılarla izolasyon gibi malzemelerin kalitesi olarak sıralanır.  Ayrıca maliyet konusu da çok önemli bir konudur.

Doğal Taş Tercihi

Banyolarda genellikle doğal taş kullanılmaktadır. Bu durumun temel sebebinin zeminin ıslak olması olduğunu söyleyebiliriz. Doğal taşlar dayanıklılık ve ıslak zemin açısından büyük önem taşımaktadır.  Doğal taş yerine ahşap zeminlerde kullanabilirsiniz. Aslında bu durum tamamen sizin tercihiniz diyebiliriz.

 

Banyo Mobilyalarını Değiştir

Banyo tadilatı öncesi mobilyaların değişimi, boyanması ve komple değiştirilmesi ile ilgili bir çok soruya ve masrafa cevap vermeniz gerekmektedir. İkinci el banyo mobilyalarına bakmadan nihai kararınızı vermeyin.

 

Doğru Sırayla Planlama

Banyoda ne gibi değişiklikler yapıldığı çok önemlidir. Özetle, banyo tadilatı ile ilgili tüm süreçler uygun şekilde tanımlanmalıdır. Öncelikle banyoda yapılacak müdahalelerin belirlenmesi ve buna göre maliyetlerin hesaplanması önemlidir. Böylece bütçenizi zorlamadan banyonuzu plana göre yenileyebilirsiniz.

 

Su Eğiminin Hesaplanması

Banyolarda su tahliye eğimleri çok önemlidir. Duş sırasında veya sonrasında toprağın giderden dışarı akması gerekir. Tam tersi olduğunda banyonuzda su birikir.

 

Farklı Tipte Duş Sistemleri

Banyonuzu yenilerken mevcut duş sistemini mi yoksa yenisini mi kullandığınıza çok dikkat etmelisiniz.  Basınçlı, geniş başlı veya yağmur tanelerinden birini seçebilirsiniz.

 

Banyo Tadilatı Sırasında Neler Yapılır?

Banyo tadilatı söz konusu olduğunda dış görünüş kadar estetiğe de önem verilmelidir. Aynı zamanda iç mekan montaj süreçlerine de çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bir banyo tadilatının birkaç ön aşamadan oluştuğu söylenebilir. Aydınlatma ve elektrik, izolasyon ve sıva, su tesisatlarının yenilenmesi, fayansların kırılması gibi konular banyo tadilatlarının odak noktası olarak bilinir. Banyo, bir evin düzenli ve temiz olduğunu gösteren alanlardan biridir.

Bu nedenle banyonuzun tadilata ihtiyacı varsa mutlaka yaptırın. Evin en önemli alanlarından biri olan banyo tadilat aşamalarını aşağıda listeledik.

 • Su ve elektrik tesisatı eski ise yenilenmesi
 • Fayanslar çıkarılıp veya duvarların kazınması
 • Banyo tavanını ve zeminin değiştirilmesi
 • Kapı kollarını ve eşiklerinin değiştirilmesi
 • Banyo armatürlerinin takılması
 • Lavabo, duşakabin ve duş alanı, banyo dolaplarının tamir edilmesi
 • Asma tavan yapımı
 • Doğalgaz, su ve elektrik tesisatı tamamlandıktan sonra kontrolleri eksiksiz olarak yapılması
 • Zemine tesviye şapı atılması
 • Zemin karo ile kaplanmışsa, bunlar kaldırılmalı, eğim beton ile hesaplanmalı ve beton tesviye edilmesi
 • Fayanslar kırılırsa, tesisatın yeniden yapılması veya değiştirilmesi
 • Duvarlar boyanmayacaksa dilediğiniz malzeme ile duvarı süsleyebilirsiniz.
 • Şifon, klozet montajına dikkat edilmesi
 • Duvarların ve tavanların aydınlatışması

 

Banyo Tadilatı Neden Gereklidir?

Uzun süredir kullandığınız banyo zevkinize uygun olmayabilir veya kullanışlılık açısından çok zayıf olabilir. Birçok nedenden dolayı banyo tadilatı yaptırabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken tek bir önemli nokta var. Banyo dekorasyonu ile komple tadilat için verilen işçilik oranları arasında ücretlerde tutarsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Fayansların üzerine fayans döşeyebilirsiniz, böylece banyo tadilat ücreti çok masraflı olmaz. Bu da fiyat açısından size fayda sağlar. Tabii bunun masif karolar için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Fayansların kırılması durumunda, önce oyun zeminindeki seramik kaldırılmalıdır. Bu işlem için öncelikle gerekli tüm kontrollere sahip olmanız gerekmektedir.  Sertleştikten sonra dolgu astarı kullanılarak seramik karolarla döşenmelidir.

Banyo Tadilatı Fiyatları

Fiyatlandırma  banyo tadilatı için maliyet hesaplamalarına dayanmaktadır. Bu maliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fayansların yanı sıra, varsa zemin ve duvarların kırılması
 • Banyoda havalandırma montajı
 • Duşakabin yapımı için malzeme maliyetleri
 • Tavanı metal asma ile yaparsanız, alan maliyet açısından sizi zorlayabilir
 • Özel duş sistemi seçimi
 • Klozet yapmak için malzemeler
 • Sıhhi tesisat ve elektrik tesisatlarının tamamen sökülmesi ve yeniden kurulması

 

Banyo rafları, dolapları gibi alanların yapımı ve malzemelerinin oldukça maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Burada özellikle kullanılan malzemelerle dekorasyon fiyat açısından cebi yakabilir.  Ancak banyo tadilatı fiyatlarının eve ve bütçeye göre değişir. Banyo tadilatı sonrası dekorasyon yaparken kullanılmış banyo ürünlerine göz atmayı unutmayın.

Bu yazılara da bakın:

L Şeklindeki Masalar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

En Güzel Home Office Dekorasyon Fikirleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.