Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Asla Birlikte Tüketmemeniz Gereken 8 Besin

0

Beslenme alışkanlıklarının sağlık üzerindeki etkisi bugün son derece iyi bilinen bir gerçek. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmenin giderek zorlaştığı modern zamanlarda, tükettiğimiz besinler bir hayli önemli. Bununla birlikte gerçek anlamda sağlık bir yaşam sürebilmek için hangi besinleri hangi besinlerle birlikte tüketmek gerektiğini de bilmek gerekiyor. Çünkü bazı durumlarda, normal şartlarda oldukça sağlıklı olduğu söylenen iki farklı besini bir arada tüketmek, çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Kısacası “yiyecek kombinasyonlarınız” sağlığınız üzerinde sandığınızdan daha büyük bir etkiye sahip olabilir. İşte asla birlikte tüketmemeniz gereken besin kombinasyonları.

1. Ekmek ve reçel

Sıcak bir dilim ekmeğin üzerini kaplayan reçel, bazı insanların kahvaltıdaki favori besini olabilir. Ancak geleneksel kahvaltılarımızda da yer alan bu ikili bir araya geldiğinde ne yazık ki hiç de sağlıklı bir kombinasyon oluşturmuyor. Çünkü ekmek ve reçel ikilisi, protein ve yağ bakımından düşük, karbonhidrat bakımından ise yüksek bir değere sahip.

Şeker oranı son derece yüksek olan reçel, kısa süre sonra acıkmanıza neden olur. Sindirim sistemi için neredeyse hiçbir faydası bulunmayan, işlenmiş undan yapılan ekmek ise tüketildikten bir süre sonra şekere dönüşür. Bu nedenle kahvaltınızı reçel ve ekmek ikilisi ile geçiştirirseniz, kısa bir süre sonra acıkmanız oldukça muhtemeldir.

2. Fasulye ve peynir

Fasulye ve peynir ikilisi, özellikle Meksika mutfağının en sevilen ikilileri arasında. Üstelik iki besin de vücut sağlığı açısından oldukça değerli. Ancak uzmanlara göre bu iki besini birlikte tüketmek pek de mantıklı bir fikir değil. Çünkü protein bakımından yüksek değere sahip olan bu besinler, birlikte tüketildiğinde bazı ciddi sindirim sorunlarına neden olabilir.

3. Hamburger ve patates kızartması

Hamburger ve patates kızartması, söz konusu fastfood olduğu zaman ilk akla gelen yiyecekler arasında. Üstelik bu leziz ikilinin, dünya genelinde milyonlarca insanın en sevdiği yemek kombinasyonlarından biri olduğunu da söylemek mümkün. Ancak ne yazık ki hamburger ve patates kızartması, yan yana gelmesi en tehlikeli olan besinler listesinin üst sıralarında bulunuyor.

Uzmanlara göre hamburgerin yanında patates kızartması veya patates kızartmasının yanında hamburger yemek, yalnızca vücudunuza daha fazla karbonhidrat girmesine neden oluyor. Üstelik bu lezzetli menü, kan şekerinizin de yükselmesine sebebiyet veriyor.

Bu leziz fakat tehlikeli kombinasyonun cazibesinden kurtulamayanlar için ise uzmanların sunduğu alternatif bir yol var. Buna göre hamburgerin yanında patates kızartması tüketmektense, iki tane hamburger yemek çok daha iyi! Uzmanlar, bu tercih sayesinde öğününüzün daha dengeli hale geleceğini ifade ediyor.

4. Pizza ve kola

Muhtemelen pizza ve kola ikilisi de tıpkı hamburger ve patates kızartması gibi, milyonlarca insanın en sevdiği yemek kombinasyonları arasında. Ancak bu ikiliyi sık sık birlikte tüketiyorsanız ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Çünkü kola, yüksek oranda şeker içerir. Pek çok uzmana göre ise yüksek şeker, modern beslenme alışkanlıklarının en tehlikeli unsurlarından. Modern pizzalar ise çoğunlukla rafine hamur ve işlenmiş malzemelerden yapılıyor. Yani bu ikilinin bir araya geldiği zamanlarda sağlıklı bir beslenmeden söz etmek mümkün değil. Yine de bu ikiliyi birlikte tüketmekten vazgeçemeyenler için uzmanlar kolayı limonlu soda ile, hazır pizzaları ise evde yapılan görece daha sağlıklı pizzalar ile değiştirmeyi öneriyor.

5. Domates soslu makarna ve peynir

Domates soslu makarna, İtalya’nın insanlığa sunduğu en lezzetli şeylerden biri. Ancak yüksek bir karbonhidrat deposu olan bu yemek, kan şekerinin yükselmesine ve daha sonra insülin seviyesinin düşmesine neden olabilir. Bu durum ise genellikle yorgunluğa ve halsizliğe sebep olur. Uzmanlara göre domates soslu makarnanızın üzerine ekleyeceğiniz peynir, tabağınızın çok daha lezzetli bir hale gelmesini sağlasa da işleri daha tehlikeli hale getiren en önemli unsurdur.

6. Portakal suyu ve süt

besin

Bazılarına göre kahvaltı sofralarının vazgeçilmez içecekleri çay veya kahve. Ancak kahvaltıda portakal suyu ile sütten vazgeçemeyenler de var. Üstelik bu iki içecek bazıları için güzel bir güne başlamanın da ön koşulu. Fakat bilim insanları, süt ile portakal suyunu aynı anda tüketmenin büyük bir hata olduğu kanaatinde.

Çünkü portakal suyu, asidik yapısı nedeniyle midenizdeki sindirim enzimlerinin yapısını değiştirebilir. Süt ise sindirimi son derece zor olan bir besindir. Bu nedenle pek çok uzman, bu iki içeceğin aynı anda tüketilmesini tavsiye etmiyor.

7. Et ve patates

besin

Et ve patates, ilk bakışta oldukça sağlıklı bir kombinasyon gibi görünebilir. Ancak gerçek bu değil. Çünkü bazı uzmanlara göre protein ve nişasta güçlerini birleştirdiklerinde, çeşitli sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir.

8. Muz ve süt

besin

Herhangi bir insanı muz ve süt kombinasyonunun “sağlıksız” olduğuna inandırmak kolay olmayabilir. Fakat ne yazık ki bilim insanlarına göre bu iki besin, birlikte tüketilmemeli. Üstelik bu ikili, sağlığınızı pek çok farklı açıdan olumsuz etkileyebilir.

Örneğin bazı uzmanlara göre muz ve süt kombinasyonu, özellikle yoğun olarak tüketildiğinde tüketen kişide kalori alımının hızlanmasına ve kilo alımına neden olabilir. Bununla birlikte uzmanlar, bu iki besin maddesinin birlikte tüketilmesi halinde “toksik” hale gelebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: 1 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.