Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Arjinin Zararları Nelerdir? Arjinin Kimler Kullanamaz?

0

Bazı savunucular, vücuttaki kan akışını iyileştirerek, L-arginin’in göğüs ağrısı (anjina), yüksek tansiyon, bacak krampları erektil disfonksiyon (ED) ve tıkalı arterlere bağlı zayıflık (aralıklı topallama olarak bilinen bir durum ) gibi kalp rahatsızlıklarına yardımcı olabileceğini iddia etmektedir. .

Bazı insanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek, atletik performansı artırmak, ameliyattan sonra iyileşme süresini kısaltmak ve kilo kaybını desteklemek için L-arginin kullanır. L-arginin ayrıca vücut geliştirme için de kullanılır.

L-arginin’in interstisyel sistit ve preeklampsiye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var.

Bu noktada, L-arginin’in potansiyel faydalarını test eden birkaç klinik çalışma vardır. İşte mevcut araştırmadan elde edilen birkaç bulguya bir göz atın:

Erektil Disfonksiyon

Bazı araştırmalar, L-arginin takviyelerinin ED olarak da bilinen erektil disfonksiyonu olan erkeklere fayda sağlayıp sağlayamayacağını incelemiştir. Arjinin cinselliğe etkisi olarak, L-argininin nitrik oksidi arttırdığı ve karşılığında penisi besleyen kan damarlarını çevreleyen kasları gevşettiği düşünülmektedir. Sonuç olarak, penisteki kan damarları genişleyerek kan akışını artırarak ereksiyonun korunmasına yardımcı olabilir.

2017’de yapılan bir çalışmada, erektil disfonksiyonu olan kişilerde L-arginin ve L-sitrulin (başka bir amino asit) seviyeleri ölçüldü. Araştırmacılar, erektil disfonksiyonu olan erkeklerde, ED olmayanlara göre her iki amino asidin seviyelerinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Erkeklerde Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri adlı yazı dizinimiz de ilginizi çekebilir.

Kalp Hastalığı

L-arginin’in kalbi koruyabileceğini ve kalp hastalığı olan insanlara fayda sağlayabileceğini öne sürenler mevcut ancak Journal of the American Medical Association’da 2006’da yayınlanan bir araştırma, arginin’in 60 yaşındaki insanlarda kan damarı sertliğini veya kalp fonksiyonunu iyileştirmediğini buldu. Dahası, araştırmacılar “arginin’in enfarktüs sonrası daha yüksek ölüm oranıyla ilişkili olabileceğini” buldular.

2016 yılında yayınlanan daha fazla araştırma, arginin takviyesinin kalp hastalığı riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Daha fazlasını öğrenene kadar, L-arginin takviyeleri kalp hastalığı tedavisi olarak önerilemez.

Beslenme Tedavisi

L-arginin’i bir omega-3 yağ asidi ve nükleotitlerle kombinasyon halinde almanın, iyileşme süresini azalttığı, enfeksiyona karşı koruduğu ve ameliyattan sonra yara iyileşmesini desteklediği keşfedilmiştir. Ek olarak, diğer takviyelerle kombinasyon halinde, kanserli kişilerde yağsız vücut kütlesini artırmak için de kullanılmıştır.

L Arginin Yan Etkileri

L-arginin hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, şişkinlik, ishal, gut, kan anormallikleri, alerjiler, hava yolu iltihabı, astım semptomlarının kötüleşmesi, azalmış insülin duyarlılığı ve düşük tansiyon gibi bir dizi yan etkiye neden olabilir.

Daha yüksek dozlarda L-arginin mide asidini artırabilir, bu nedenle mide ekşimesi, ülser veya ilaçların neden olduğu sindirim rahatsızlığını da kötüleştirebilir. Ek olarak, L-arginin uçuklu kişilerde semptomları şiddetlendirebilir.

Arjinin zararları
l arjinin

L-arginin, tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları veya erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Diyabetiniz veya kalp hastalığınız varsa, L-arginin almaktan kaçının. Bazı araştırmalar, kronik L-arginin takviyesinin insülin duyarlılığını azaltabileceğini bulmuşken, diğerleri hiçbir etki bulamamış veya insülin duyarlılığını artırmıştır.

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli? | Şeker Hastaları İçin Diyet Listesi adlı yazı dizinimizi de merak ediyorsanız, mavili alana tıklamanız yeterli.

Diğer birçok takviyede olduğu gibi, L-arginin hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi durumları olan veya ilaç kullananlarda güvenlik açısından test edilmemiştir.

Sedimantasyon Yüksekliği Zararları Nelerdir? Sedimantasyon Kaç Olmalı?

Glutatyon Nedir? Glutatyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kas Yapmak İçin Beslenme Programı Nasıl Olmalı? Kas Yapmak İçin Ne Yemeliyiz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.