Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Argan Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0

Saymakla bitmeyen faydaları ile beraber pek çok alanda kullanılabilen Argan yağını yakından tanımaya ne dersiniz? Yüz yıllardır yetişen Argan ağacından elde edilmiş bu şifalı yağ cilde ve saça pek çok fayda sağlamakta. Yaraların iyileşmesinden sindirim sitemi düzenlemesine kadar bilinen Argan yağı nedir, nerelerde kullanılır, bu yağ nasıl elde edilir, yağın sağladığı yarar ve zararlar nelerdir, gelin hep beraber inceleyelim.

Argan Yağı Nedir?

Argan ağacından elde edilen Argan yağı pek çok derde deva niteliği taşımaktadır. Bünyesinde barındırdığı vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin olan Argan yağı, cilt, saç ve sağlık problemlerine oldukça fayda sağlamakta.

Yağının sürülmesi ile beraber pek çok fayda sağladığı bilinen Argan’ın doğrudan tüketilmesi de pek çok derde şifa olur. Argan yağı bünyesinde, linoleik ve oleik gibi pek çok yağ asidi barındırır. Son derece güçlü bir yağ olan Argan yağı, yüz, el, ayak, tırnak, saç, cilt ve daha pek çok alanda son derece olumlu etki yaratan bir yağdır. Argan yağı yemek pişirme esnalarında da kullanılabilen bir yağdır.

Argan Yağının Kullanım Alanları Nerelerdir?

Pek çok alanda kullanılan Argan yağı, sağladığı faydalar ile de gittiği her yere güzellik götürmekte. Peki Argan yağının kullanım alanları genellikler nelerdir, gelin beraber inceleyelim.

Argan Yağının Saç Bakımında Kullanımı

Saçlara son derece fayda sağlayan Argan yağını düzenli aralıklar ile saç derinize ve saç uçlarınıza uygulamanız dâhilinde kısa sürede verimli bir sonuç alacaksınız. Özellikle daha fazla verim alabilmek için bu bakımı gece uyumadan yapıp sabaha kadar bekletebilirsiniz. Argan yağı ile yapacağınız bu bakım yıpranmış ve sağlıksız görünen saçlarınızı kısa sürede daha sağlıklı ve parlak bir görünüme ulaştıracak.

Saç Şekillendirmede Kullanımı

Saçına kolay şekil verebilmenin yöntemlerinden biri olan bu durum ile kuru olan saçlarınıza, elinize dökmüş olduğunuz birkaç damla Argan yağı ile şekil verebilmeniz son derece kolay ve mümkün. Saçlarınıza doğal bir parlaklık sağlayan Argan yağı aynı zamanda saçınızın kabarıklığını da azaltmaya yarayacak.

Saç Nemlendirmede Kullanılır: Duş sonrası saçınız henüz kurumadan, birkaç damla Argan yağını saçınızın uçlarından derinize doğru masaj yaparak uygulamanız da son derece etkili bir tedavi yöntemi olacak.  Saçınıza uygulamış olduğunuz Argan yağı sonrasında, saçınızı tekrar yıkamanıza gerek kalmaz. Kısa sürede Argan yağını emen saçınız, yine kısa sürede etkisini de gösterecek diyebiliriz. Aşırı derecede ısıl işleme maruz kalmış saçlar için bu uygulama son derece etkili ve verimli bir sonuç yaratacak.

Argan Yağının Cilt Bakımın Kullanımı

Çatlak Onarımında Kullanılır: Yukarıda da birkaç kez değinmiş olduğumuz gibi Argan yağının nemlendirici bir etkisi mevcut. Cilt tarafından hızlı bir biçimde emilen Argan yağı, vücutta meydana gelmiş olan çatlaklara karşı son derece etkili bir çözüm olacaktır. Özellikle hamile kadınlar da, doğum sonrası oluşmuş olan çatlakları önlemede Argan yağını sıklıkla kullanırlar. Yine aynı şekilde sıcak yaz mevsiminde kurumuş olan cildimizi, gerekli nemine ulaştırmak için de Argan yağının şifalı faydalarından yararlanabiliriz.

Yüz Maskelerinde Kullanılır: Türlü karışımlar ile elde etmiş olduğunuz maskeyi yüzünüze uygulamanız dahilinde cildinizdeki yenileşmeyi tez vakitte fark edeceksiniz.

Nemlendirici Toniklerde Kullanılır: Kullanmış olduğunuz toniğin içerisine ilave etmiş olduğunuz Argan yağı, nem oranını son derece artıracaktır.

Yüzü Nemlendirmede Kullanılır: Argan yağı ile yüzünüze yapmış olduğunuz masajların da etkisini kısa sürede göreceksiniz. Argan yağı, kuru olan cildinizi çok kısa bir süre gerekli nemine ulaştırarak, cildinizin yenilenmesine ve parlamasına olanak sağlayacak.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz seçenekler artırılabilir, bunlarla beraber pek çok alanda kullanılabilen Argan yağının kullanım alanları ve faydaları saymakla bitmez.

Ardan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Uzmanlar Argan yağının bünyesinde barındırmış olan değerli mineral ve vitaminleri kaybetmemesi için, bu yağın doğal ve sağlıklı yöntemler ile elde edilmesini tavsiye etmekte. Argan yağı genelde şu şekilde elde edilir:

 • Yetiştiği bölgelerde insanlar Argan ağacından, Argan meyvelerini toplarlar.
 • Ardından bu meyveler kırılır ve içindeki çekirdek elde edilir.
 • Ortaya çıkan bu çekirdekler ateşte güzelce kavrulur.
 • Kavurma işlemi de gerçekleştikten sonra, bu çekirdekler kırılıp güzelce öğütülür.
 • Ezilmiş olan çekirdekler, su ilave edilerek karıştırılmaya başlanır.
 • Yaklaşık iki gün kadar süren bu işlem sonrasında organik bir o kadar da şifalı Argan yağı elde edilmiş olur.

Argan Yağının Faydalar Nelerdir?

Dünyanın her yerinde yaygın bir kullanıma sahip olan Argan yağının faydaları da saymakla bitmez niteliktedir. Cilt sağlığından saç sağlığına kadar pek çok alanda kullanılan ve kullanıldığı alanlara da pek çok fayda sağlayan Argan yağının faydaları şunlardır:

 • Bünyesinde bol miktarda E vitamini barındıran Argan yağı, sivilce, akne ve siyah noktaların oluşumunu engeller ve izlerini de kısa sürede ortadan kaldırmaya yarar.
 • Kuru bir cilt ve saç yapısına sahip olan bireyler, Argan yağı ile bu problemleri ortadan kaldırabilir.
 • Argan yağı yaşlanma sürecini geciktirir ve ciltteki kırışıklıkları en aza indirerek bu kırışıklıkların oluşumunu da son derece büyük oranda engeller.
 • Argan yağı kolesterol oranını düşürmeye yarar ve damar, kalp rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Saçlarınızın sağlıklı bir biçimde uzamasını ve aşırı parlaklık kazanmasını sağlar.
 • Argan yağı, cilt sağlığına son derece etkilidir.
 • Kalp ve damar hastalıklarını ortadan kaldırmaya yarayan Argan yağı, yüksek tansiyona da son derece iyi gelmekte.
 • Çatlayan dudaklara fayda sağlayan Argan yağı, bu çatlakları ortadan kaldırarak pürüzsüz bir görünüm elde etmemize olanak sağlar.
 • Hassas tırnak yapısına sahip olan bireylerin tırnak yapılarını güçlendirmeye yarayan Argan yağı, tırnaklarda meydana gelen enfeksiyonlarında önüne geçer ve tırnak rengini de artırır.
 • Argan yağı obezite hastalıklarına da son derece fayda sağlar, bu rahatsızlık ile savaşır.
 • Kalp dostu olan Argan yağı, damar ve kalp rahatsızlığı riskini ortadan kaldırmaya yarar.
 • Kanser hücrelerinin oluşumunu engellemeye yarayan Argan yağı, çeşitli kanser hastalıkları ile de mücadele eden şifalı bir yağdır. Bununla beraber Argan yağının tümör oluşumunu da engellediği bilinmekte.
 • Argan yağı sindirim sistemini düzenler ve bu vesile ile mide rahatsızlıklarını da ortadan kaldırmayı sağlar. Bu durum da sindirimin kolaylaşması, vücudun enerjisinin artırmasını ve kilo verilmesi ile beraber daha sağlıklı bir vücuda erişebilmeyi sağlar.
 • Argan yağı karaciğer problemlerini de ortadan kaldırarak, sağlıklı bir karaciğer ortamı yaratır.
 • Ciltte meydana gelmiş olan yara ve yara izlerini onarmaya yarayan Argan yağı, bu yaralardan ortaya çıkan enfeksiyon ve iltihap oluşumlarını da ortadan kaldırır.

Argan Yağının Saça Faydalar Nelerdir?

Diğer alanlarda olduğu gibi saç sağlığına da son derece yararlı olan bu şifalı bitkinin saça faydaları işte şu şekildedir:

 • Saç hastalıklarını önleyerek, saçın sağlıklı bir biçimde uzamasını sağlar.
 • Saçının kuruluğundan şikayetçi olan bireyler, gönül rahatlığı ile Argan yağını kullanabilir. Argan yağı çok kısa bir sürede kurumuş olan saçlarınıza gerekli olan nemi sağlayacak.
 • Saç derinizde meydana gelen kepek oluşumunun önüne geçerek engeller.
 • Argan yağı saç hücrelerini onarır, ölü hücreleri atar ve yeni hücrelerin oluşumunu sağlar.
 • Cansız görünen saçlara canlılık ve doğal parlaklık getirir.
 • Koparak dökülen saçların dökülmesini önleyen Argan yağı, saçların gürleşmesini de sağlar.
 • Argan yağının yıpranmış olan saçlara da son derece iyi gelir, düzenli kullanılması dahilinde saçlarınız eski sağlığına kavuşur.

Argan Yağının Cilde Faydalar Nelerdir?

Uzman kişilerin Argan yağının ciltte oluşan enfeksiyonlara, belirli cilt hastalıklarına ve daha pek çok cilt problemlerine son derece iyi geldiğini söylemekte, bunlar:

 • Akne izlerini ortadan kaldıran Argan yağı, sivilce, akne ve siyah noktaların oluşumunu da engeller.
 • Argan yağı, sedef hastalığı ve egzamaya son derece iyi gelir.
 • Yaşlanmayı geciktirdiği bilinen Argan yağının, kırışıklıklara da son derece iyi geldiği bilinmekte.
 • Cildin ölü derilere atarak, yeni hücrelerin oluşmasına vesile olan Argan yağı, cildin daha sağlıklı görünmesini de sağlar.
 • Argan yağı göz çevresinde oluşan ince çizgileri onarıp, yenilerinin oluşumunu engellemeye çalışır.
 • Yine göz çevresinde oluşan, göz altı torbalarına Argan yağı son derece iyi gelir.
 • Cildin gözeneklerini açarak hava almasını sağlayan Argan yağı, cilt üzerinde oluşacak enfeksiyon ve iltihapları da engeller.

Argan Yağının Zararlar Nelerdir?

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda Argan yağının yok denilecek kadar zararı olduğu tespit edilmiş. Her şeyin fazla kullanılmasının zarar verebileceği gibi, Argan yağının da haddinden fazla kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bunun dışında herhangi bir sağlık probleminiz var ya da vücudunuz hassas ise doktorunuza danışmanızda büyük önem var.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda dünyanın her bir yanında yaygın bir biçimde kullanılan Argan yağının sağladığı faydalara detaylı bir biçimde değinmeye çalıştık. Yukarıda belirtilen durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız gönül rahatlığı ile Argan yağını kullanabileceğinizi bilin. Herhangi bir sağlık probleminiz ya da cilt hassasiyetiniz var ise bir uzmana danışmaya da özen gösterin. Sağlıklı günler!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.