Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Anneler Günü Hakkında 8 Gerçek

0
Annelik, antik dönemlerden beri kutsal kabul ediliyor. Aslında bize hayat veren bu kadınları onurlandırmak için bir gün yetmez, yine de bu özel günde elimizden geldiğince annelerimizi mutlu etmeye çalışıyoruz. Anneler Günü, Batı ülkelerinde 1914 yılından beri resmi olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise ilk resmi Anneler Günü 9 Mayıs 1955’te kutlandı. Bazı gelenekler farklı olsa da neredeyse her ülke bu özel günü kutluyor. Anneler Günü yaklaşırken, size bu gün hakkında 8 ilginç bilgiden bahsetmek istedik.

Annelerine henüz hediye almadıysanız şu yazımıza bakabilirsiniz:

Her Bütçeye Uygun Bir Ürün Var! Anneler Günü’nde Alabileceğiniz 15 Hediye Önerisi

1. Anneler Günü’nün kutlanmasını ilk kez ünlü bir şair önerdi

Anneler

1870 yılında Anneler Günü’nün kutlanmasını öneren ilk kişi, “Cumhuriyet Savaş İlahisi”nin yazarı Julia Ward Howe adında bir şairdi. Howe, bu sırada Boston’da yıllık etkinlikler düzenledi ve “Anneler Günü Bildirisi” adında bir bildiri yayınladı. Ancak, tüm çabalarına rağmen, o zamanlar “Anneler Günü” resmiyet kazanmadı.

2. Anneler Günü’nün kurucusu Anna Jarvis, bu günün ticarileştirilmesine karşı çıktı

Anneler

Julia Ward Howe anneler için bir gün önermiş olsa da onun çabaları başarılı olamamıştı. Resmi olarak annelere bir gün kazandıran kişi Anna Jarvis’tir. Onun çabaları sayesinde 1914 yılında Anneler Günü, Batı Virginia’daki yoksul anneler için bir tatil olarak kutlandı. Ancak, birkaç yıl sonra Jarvis, günün ticarileşmesinden rahatsız oldu ve iptal edilmesi için bir imza kampanyası başlattı.

3. İnsanlar, Mayıs ayının ikinci pazar günü telefonda çok fazla zaman harcıyor

Anneler

2020 yılında, Anneler Günü’nde telefon aramaları yüzde 13, mesajlar ise yüzde 25 arttı. Bu artış, 1,75 milyar dakikalık telefon görüşmesi ve 6 milyar kısa mesaj demek. Bunun nedeni muhtemelen yaşanan sosyal izolasyon. Ancak diğer yıllarda da Anneler Günü’nde telefon konuşmaları ve mesajlar artıyor.

4. Restoran sektörü için yılın en yoğun günüdür

Anneler

Anneler Günü restoran sektörü için yılın en yoğun günlerinden biridir. Bu özel günde yaklaşık 80 milyon yetişkin, dışarıda yemek yemeyi tercih eder.

5. Çiçek endüstrisi, Anneler Günü’nün en büyük kazananı

Karanfiller, eskiden Anneler Günü’nü sembolize ediyordu. Çünkü İsa peygamber çarmıha gerildiğinde annesi Meryem’in gözyaşlarının karanfile dönüştüğüne inanılıyordu. Bu gelenek ortadan kalkmış olsa da annelerin yüzde 74’ü bu özel günde sevdiklerinden çiçek almaya devam ediyor.

6. Neredeyse dünyadaki bütün ülkeler Anneler Günü’nü kutluyor

Birçok ülkede Anneler Günü’nün bir versiyonu kutlanıyor, ancak gelenekler ülkelere göre değişim gösteriyor. Örneğin Tayland’da annelerin onuruna yasemin dağıtılan geçit törenleri düzenlenir; Etiyopya’da bol yemeğin olduğu ve şarkıların söylendiği üç günlük bir festival sırasında kutlanır.

7. Dünyada milyarlarca anne var

2022’de dünya çapında 2,2 milyar anne vardı. Kutlamalar sırasında ortaya çıkacak yoğunluğu bir düşünün!

8. İnsanlar Anneler Günü’nde Babalar Günü’nden daha fazla harcama yapıyor

Örneğin geçtiğimiz sene Amerika’daki insanlar, Anneler Günü’nde 245,76 dolar, Babalar Günü’nde ise ortalama 171,79 dolar harcamışlar. Türkiye istatistiklerini bilemiyoruz, ancak muhtemelen bizim ülkemizde de durum böyledir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.