Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Aloe Vera Nedir, Aloe Vera Faydaları Nelerdir

0

Aloe Vera , sıcak ve kuru iklimlerde yetişebilen kaktüs benzeri çok yıllık bir bitkidir. Tarihte Aloe Vera kullanımı, cilt rahatsızlıkları, yara iyileşmesini desteklediği ve kelliği iyileştirdiği düşünülmüştür.

Teksas, New Mexico, Arizona ve California’nın güney sınır bölgeleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki subtropikal bölgelerde yetiştirilebilmektedir.

 

Aloe topikal olarak (cilde uygulama ) ve ağızdan kullanılır. Aloe Vera’nın topikal kullanımı akne, liken planus (ciltte veya ağızda kaşıntılı bir kızarıklık), oral submuköz fibroz, (Ağız içinde iltihap) , yanıklar ve cilt hastalıkları için kullanılmaktadır.

Aloe Vera’nın oral kullanımı, kilo kaybı, diyabet, hepatit ve iltihaplı bağırsak hastalığı ( Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bağırsak iltihabının neden olduğu hastalık) için takviye olarak kullanılabilmektedir.

Aloe Vera’nın Faydaları Nelerdir ?

Aloe’ Vera’nın insanlarda sağlık için kullanılan bir besin takviyesi veya cilde uygulanan bir ürün olarak faydalarını araştıran çalışmalar vardır .

Klinik araştırmalar, günde iki kez Aloe Vera bazlı bir jelin topikal uygulamasının (tıbbi sabun ve tretinoin içeren kremlerle birlikte) sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir.

Araştırmalar, Aloe Vera jelinin topikal uygulamasının yanık iyileşmesini hızlandırdığını görmüşlerdir. Aloe vera ile tedavinin yanıklardan kaynaklanan ağrıyı azaltabileceğine dair kanıtlar da vardır.

Araştırmalar, Aloe Vera’nın topikal kullanımının herpes simplex (Uçuk), liken (Deride belirli bölgelerde, kaşıntılı kabarıklıklarla seyreden bir deri hastalığı) cilt hastalıklarına yardımcı olabileceğini düşünmüşlerdir.

Üç çalışma ( 236 yetişkin katılımcıyla) irritabl bağırsak sendromu semptomları için oral aloe vera kullanımını değerlendirildi. Birinci çalışma sonuçları faydalı olabileceğini gösterdi. Diğer çalışmalarda ise, Aloe Vera’nın plaseboya göre hiçbir yararı olmadığını göstermiştir.

Küçük çaplı bir çalışmada, ülseratif kolitli 44 yetişkin hastaya , bir ay boyunca günde iki kez aloe vera jeli veya plasebo almak üzere rastgele çalışma yapıldı . Aloe vera ile tedavi edilen kişilerin neredeyse yarısı tedaviye yanıt verirken, plasebo ile tedavi edilenlerin yüzde 14’ü yanıt verdi.

Aloe vera, diyabetik ayak ülserleri ve diş plağı için yapılan klinik (insan) denemelerde de incelenmiştir, ancak Aloe Vera’nın bu koşullar için yararlı olup olmadığını göstermek için yeterli bilimsel kanıt yoktur. Klinik deneylerin bir karışımından elde edilen verileri incelendi ve Aloe Vera’nın bir dizi farklı cilt hastalıkları için etkinliğini keşfetmek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğu sonucuna varıldı.

 

Aloe Vera Kullanımı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jelinin topikal kullanımı genellikle iyi tolere edilir. Aloe Vera jelinin kullanımı ile zaman zaman yanma, kaşıntı gibi durumlar bildirilmiştir. Aloe Vera Özünün oral kullanımı karın ağrısı ve kramplara neden olabilmektedir.

Hayvan çalışmaları, oral kullanımda gastrointestinal kanser arasında bir ilişki olduğunu kaydetmiştir.

Bu çalışmada kullanılan ve tüketiciler tarafından yaygın olarak kullanılan üründeki farklılıklar hakkında endişeler dile getirilmiştir. Bu nedenle, insan sağlığıyla ilişkisini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Aloe Vera’nın aşırı kullanımı, kalp problemleri için kullanılan digoksin ilacının yan etkisini artırabilir.

Oral kullanımda, hamilelik ve emzirme sırasında güvenli olmayabilir.

Sağlığınız için kullandığınız her türlü tamamlayıcı takviyeler hakkında sağlık uzmanlarından yardım alın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.