Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

Adet Bittikten Sonra Gelen Kanlı Akıntı Guslü Bozar Mı?

0
Adet bittikten sonra gelen kanlı akıntı guslü bozar. Kadınlarda adet dönemleri bitene kadar abdest, namaz, Kuran-ı Kerim, cinsel ilişki gibi kutsal şeylerden uzak durulması gerekir. Adet süreci 3 ila 10 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Eğer 10 günü geçiyorsa artık adet biter ve bu özre girer. Bu durumda eğer şüpheye düşülüyorsa diyanetin açıklamaları esas alınabilir. Diyanete göre kadınlar için adet süreci en çok 10 gün olarak bilinir ve bu süreç içerisinde kanama sonrasında gelen akıntı adet hükmündedir. Pek çok kadın adet döneminin bittiğini kanamanın kesilmesi ile anlar. Kanama bittiğinde gusül abdesti alınır ve tekrar ibadetlere devam edilebilir. Gusül abdestinden sonra eğer kanlı bir akıntı gelirse bu guslün bozulduğu anlamına gelir. Gusül aldıktan sonra kansız bir akıntı geliyorsa gusül bozulmaz, bu akıntının ter ya da gözyaşından bir farkı yoktur abdesti ve guslü bozmaz.

Adet Bittikten Sonra Gelen Leke Guslü Bozar Mı Diyanet

Diyanete göre adet bittikten sonra gelen leke guslü bozar. Kadınların regl sürecinde yaşadıkları kanama son günlerde yerini akıntıya bırakır. Bu akıntının rengi pembe kırmızı olabileceği gibi koyu kahverengi de olabilmektedir. Akıntının rengi fark etmeksizin, adet sürecinden hemen sonra gelen ve beyaz olmayan akıntı adet devam ediyor anlamına gelir ve bu süreç gusül abdesti alınmış ise bozulmuş sayılır. İbadetlere tekrar dönebilmek ve tekrar gusül abdesti alabilmek için akıntının beyaza dönmesini beklemek gerekir. Adet sürecinin tamamlanması kişiden kişiye değişir ve bu süre 3-10 gün olarak bilinir. Kanama bittiğinde ve akıntı beyaza döndüğünde tekrar gusül abdesti alınarak ibadetlere geri dönülebilir.

Kahverengi Akıntı Namaza Engel Mi?

Adet sürecinin hemen ardından gelen kahverengi akıntı namaza engeldir. Bunun nedeni, adet sürecinin arkasından gelen kahverengi akıntının adetin devam ettiği anlamına gelmektedir. Kahverengi akıntı adet sürecinin hemen öncesinde ya da sonrasında değil çok ayrı bir zaman dilimindeyse ve adet ile herhangi bir alakası yoksa o zaman namaza engel değildir. Böyle bir durumda olası bir enfeksiyondan bahsedilebilir ve muhakkak doktor kontrolü gerektirir. Akıntı adet süreci ile bağlantılı ise o zaman adet sürecine dâhil sayılır ve adet sürecinde her türlü ibadetten uzak durmak gerektiği için bu akıntı devam ettiği sürece namaz da kılmamak gerekir.

Kahverengi Akıntı Olunca Kur’an Okunur Mu?

Adet bitiminde kahverengi akıntı olunca Kur’an okunmaz. Adet bitiminden sonra gelen kahverengi akıntı adet süreci hala devam ediyor anlamına gelir ve bu nedenle diğer tüm ibadetlerde olduğu gibi Kur’an okumaktan da uzak durulması gerekir. Adet süresi en fazla 10 gün olarak geçerlidir. 10 günün sonunda eğer kahverengi akıntı devam ediyorsa artık adet değil özre girer ve gusül abdesti alınarak ibadetler tekrar yapılmaya başlanabilir. Bu kanama ve akıntılar olduğu sürece ibadetten uzak durulması gerekir. Kanama ve onu izleyen kahverengi akıntılar sona erdiğinde gusül abdesti alınarak tekrar ibadete başlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.