Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

5 Adımda Jel Manikür Sonrası Tırnak İyileşmesi

0

Jel manikür tırnakların güzel görünmesi için son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Bunun yanında protez tırnak sonrası acı yaşayan pek çok kadın için, sadece beş adımda tırnağın eski sağlığına kavuşması mümkün olabiliyor.

  1. Tırnağa Bakım Yapmak

Uzun süre kullanılan jel tırnaklardan sonra, kişinin kendi tırnağı havasızlık, kimyasal uygulanması gibi nedenlerden dolayı zayıflayarak kolay kırılır hale gelir. Bunun yanında yüzeysel olarak da soyulmalar ve yıpranmalar tırnağı korunmasız hale getirmekte ve kişinin zaman zaman acı çekmesine sebebiyet vermektedir. Bunun için yapılması gereken öncelikle protezin çıkarılmasının ardından tırnak bakımına önem göstermektir. Bu süre içerisinde oje sürmeye biraz ara verilmeli ve tırnağın hava almasına olanak sağlanmalıdır. Adımlara dikkat edildiği takdirde iki hafta içerisinde iyileşme sağlanabilir.

Tırnaklar için özel üretilmiş keratin içerikli tırnak bakım ürünleri burada düzenli uygulandığında sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır. Buna ek olarak ellerin devamlı temiz tutulması mikrop kapmamak için de önemlidir. Eğer tırnaklarda acı ve yara yoksa da limon ve zeytinyağı karıştırılarak hem güçlendirici hem de nemlendirici bir kür uygulanabilir.

  1. Nemlendirme ve Koruma

Bakımlar hafta içerisinde iki veya üç kez yapılırken, iyileşme için nemlendirme her gün mutlaka gerçekleştirilmelidir. Bunun için de protein jel ile tırnak güçlendirme, bakım yağı ile nemlendirme, el kremi ile nemlendirme gibi çeşitli adımlar uygulanabilmektedir. Önemli olan iyileşme sürecinde bunların düzenli olarak gerçekleştirilmesi ve tırnakların kurumamasına özen gösterilmesidir.

  1. Tırnağın Kısa Tutulması

Güçsüz tırnaklar uzadıkça kırılmaya meyilli hale gelmektedir. O nedenle jel tırnak yaptıranların yorumlarına bakıldığında tırnakların bir süre kısa kullanılması güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Sürekli kırılmayan tırnakların daha derinden kesilmesine gerek olmadığı için, tırnak başının sağlıklı uzaması da kontrol altında tutulabilmektedir.

Bunun yanında tırnakların ekstra kullanılmaması da bu iyileşme döneminde önem arz etmektedir. Bir şeyleri tırnak ile açmak da zaten kimyasal uygulamalardan dolayı incelmiş olan tırnakları daha da kırılgan hale getirebilmektedir. Hatta bu süreçte daha dibe doğru kırılmalar gerçekleşebilmektedir. Bunların da olmaması için düzenli bakımın yanında tırnaklar kısa kullanılmalıdır.

  1. Törpüleme Adımlarına Dikkat!

Kişilerin tırnaklarında protez tırnak öncesi sonrası değişikler meydana gelmektedir. Bu da tırnağın yıpranması ile daha çok ince ve kırılgan hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. İnce hale gelen tırnak uçlarından soyulmaya başlayabilir ve tırnak boyutlarında eşitsizlikler yaşanabilir. Bunun olmaması için tırnağın boyu kısa tutulurken törpü aşamasında da yuvarlak törpülemeye önem verilmelidir. Bu şekilde tırnak kenarlarından takılmadan sağlıklı şekilde uzayabilmektedir.

Bunların yanında törpü nazikçe kullanılarak tırnağın sürekli soyulan üst yüzeyi de alınabilir. Fakat bunun için mutlaka yumuşak bir törpü kullanılmalı ve nazik hareketler ile tırnağa zarar vermeden işlem gerçekleştirilmelidir.

  1. Yüzeysel Manikür

Manikür pek çok farklı aşamayı içerisinde barındırmaktadır. Bunlardan biri de kütiküllerin kaldırılarak kesilmesidir. Bu işlem her ne kadar tırnak alanını arttırıp güzel bir görüntü sağlasa da maalesef tırnağın zayıflamasına neden olabilir. O nedenle iyileşme sürecinde kütiküller geriye doğru itildiğinde yeterli olacaktır. Kesilmesi önerilmemektedir.

Not: İyileşmeyi Hızlandıracak Ek Bir Uygulama

Saç ve tırnakların ortak maddesi olan keratin bir protein türüdür. Jel tırnak sonrası iyileşme esnasında da bu proteinin sağlanması için süt, yumurta, yoğurt ve peynir tarzı ürünlerin tüketimine dikkat edilmesi, sağlıklı ve yeşil sebzeler tüketimi arttırılmalıdır. Bunun yanında yeterli su alımı da tırnakların güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde jel tırnak manikürden sonra tırnaklar sağlığına çok hızlı bir şekilde kavuşabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.