Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

2023 Yılında Fark Yaratan 12 Kadın

0

TIME dergisi geçtiğimiz yıl siyaset, kültür ve aktivizm kategorilerinde öne çıkan isimleri bir araya getirerek “Yılın 12 Kadını” başlıklı bir liste yayınladı. Dergi 1999 yılına kadar neredeyse her yıl yayınladığı “Yılın Adamı” listesiyle tanınmıştı. 99 sonrasında bu liste “Yılın Kişisi” olarak değiştirildi. 2020 yılında ise kadınlar için kaybedilen zamanı kısmen de olsa telafi edebilmek için çağdaş ve tarihi figürlerden oluşan ilk “Yılın 100 Kadını” listesini yayınladı. Bu seneki isimlerin çoğu sinema, müzik veya toplumsal alanda fark yaratan isimlerden oluşuyor. Hadi bu 12 kadını birlikte inceleyelim.

1. Cate Blanchett

TIME

Listemizin ilk sırasında yer alan Cate Blanchett, 2022 yapımı psikodrama filmi TÁR’deki performansıyla Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. Aynı zamanda kendisi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği elçisi!

2. Angela Basset

TIME

Angela Bassett, 2022 yapımı Black Panther: Wakanda Forever ile Oscar adayı oldu. Bu aynı zamanda Marvel Studios tarafından yapılan ve Oscar adayı olan ilk film.

3. Phoebe Bridgers

TIME

Kürtaj hakkı konusunda açıkça konuşan ve kürtajda kadınların seçme özgürlüğü yanlısı olan Phoebe Bridgers listemizin 3. sırasında yer alıyor.

4. Ayisha Siddiqa

TIME

24 yaşındaki Pakistanlı şair ve iklim adaleti ve insan hakları aktivisti Ayisha Siddiqa’da tabii ki bu listeye dahil oldu Siddiqa, 2019 yılında çevresel sorumluluğu savunmak için Manhattan’da protestolar düzenlemişti.

5. Megan Rapinoe

TIME

Cinsiyet gözetmeksizin futbol oyuncuları arasında eşit ücret verilmesi gerektiğini savunan yıldız oyuncu Megan Rapinoe beşinci sırada.

6. Quinta Brunson

TIME

Çok sevilen ABC komedisi Abbott Elementary’nin yaratıcısı ve yıldızı Brunson, siyahilerin sesi olarak ilham veriyor.

7. Makiko Ono

Suntory Beverages CEO’su ve Japonya’da büyük bir şirketi yöneten birkaç kadından biri olan Makiko Ono, 2030 yılına kadar şirket yöneticilerinin yüzde 30’unu kadınlardan oluşturmayı hedefliyor.

8. Masih Alinejad

İranlı gazeteci Masih Alinejad, ülkedeki zulüm konusundaki açık sözleriyle kendisini tehlikeye atmıştı. Cesur açıklamalarıyla herkesin sevgisini kazanan Alinejad listede kendine yer buldu.

9. Verónica Cruz Sánchez

Kadınların tıbbi tedavi görmelerine yardımcı olan Las Libres organizasyonu kurucusu Verónica Cruz Sánchez, TIME dergisinin oluşturduğu listenin 9. sırasında.

10. Olena Shevchenko

Olena Shevchenko, Ukraynalı bir LGBTQ+ hakları aktivisti.

11. Anielle Franco

Brezilya’nın yeni Irk Eşitliği Bakanı Anielle Franco.

12. Ramla Ali

Profesyonel bir boksör ve Somalili bir mülteci olan Ramla Ali’nin kâr amacı gütmeyen Sisters Club’ı hem Müslüman kadınlara hem de antrenman yapmak için güvenli bir yer arayan herkese eğitim ve destek sağlıyor.

İlginizi çekebilir:

Yetenekleri ve Güzellikleriyle Büyülüyorlar: Dünyanın En Ünlü 12 Kadın Voleybolcusu

Papalık Makamında “Testis Kontrolü” Uygulamasının Ortaya Çıkmasına Neden Olan Kadın: Papa VIII. Joan

Kaynak: 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.