Rujlu Kız
Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanıcı Yorumları

2 Yaş Sendromu Nedir, Nasıl Atlatılır?

0

2 Yaş Sendromu Nedir?

Terrible two olarak da adlandırılan 2 yaş sendromu, tüm sağlıklı çocuklarda doğal olarak görülen, psikolojik gelişimin bir parçasıdır.

Tek başına var olmanın imkansız olduğu, anneye bağımlı olarak geçirilen bebeklik döneminin ardından konuşabilen ve yürüyebilen çocuk, kazandığı bu gelişim özellikleri sayesinde fiziksel ve duygusal açıdan anneden yavaş yavaş uzaklaşır.

1,5 ile 3 yaş arasında görülen 2 yaş sendromu, çocukların bebeklik döneminden çocukluk dönemine attıkları ilk adımlardır. Bu dönem zaman zaman aileleri zorlayan bir süreç olabilmektedir.

Kendisinin tek başına bir birey olduğunun farkına varan çocuk, ben merkezli bir döneme girerek varlığını bütün çevresine kanıtlamaya çalışmaktadır.

 

Benliğinin farkına varmasıyla beraber kendi vermiş olduğu kararlarının doğru olduğunu, ailesine ve çevresindeki diğer bireylere kendi fikirlerinin değerli olduğunu ispatlamaya çalışır. Bu dönemde sık sık duyulan olumsuz cümlelerin nedeni budur. 2 yaş dönemini sağlıklı bir şekilde geçiren çocuğun, her şeye hayır demesi, agresif davranışlar göstermesi, öfke nöbetleri geçirmesi oldukça normal bir haldir.

 

2 yaşın dolaylarında görülen bu sendrom geçene kadar ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Çocuğa doğru bir şekilde yaklaşarak, onun ihtiyaçlarını anlamaya çalışmak ve kesin sınırlar çizmek oldukça önemlidir. Çocuk ile doğru bir iletişim kurmanın en önemli kuralı oyun oynamaktır. Eğlenceli olduğu kadar sağlıklı da bir yöntemdir. Söze dökülemeyen duygu ve düşünceler oyun içinde kurgulanarak, etkili bir şekilde çocuğa aktarılabilir.

Her Bebek 2 Yaş Sendromu Yaşar mı?

Evet; tüm bebekler bu dönemi yaşar. Aslında 2 yaş bebeğinizin çocukluğa geçiş dönemidir.

Bebekler bu dönemde şu davranışları gösterebilir:

  • 12-36. aylar arasında her şeyi kendi başına yapmak ister.

  • Söylediklerinizin tam tersini yapmak isteyebilir, yemek yemek istemeyebilir, uyku konusunda problem çıkarabilir.

2 Yaş Sendromunda Çocuğun Davranışlarında Görülen Değişiklikler

📌 Uzun süren ağlama krizleri
📌 İnatlaşma
📌 Her şeye hayır deme
📌 Bağırma
📌 Vurma
📌 Isırma
📌 Saç çekme
📌 Kendini yere atma
📌 Eline geçirdiği her şeyi fırlatma
📌 Aşırı ısrarcı olma
📌 Yemek yemeyi reddetme ve iştahsızlık

Tabii çocuğunuz yukarıdaki davranışların hepsini yapmayabilir, sadece birkaçını yapabilir.

2 yaş sendromu, 2 yaş sendromu nedir, 2 yaş sendromu vurma, 2 yaş sendromu ekşi, 2 yaş sendromu ile başa çıkma, 2 yaş sendromu banyo, 2 yaş sendromu uyku, 2 yaş sendromu ne kadar sürer, 2 yaş sendromu yorumları, 2 yaş sendromu anneye bağlılık 
www.rujlukiz.com

2 Yaş Sendromunu Atlatmanın En Kolay Yolu 

“Çocuğum 2 yaş sendromu yaşarken; biz bu dönemi kolaylıkla nasıl geçireceğiz?” diye düşünebilirsiniz.

İşte, 2 yaş sendromu ile başa çıkmanın yolları:

1.Rahatlamaya Çalışın

İlk olarak sakin ve sabırlı olmaya çalışın, o yüzden bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

🔆 Bu sürecin geçici bir dönem olduğunu bilerek inatlaştığı zamanlarda çocuğunuzla anlaşma yoluna gidebilirsiniz. Unutmayın keyif verici bir oyunun çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur.

🔆 Öfkelendiği zamanlarda öfkesine engel olmamaya dikkat etmelisiniz. Kendini yere atma gibi davranışlar sergilediği zaman ona kızmak yerine bir süreliğine yalnız kalmasına izin verebilirsiniz.

🔆 Öfkelendiği zaman onu ikna etmek yerine ilgisini ve dikkatini dağıtmaya çalışın. Bunu da ancak yaratıcı oyunlar geliştirerek yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak eğer yemek istemediği yemeği gülen bir yüz haline getirerek veya sebze-meyvelerden kukla yaparak beraber yapmış olduğunuz bu kuklaya yemek yedirme oyunu oynayabilirsiniz.

2. “Hayır” Dememeye Özen Gösterin

Çocuğunuza bu dönemde hayır demek yerine aşağıda bahsedeceğim yöntemleri uygulamayı deneyebilirsiniz;

🔆 Bu dönemde enerjisini atmasına yardımcı olmalısınız. Çocuğunuzun etrafındaki şeyleri keşfetmesine ve nesnelere dokunmasına izin verin. Ev belki biraz dağılabilir fakat çocuğunuzun bu dönemi daha kolay atlatmasını sağlayabilirsiniz.

🔆 Mümkün olduğu kadar dışarı çıkmaya özen göstermelisiniz. Çocuğunuzla beraber koşun, hoplayın, eğlenceli oyunlar oynayın. Aynı zamanda arkadaşları ile parkta oyun oynamasını da sağlayabilirsiniz. Sonucunda çocuğunuz rahatlar, siz de mutlu olursunuz 😊

3.Sorulara Hazırlıklı Olun

Bu dönemde biraz yorucu olsa da çok eğlenceli sorular sizi bekliyor.

🔆 2 yaş döneminde bitmek tükenmek bilmeyen sorularla karşılaşacaksınız. Bu sorular ile siz de dünyaya bebeğinizin gözünden bakma şansını elde edeceksiniz.

🔆 İlgi alanlarını keşfederek enerjisini bu alanlara yoğunlaştırmasına yardımcı olmalısınız. Örnek verecek olursak eğer müzik aletlerine ilgisi olan çocuğunuza bu dönemde küçük bir davul veya gitar alabilirsiniz. Çocuğunuz ses çıkarırken sizde alkışlayarak onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyebilirsiniz.

🔆 “Bugün hava rüzgarlı olduğu için dışarı çıkamayacağız bu yüzden çok üzgünüm” gibi cümleler kurarak çocuğunuzun da duygularını ifade edebilmesine yardımcı olabilirsiniz.

🔆 Ona ceza vermemeye dikkat etmelisiniz.

2 yaş sendromu her çocuğun yaşadığı geçici bir dönemdir. Geriye dönüp baktığınız zaman tüm bunların güzel birer anı olduğunu hatırlayacaksınız. Bu dönemde kendinize de özen göstermeyi ihmal etmeyiniz. Çünkü mutlu anne, mutlu çocuk demektir.

2 Yaş Sendromu Ne Zaman Biter?

Çocukların göstermiş oldukları bu negatif ve agresif tutumlar genellikle 3 ile 3.5 yaş arasına kadar sürmektedir. Ancak bu durumun 4 yaşın sonuna kadar sürdüğü de görülmüştür. Her çocuğun kişisel ve duygusal gelişimine göre değişiklik gösteren 2 yaş sendromu, kesinlikle bir hastalık  olarak nitelendirilmemelidir.

Unutmayın ki her çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi aynı olmamaktadır. Bu gelişim süreçleri yeterli olgunluğa gelmesiyle ile birlikte sendrom sona erecektir.

Sinirli hâlleri, hemen hemen her duruma karşı ters ve olumsuz yaklaşımları sona erer. Bu dönemin aileler için ilk ergenlik dönemi olarak nitelendirilmesi gerekir. 2 yaş sendromu ile başa çıkmakta zorlanan aileler, bu konuda yardım almak için uzman bir hekime başvurulması, çocuğun bu dönemi kişisel gelişimine katkıda sağlanacak şekilde atlatmasına yardımcı olur.

2 Yaş Sendromu Nedir ? 2 Yaş Sendromunu Atlatmanın En Kolay Yolu  başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya blogda yer almasını istediğiniz konuları belirtmek için aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.